• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Гејтс го претстави компјутерот на иднината

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Основачот на американскиот софтверски гигант „Мајкрософт“, Бил Гејтс го претстави новиот прототип на компјутерот на иднината „Тачвол“ на редовниот годишен состанок на раководители на големи американски технолошки компании што се одржа во седиштето на „Мајкрософт“ во Редмонд.

Се работи за вертикална варијанта на компјутерот „Сурфејс“ што „Мајкрососфт“ ја претстави кон средината на 2007 година. Овој компјутер има екран чувствителен на допир со димпензии од 120 на 180 сантиметри, кој работи без надворешни кабли и глувче, благодарение на тоа што ласерските и инфрацрвените сензори реагираат на допир на прстите на корисникот.

Овој компјутер го користи софтверот „Плекс“ кој овозможува документите, фотографиите или видео датотеките едноставно да се разместуваат со раце по екранот, а овозможени се и разни операции со слики, вклучувајќи и вртење или прикажување од различни агли.

Извор: МИА

touchwall.jpg
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Да ова Бил Гејтс го најавуваше ова изгледа супер:DБравос
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Глупо ми е некако што не е спомнат Jeff Han, па затоа, неговата презентација пред 2 години

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=5JcSu7h-I40[/ame]
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Ova jako e. Uste malce i ke bide isto kako u filmot minority report (taka mislam se vikase) :p ....
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Знам дека после користење на ваков компјутер ќе ме заболат рацете држејќи ги во вис на екранот, а ако е екранот во хоризентална форма сигурно ќе го извиткам по подолго време користење. Мускулести раце сигурно ќе набилдам.
За мене револуционерен компјутер би бил оној што би користел неколку извори за внесување на податоци. Најпрво глас, па движење на очите, движење на рацете без да допирам нешто. доколку му поставам лист хартија со текст истиот веднаш да го внесе во него. Да има нормално македонска подршка за наредби преку глас.
Следната генерација на напредни компјутери би било директно комуницирање на комјутерот со мозокот на поединецот. Компјутери кои ќе можат да бидат колку мојот телефон и можност за 3д монитор во било која просторија.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
E togas bi bile bas kako zombi. Nema niso da praime, ni zabite nema da si gi mieme sami... Fizicka aktivnost ke bide ednakva na 0 (za site) A do neso takvo slicno kaj i da e, za nekoj vek ke dojde.....
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
eee stvarno ekranot mu e pregolem a baska sto e vo vertikalna polozba ima na sekoi 5 min. da pravam pauza od sto kje me bolat racete ( kako sto re4e RENG ).
za mene kompjuter na idninata bi bil nekoj mal ured za vo dzeb, namesto ekran da se povrzuva so mojot mozok i vo mozokot da mi sozdava sliki od ona sto bi trebalo da go gledam na ekran i so mislite do go kontroliram, a ne mi pravi film da vozam samo gledajki po patot... :D
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
zamislete i devojcinjata da se upravuvaat taka ::D:D

da mozat tie da vidat so mislime nie koga ke gi vidime i odma znaete .....:D:D:p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,384
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно