1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Гејминг конфигурација околу 40.000 (без монитор)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Brendog, 6 Април 2020.

 1. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,112
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Баш ме интересира која работа. Ќе годам и сметам на прво ќе погодам. Книговодител? xD Која и да е професијата тоа што земјата и стопанството се уназадени знам те тераат да работиш со цд-а, ама па многу се недоверливи и подложни на механички оштетувања.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  295
  544
  3 Март 2015
  Машко
  AMD Ryzen 5 1600 AF - 6499 Сетек
  Asus B450K - 4200 Сетек
  G-Skill RipjawsV 2х8 3200mhz - 4730 Нексио
  HDD Toshiba P300 1TB - 2300 денари Сетек
  SSD A-Data 240GB - 2099 Сетек
  Куќиште SAMA со 4 кулери - 2190 денари од Анхоч
  PSU Riotoro Builder 600W 3500 денари Нексио
  GPU - AMD RX 5600XT Sapphire - 20480денари од Анхоч.
  Овај билд доколку заминваш над 40к.
  Доколку ти е премногу тогаш скрати на графичката со некоја ГТХ 1660.
   
  Последна промена: 7 Април 2020
  Tomislav96, Brendog, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,682
  9,375
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ова е најдобар предлог до сега.
   
  The Geek Boy, Tomislav96 и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,067
  4,355
  28 oктомври 2008
  Wedding video. Believe It or Not, и покрај тоа што повеќето се информирани за разлика во квалитет на формати, поголемиот дел се уште бараат и дискови, а кога ќе прашаш зошто, обично следи одговор: знаеш за бабите и децовците...:D
   
  Последна промена: 7 Април 2020
  На The Geek Boy, Brendog, 1s3ct0wN и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Одлична конфигурација, вкупно испаѓа нешто ситно над 41.000, а со подобра графичка од 1660ката што ми беше претходно испланирана. Фала ти многу. :)))

  Update: Нексио не би смениле графичка и матична во билдот од понудата, што е и разбирливо. А во меѓувреме, се јавив во сет, им го пуштив билдот од вчера што го склопивме, рекоа ќе средат некој попуст.
   
  На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. maxellpp

  maxellpp
  Intern

  19
  26
  29 Септември 2014
  Машко
  Мое искуство со сетек, да одиш во продавницата на рузвелтова, еден од дечките што работи таму ги склопува ситемите, ќе ти помогни многу, ќе средат за цени ако земаш повеќе работи, се на се одлична услуга.

  Инаку за сличен бучет имам
  Ryzen 7 2700x
  Asus TUF B450m-plus gaming
  2x HyperX Predator 8GB 3200MHz CL16
  RX580 8GB од форумов
  256 М2 NVMe SSD
  1TB Seagate HDD

  CoolerMaster Case MasterBox Q300L+PSU 500W
   
  The Geek Boy, Brendog и на Astro им се допаѓа ова.
 7. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Другата недела, најверојатно понеделник ќе биде готов компјутерот. Има некои подобрувања од првичниот план.
  - Ryzen 5 3600
  - b450m-a
  - Nvidia GTX 1660 Super
  - Cooler Master 550 V2 Bronze
  - Kingston hyperX predator 3200MHz 8gb x2
  - 256gb ssd со 1tb hdd
  Испадна околу 42.000. Што мислам е фер цена.
  Монитор уште мислам, ама најверојатно ќе бидне AOC C24G1 од сет.

  Фала ви на сите што одвоивте време и ми објаснивте како стојат работите, и те како ми помогнавте. :)))
   
  На Gaston, boro1, xhktw и уште 9 други им се допаѓа ова.
 8. GoCe_

  GoCe_
  Gaining Experience

  281
  293
  18 ноември 2007
  од каде го зема
   
 9. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Setec. Лизга супер за сега.
   
 10. GoCe_

  GoCe_
  Gaining Experience

  281
  293
  18 ноември 2007
  Има ли конфликти дека амд процесор со нвидиа графика, у смисла на драјвери, некопактибилност?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,112
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  накратко, не.
  надолго, не.
   
  На Brendog и GoCe_ им се допаѓа ова.
 12. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  271
  105
  15 Јули 2008
  =======================================================


  GPU - AMD RX 5600XT Sapphire - од Анхоч.
  Место оваа земи си 5700 за 22000, а ако баш сакаш да биде xt, стај и биос од xt и ке ти пишува xt :)


  ps: imat snemano za tie pari : Anhoch PC Market Online - Sapphire AMD Radeon RX 5700 8GB GDDR6 HDMI/3xDP Blower PCIe 4.0 DX12
   
  Последна промена: 21 Април 2020
 13. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Немам приметено ништо, једино што ме плаши е што загрева при хеви гејмање, 87 степена седи. Ама тоа и дека немам вентилаторче внатре :)). Во глобала сум презадоволен.
   
Слични теми
 1. Nightingale
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  1,961
 2. Шварц
  Одговори:
  30
  Прегледи:
  2,919
 3. spiritBreaker
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  525
 4. Goran995
  Одговори:
  66
  Прегледи:
  4,191
 5. Goosfraba
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  1,335
Вчитување...

Сподели

Вчитување...