1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Гејминг конфигурација околу 40.000 (без монитор)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Brendog, 6 Април 2020.

 1. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Здраво дечки, дојде време да се подновам со нов компјутер. Последен пат не ни памтам кога земав пц, најверојатно 2007. Ми рикна мониторот пред неколку години и се пребацив на лаптопот без графичка, али и така немав некоја потреба од пц. Гледав различни теми на форумов, предлози, конфигурации, сепак решив ќе отворам посебна тема, еднаш се фукаат пари :D.

  1. Буџет.
  Буџетот ми е околу 40.000, супер ако е испод, но нема да смета и ако е минимално над определеното. Во оваа цена не го бројам и мониторот кој исто така планирам да го купам. За него би одвоил околу 7000. Се на се, комплет, би сакал да завршам до 50.000 денари.

  2. Намена
  Никогаш не сум бил некој страшен гејмер, едноставно не ме бивало. Сум ги играл класиците, red alert, cs, gta, fallout. Е сега решив да се пробам во барем некои од новиве AAA игрици. Кога би го земал компјутеров, прво нешто што би инсталирал се CSGO, GTA 5 и CoD Warzone. За некој месец, да одморам со фрлање пари, би земал и други наслови што би ми фатиле око. За цсго и гта 5 знам дека компјутер од тој ценовен ранг нема да има проблем, ама би сакал warzone да лизга :D. Освен игрици, ќе биде употребуван стандард за дудук, интернет, word/excel. Во секој случај нема да се програмира, графички дизајни и остало.

  3. Плаќање
  Компјутерот ќе биде купен/склопен само од продавниците каде што даваат на рати. Анхоч/Сет/Нептун и ако има други. Разгледав по форумов и видов дека има многу фини дечки што склопуваат машиништа далеку поевтини и подобри од "гигантскиве" продавници за тие пари, но, за жал, ситуацијата ми е таква што би ми одговарало само плаќање на рати.

  4. Бонус
  Би сакал да е веќе комплетна конфигурација, мада како што видов по продавнициве, немаат никаков избор. Така да се повеќе се насочувам кон купување одделно компоненти, па јас ќе му барам чаре за склопување.  Пред некој ден разгледував што понуди имаат нашиве по продавнициве, единствено нешто што ми фати око беше конфигурацијава на сликата. Кошташе рамно 40.000, идеално за мој буџет, затоа и направив скриншот. Е сега, беља работа, отворив на нептун да го проверам уште еднаш, го тргнале... Прашањето ми е, дали е океј конфигурацијава за парите? Чисто да знам што да барам. Во што да скратам, а каде да додадам. Или ако скроз нечини и ако имате 5 минути да одвоите, би било одлично да видам ваши предлози.

  Се надевам опфатив се во моите барања, ако не, тука сум да дополнам. Благодариме!
   

  Прикачени датотеки:

 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,111
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Баш ја постирав сликата во Понуди и попусти. Испод 40.000 без монитор. Е сега конфигурацијава не е можеби 100 посто идеална, ама сметам за твоите потреби е таман. Еден проблем... Не сум сигурен дека Нексио даваат на рати. Треба да прашаш. chrome_MQrU8tO2Zm.jpg
   
  The Geek Boy, Pane-G, stefan_off и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,681
  9,372
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Само јас би сменил во B450 плоча и Nvidia 1660 графичка.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,111
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Па можеби нексио ќе му излезат во пресрет за таква замена. Вреди да се праша.
   
 5. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Баш ја отворив темата, некој спомна дека се обидувале да продадат тоа што им останало од поодамна. Единствено ако ги сменат компонентите што ги кажа @Astro . Пошто искрено, тастатурава мање више битна, ништо не ми значи, радо би идеални компоненти за таа пара.
  Интересни предлози, фала ви и на двајцата, поручек ќе се јавам да прашам, и за рати плус. Ако не бидне, ќе барам друго чаре.

  Edit: а HDD нема конфигурацијавс? Или слеп сум. :D
  Edit2: Им се јавив сега. Дечкото поима немаше дека имаат таква понуда, ниту дали ќе прифатат на рати. Чекам позив од нив во текот на денот со повеќе инфо.
   
  Последна промена: 6 Април 2020
  На GoCe_ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,111
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Ако не испадни ништо од ова. Од анхоч можеш слична конфигурација со b450 да склопиш за отприлика иста сума.
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,469
  7,456
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јоктур залиха и јас сакав да го земам прошлата недела ама земав 2700х.

  Има во сет ама гуд лак да се разбереш со нив. По телефон ми вика типот имаш во ГТЦ Соравија салонот (тој не постои веќе), па испадна дека е тој карши анхоч. Отидов таму имале 2 парчиња ама двата им биле веќе во конфигурација (?) па да сум одел на Рузвелтова од понеделник. Срцки се.
   
  На borcep и SiPy` им се допаѓа ова.
 8. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  295
  544
  3 Март 2015
  Машко
  @Brendog каков кредит имаш ? Ако ти се парите од кредитна,подобро извади пари од нејзе и земи од форумов подобар ПЦ за поситни пари а банката ќе си ги направи ратите .Со ова ќе скратиш нерви и шетање по продавници па имало-немало на залиха итн.
   
  На Brendog му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,111
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Ова е доста добра опција ако имаш таква. Не мора да се замараш со продавници и да се натегаш. Плус со буџетот од форумов можеш далеку подобар компјутер да склопиш од проверени огласувачи како @gOJDO. Провери си ја и таа опција дали ти е во игра.
   
  На Brendog му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Не ми одговора така ич... Ги имам разгледано сите начини. Одма би зел од тука конфигурација, посебно го гледам @gOJDO по темите вади лудило машини за одлични суми. И сите задоволни. За жал немам таква опција, једино деновиве да ѕврцнам до банка и да преиспитам уште еднаш. :)))
   
  На GGTT1 и Banjifiko им се допаѓа ова.
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,111
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Менувај банка ко така братче. И добро распрашај се, обично банките треба да нудат таква опција.
   
  На Brendog и gOJDO им се допаѓа ова.
 12. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  343
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Ryzen 5 2600,8gb hyperx ddr4 3200/3000 mhz rtx 2060 1tb hdd и некое солидно напојување ке те кошта околу 43к.Можиш да провериш за деловите на Anhoch/Sетек.
   
  На Brendog му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Еве од прилика како склопив според ваши совети. Напојување го ставив најевтиното, воопшто не ги разбирам тие. Врти сучи испадна 46.000. Што да додадам, а што да скратам? А можда и да ми фали некој компонент.

  Edit: а другарче ми го склопи овој од 43.000
   

  Прикачени датотеки:

 14. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,111
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Режач? Љубопитен сум зошто? Замина во историјата таа технологија и работата со дискови пред 10 години. Само државна администрација бараат некогаш ЦД (факултети) бидејќи се закочени во времето. А за зачувување на информации има 100 пати подобри, поефтини и поиздржливи опции. Тоа ти е првото нешто што треба да го скратиш без мислење. Ти го угрдува компјутерот, зема место џабе и струја троши џабе.

  Исто така, во денешно време ПРВО, НАЈПРВО нешто што секогаш мора да оди во една нова конфигурација е БАРЕМ Сата ССД, па да не споменувам нВме. ССД-то има највпечатлив, најдиректен ефект кон перформансите на еден модерен систем. Мој совет, избриши се што имаш, стави ССД прво некое (хдд САМО за storage ништо друго) и потоа додавај се преостанато. Уште една забелешка: Ако немаш пари за напојување и куќиште, има комбо напојувања+куќиште што ќе ти бркаат работа.

  ССД-то е срцето на секој модерен компјутер. Секоја машина денес мора да има ССД пред сѐ.
   
  Последна промена: 6 Април 2020
  Astro, stefan_off и на Brendog им се допаѓа ова.
 15. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Не знам ни јас што сум се изглупирал со режачот. Ќе средам од ново. Тие пари за ССД ќе ги пренаменам. Другото е океј? Матична/процесор/графичка?

  Фала ти многу :))
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,111
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Good Luck, се надевам ќе најдеш ефтини и добри делови во ова никакво време.

  EDIT: Јако е колку што гледам куќиштето што си го одбрал не ни има BAY за режач. Куќиштата од последните години не прават bay за оптички драјв бидејќи не се продаваат повеќе.

  Инаку се ми изгледа ОКЕЈ, освен напојувањето. Некако 400 ватно (не ни знам дали е REAL POWER ова) како да не ми е доволно (ама мислам дека е). Види разгледај некои комбо куќишта со REAL POWER напојувања барем 500 вати... и ќе заштедиш и ќе бидеш сигурен дека ја имаш ватажата.
   
  The Geek Boy, Astro и на Brendog им се допаѓа ова.
 17. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  343
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  За исти пари можиш со 2060-ка.
   
 18. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Ставив скоро 1тб ССД. Имам дома и 1тб екстерен, ќе го употребувам и тој за слики, видеа и тракатанци, ссд ќе ми е за игри. Мислам 1тб ќе е доволно. Напојувањето го сменив, мислам дека е во ред. Е сега за кулерот, нема да е доволен тој од процесорот? Ако не, ќе се снаоѓам понатака или крај краева ќе купам. Да издржи некој период барем со вградениот кулер. Е сега, го сменив процесорот, отидов на нешто послаб, да влезе во буџет. Океј е овој? За режач не ни праам муабет, не знам зошто сум го ставил првенствено хаха.

  Еве го другиот билд, рамот е 2x8gb, не се гледа на сликата.
   

  Прикачени датотеки:

 19. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  343
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Ова го направив набрзина,можиш да направиш некој измени,Вкупно кошта околу 44.500k
  Imgur
   
  На Brendog му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Со нејзе ми искача 53000... Ептен ќе ми се растегне буџетот, а морам и монитор да земам. Ја разгледував сабајле кога ја предложи. Срце сака, џеб не. :))
   
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,111
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Си заборавил ССД xD
   
 22. Brendog

  Brendog
  Intern

  46
  36
  18 Септември 2016
  Машко
  Место HDD да ставам SSD и 2x8gb, ќе испадне 50 некаде. :D
  Ќе видам ако можам да скратам негде да ја земам 2060ката.
   
 23. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  343
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  16GB RAM и уште 250 GB SSD ке кошта +/- 50к
   
 24. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,111
  1,368
  26 Март 2016
  Даскал
  Подобро само ССД тогаш отколку ХДД. На екстерен ќе чува се друго.
   
 25. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,067
  4,355
  28 oктомври 2008
  Не баш... Се сложувам дека како медиум е веќе оддамна outdated, сепак, во мојата работа се случува да изрежам преку 2000 DVD дискови годишно. Се уште има побарување и за овој медиум. Додуше на за гејминг, но сепак... :)

  Ова е една од главните причини што не можам да си најдам некое кул куќаре за нов билд:(
   
Слични теми
 1. Nightingale
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  1,961
 2. Шварц
  Одговори:
  30
  Прегледи:
  2,919
 3. spiritBreaker
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  525
 4. Goran995
  Одговори:
  66
  Прегледи:
  4,191
 5. Goosfraba
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  1,335
Вчитување...

Сподели

Вчитување...