• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gejming Konfiguracija -+40k

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,128
1,267
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Тоа е тоа реално. За тие пари.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,201
934
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Јас би ставил 120-ка ссд и би ставил 8 гига рам. Рамот е многу побитен од ссд во игри. И не видов во конфигурацијата додатен хард диск? Јас би ставил уште 1 тера, со големината на денешниве игри 250гб нема да ти врши работа.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,774
2,446
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Не знам дали видовте, има пишано x2 до рамот :)
Иначе и ја би идел на комбо SSD + HDD, малку е само SSD-то. Од друга страна 120GB па се малце и за OS и за некоја нова игра, може сега да земе хард диск па на тие 4к што ќе му останат да присобере и за некој месец да го земе моделот од 250GB.
Другото е во ред, напојувањето би требало да е добро мада некако многу ми се гледаат 5к за тој модел.
 

manovj

Gaining Experience
15 ноември 2014
70
74
Скопје
manovj's setup  
Processor & Cooler
i7 3770K + CM Seidon 120V
Motherboard
ASUS Z77-A
Storage
Adata SP550 250GB + 1TB 7200RPM Toshiba
PSU
Cooler Master V550S
RAM
8GB Apacer 1600MHz
Video card
R9 280X 3GB Sapphire Vapor-X
Case
Deepcool Dukase V2
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
Cooler Master QuickFireTK w/ Cherry MX Blue
Audio
SteelSeries Siberia V2
Monitor
BenQ HD2200A
OS
Windows 8.1 64bit
Се е добро, само земи 1х8GB HyperX 1866MHz RAM за 3200. Сега за сега, јас мислам да земеш еден SSD од 250GB, па после некој месец да земеш HDD од 1ТВ или повеќе. Или обратно ако сакаш, HDD прво па SSD.
 

kire5566

Intern
21 август 2015
4
1
Vi blagodaram za mislenjeto, no zaboraviv da napomenam deka imam HDD od 1TB pa zatoa zaboraviv da go pisham vo konfiguracijata.

Не знам дали видовте, има пишано x2 до рамот :)
Иначе и ја би идел на комбо SSD + HDD, малку е само SSD-то. Од друга страна 120GB па се малце и за OS и за некоја нова игра, може сега да земе хард диск па на тие 4к што ќе му останат да присобере и за некој месец да го земе моделот од 250GB.
Другото е во ред, напојувањето би требало да е добро мада некако многу ми се гледаат 5к за тој модел.

Koj model na napojuvanje bi mi go preporachal? Blagodaram.
 

manovj

Gaining Experience
15 ноември 2014
70
74
Скопје
manovj's setup  
Processor & Cooler
i7 3770K + CM Seidon 120V
Motherboard
ASUS Z77-A
Storage
Adata SP550 250GB + 1TB 7200RPM Toshiba
PSU
Cooler Master V550S
RAM
8GB Apacer 1600MHz
Video card
R9 280X 3GB Sapphire Vapor-X
Case
Deepcool Dukase V2
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
Cooler Master QuickFireTK w/ Cherry MX Blue
Audio
SteelSeries Siberia V2
Monitor
BenQ HD2200A
OS
Windows 8.1 64bit
Напојување Cooler Master B600 v2, и во Сетек и во Анхоч го има. 3500-4000ден е.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,131
11,669
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Било кое од 3-те напојувања ќе ти врши фино работа, кое ти е полесно за земање тоа.
Иначе конфигурацијата чичка. Одлична е.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,412
3,029
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,126
Мислења
878,386
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно