• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

"Generic Host Process For Win32 Services" проблем ! ! !

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
По извесно време поминато на пц (секогаш кога сум закачен на нет) се појавува едно прозорче со следниов проблем: "Generic Host Process for Win32 Services has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience." Има само Close и кога ќе кликнам на него виндовсот се укочува и мора рестарт.

Any solutions???
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Јас го имав истиот овој проблем, мислам дека се беше некој вирус (немав антивирус тогаш) така да многу работи ми фалеја на компјутер или се гаснеа, така и со ова
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
DaRkSlidE можно е да е некој malware или вирус така да можеш да пробаш и да скенираш со некои од сигурносните алатки за отстранување на таквите податоци. (Spybot Search & Destroy, Antivirus software, spysweeper, ad-ware и т.н.)...
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Napravi Upgrade na Windows-ot ( za ova garantiram ke go resi problemot..)
ili probaj ( za ova ne sum siguren ) pobaraj na net imase edno programce "Save the Win XP SP2" i so nego so eden klik se resava problemot, problemot ako pametam dobro bese nesto so porta 139 ne sum siguren.
alternativa
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Овој проблем се појавува на Windows XP SP2. На официјалната страна на Microsoft има update наменет баш за овој проблем кој би требало да ти заврши работа. Поздрав
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
До update e.
Autopatcher содржи некои critical updates: http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/AutoPatcher-XP.shtml

Меѓутоа, внимавај при изборот на "tweaks" при инсталација, на пример, под default прави disable на language bar, ова не сакаш да се случи :)
Во секој случај ќе ти заврши работа околу проблемот со Generic Host Proccess error, а и некои други подобрувања на WindowsXP.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Фала ви на сите за советите.. имам на пц Касперски 7 и кога скенирав ништо не најде :zbunet3:. Инсталирав сношти Sygate Firewall го наместив да си работи и го оставив копјутерот конектиран на нет. Еве сега гледам дека го нема проблемот. :zbunet3:
Anyway.. фала ви пак, се надевам дека фајрволот ќе е трајно решение за проблемот..

Поздрав!
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Фала ви на сите за советите.. имам на пц Касперски 7 и кога скенирав ништо не најде :zbunet3:. Инсталирав сношти Sygate Firewall го наместив да си работи и го оставив копјутерот конектиран на нет. Еве сега гледам дека го нема проблемот. :zbunet3:
Anyway.. фала ви пак, се надевам дека фајрволот ќе е трајно решение за проблемот..

Поздрав!
Доколку тоа не го реши проблемот, update на Windows, дека имам искуство со истиот проблем а и знам други кои го имале.
Имаше и тема, ѕирни овде: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=408
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Update на Windows сигурно ќе правам, само да видам до кога ќе иде вака..
Тенкс енивеј!
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Дефинитивно се работи за Update направи Update на Виндоузот и треба да ти го реши овој проблем,мене порано многу ме замараше овој проблем и од Мајкрософт подршка ми кажаа дека имало некаков баг и дека сега има поправка за тоа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Направив Update на Windows-от и го решив проблемот. :rolleyes:
Thanks! :bravo::bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,159
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно