• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Генерална дискусија - Нови Камери/Објективи

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,908
12,034
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Сеуште е на ниво на шпекулација, ама ние по европа повторно сме злоставени :(
Не велам дека не вреди за парите, ама реално ќе биде само за професионалци кои заработиуваат од тоа, ентузијастите ќе го скокнат, нормално доколку е оваа цена. Ајде, кога ке искочи R5 MkII тогаш можеби ќе има прифатлива цена. Некоја надеж има во R6, ама останува да видиме. Патем и за него има некои нови шпекулации дека нема да биде 20Mp сензорот туку барем 26, што е пологично, мислам дека 20 мегапиксели се малку мегапиксели и моментално нема таков во понудата на канон, не гледам зошто би правеле чекор назад.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #28

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
862
3,000
Прага
Не бе мора да ја имам камерава, лудило перформанси има. У Прага изнајмив студио на 2-3 дена за едно проектче имаа секаква опрема вклучувајќи ги и eos R и z6. Со еосот си имав играно и на Козјак али беше на пар саати, сеа беше друго... а R5 има да не речам дупло подобри перформанси. Дефинитивно е 2-3 левела над се друго на пазарот во тој ранг. Дилбрејкер ќе биде ако е над 4500, ама не се ваљда будали да си пукаат у колено. После толку години имаат шанса да направат револуција и бум на пазарот.

У секој случај иам Голф 5+ за продажба. Не е удиран, нови мишелинки се ставени пред 1 месец, тегет боја на се да одговара, мазен и пазен од прав голфаш. Гратис адидас тренерки одат со него. Понуди пп.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #29

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
862
3,000
Прага
Leaked: Canon Will Unveil the EOS R5, EOS R6 and Six New Lenses on July 9th

On that day, expect to see the EOS R5, EOS R6, and six RF lenses: a 50mm f/1.8 IS STM, a 70-200mm f/4L IS USM, a 85mm f/2 Macro IS STM, a 100-500mm f/4-7.1L IS USM, a 600mm f/11 DO IS STM, and a 800mm f/11 DO IS STM. There will also be two new teleconverters, a 1.4x and 2x, for the RF mount.

@Oktar D-Day :D

50.000 евра опрема у една презентација. 85мм ф/2 МАКРО. Ја мислам дека ова ќе биде партали од презентација, али и врло скупа.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,908
12,034
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
 • Ја почнал/а темата
 • #31

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
862
3,000
Прага
Тапа е што ќе има еден бренд помалку, ама реално со години заостануваат од конкуренцијата. Т.е. не знам, дури ни самјанг не им е конкуренција и они се пред нив.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,537
2,858
Mоите први компакти и филмски и дигитални беа Olympus.

Тој сегмент од пазарот веќе не постои, го презедоа смартфоните.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,337
28,080
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,908
12,034
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
 • Ја почнал/а темата
 • #35

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
862
3,000
Прага
Canon 2021 Lens Roadmap Leaked: 16 New RF Lenses On the Way
 • Canon TS-R 14mm f/4L
 • Canon TS-R 24mm f/3.5L
 • Canon RF 10-24mm f/4L USM
 • Canon RF 14-35mm f/4L IS USM
 • Canon RF 24mm f/1.8 IS STM Macro
 • Canon RF 35mm f/1.2L USM
 • Canon RF 100mm f/2.8L Macro IS USM
 • Canon RF 135mm f/1.4L USM
 • Canon RF 100-400mm f/5.6-7.1 IS USM
 • Canon RF 400mm f/2.8L IS USM
 • Canon RF 500mm f/4L IS USM
 • Canon RF 600mm f/4L IS USM
 • Canon RF 800mm f/5.6L IS USM
 • Canon RF 1200mm f/8L IS USM

За сите што мислат да се префрлат на Канон и мирорлес :rolleyes:
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,658
10,980
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Веќе имало тема за нови камери и опрема. Јас отворив друга без да видам. Но ај да не ги спојувам да не се измеша ќе продолжиме овде.

Никон се појави со новите Z6 и Z7 mark II:


Не сум прочитал ништо од најавите и мислењата но онака бегло гледам дека претпоставките беа горе доле точни. Уште еден процесор за побрз фокус. Цената како и првата серија кога излезе. Дали се подобри? Ај да прочитам. Иако не очекувам спектакуларни измени.

Очигледно е крик за спасување зашто гледам има најава за 4К @ 60FPS кај Z6 со апдејт на фирмвер во 2021. Сепак ќе биде кроп по се изгледа.

Сепак ќе знаеме поточно во ноември за Z6 II и во декември за Z7 II.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #37

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
862
3,000
Прага
Уште побитно... во првиот квартал на 2021 ќе дознаеме Никон за колку пари ќе го продава кучата :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,577
Мислења
823,838
Членови
28,079
Најнов член
ivannalex
На врв Дно