• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Гејмерски столици во мк?

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
304
249
Мислење за ова?

Прочитав и видов некои рецензии, поплаките што ме засегаат највеќе е за кожата што автоматски значи во лето ќе бидам испотен и после 2 години ќе се рони кожата. Нешто барам да трае и да не предизвикува хемороиди. Буџет до 20000 денари па после ќе пробам од поскапите.
По можност не ни сакам „„„„„„„„„„гурмански“““““““““““““ столици ама попустов личи реален.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.071
6.334
Скопје
www.facebook.com
Мислење за ова?

Прочитав и видов некои рецензии, поплаките што ме засегаат највеќе е за кожата што автоматски значи во лето ќе бидам испотен и после 2 години ќе се рони кожата. Нешто барам да трае и да не предизвикува хемороиди. Буџет до 20000 денари па после ќе пробам од поскапите.
По можност не ни сакам „„„„„„„„„„гурмански“““““““““““““ столици ама попустов личи реален.
Засеа немам проблеми со брадо тулио столицата, исто така добив препорака за таа столица тука на форумов.
На лето не поте бидеќи на грбот има квалитетен материјал налик на мрежа.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.608
16.386
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Мислење за ова?

Прочитав и видов некои рецензии, поплаките што ме засегаат највеќе е за кожата што автоматски значи во лето ќе бидам испотен и после 2 години ќе се рони кожата. Нешто барам да трае и да не предизвикува хемороиди. Буџет до 20000 денари па после ќе пробам од поскапите.
По можност не ни сакам „„„„„„„„„„гурмански“““““““““““““ столици ама попустов личи реален.
Kaj столиците генерално важи правилото колку пари толку музика по однос на квалитетот. Но најбитното нешто е да ти „лежии“ столицата, т.е. кога ќе седнеш на неа да ти биде удобно и пријатно. А тоа е индивидуално, исто како и маус и тастатура. Не секој стол на сите ни лежи исто. Значи нарачување на слепо е генерално утка.

Што се однесува до изборот кај нас, до сега не сум сретнал поудобна и поквалитетна столица од Cooler Master Ergo L. Случајно ја открив во СЕТЕК во Сити Мол. Баравме нешто и влеговме во СЕТЕК. Бев уморен и ја седнав столицата и тоа беше тоа...Прашав дали имаат неотпакувана, рекоа имале во СитиМол и се јавив да ја резервирам веднаш.
Покрај комфорот и можностите за кастомизација и подесување џинџири миниџири, нарпавена е од мрежест материјал кој не може да го спури тој шо седи:

20221127_004322.jpg

Беше над 40К кога ја купив, а во моментов ко шо гледам убаво ја намалиле цената (ако ја има на лагер за да се земе).
 
Последна промена:

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Мислење за ова?

Прочитав и видов некои рецензии, поплаките што ме засегаат највеќе е за кожата што автоматски значи во лето ќе бидам испотен и после 2 години ќе се рони кожата. Нешто барам да трае и да не предизвикува хемороиди. Буџет до 20000 денари па после ќе пробам од поскапите.
По можност не ни сакам „„„„„„„„„„гурмански“““““““““““““ столици ама попустов личи реален.
Немој таа брат, и 9500 се многу за оваа. Ова ми изгледа добро у стилот на SecretLab Titan за таа цена - Anhoch PC Market Online - Gaming Chair Sharkoon SKILLER SGS40 Grey
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
304
249
Фала за мислењата, дека ќе купам од 30000+ денари во идинина сигурно, ама сега да речам немам ништо па до тогаш да ми врши работа. Ќе размислам за „skiller“ и „брадезната туна“
 
Последна промена:

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
120
139
Дали некој знае кај може да се најде Razer Iskur XL Fabric кај нас, и дали може воопшто?
Како и многу други производи во светот изгледа не. И јас го меркам од Бугарија или од Германија порачка преку некој. Инаку, тешка работа тука да дојде во скоро време.

Ја пробав обичната верзија на Iskur во Сетек, ама нешто мал ми се гледа. Не сум голем човек, но сакам некогаш нозете да си ги дигнам на стол или крстомато да седнам, на обичниот тешко тоа некако. Се разочарав бидејки бев убеден да го земам.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.167
1.402
Како и многу други производи во светот изгледа не. И јас го меркам од Бугарија или од Германија порачка преку некој. Инаку, тешка работа тука да дојде во скоро време.

Ја пробав обичната верзија на Iskur во Сетек, ама нешто мал ми се гледа. Не сум голем човек, но сакам некогаш нозете да си ги дигнам на стол или крстомато да седнам, на обичниот тешко тоа некако. Се разочарав бидејки бев убеден да го земам.

дали го најде некаде во Бугарија? линк?
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
120
139
дали го најде некаде во Бугарија? линк?
Да, ама не е ефтин за жал. Не ми текна да проверам за време на Блек Фрајдеј, сигурно е бил намален.Овие две, емаг е поефтин. Само не е со материјал туку кожа. Мислам дека веќе ако се оди преку Бугарија, може да се нарача таму од каде било до офис на ДХЛ, Еконт или Спиди во зависност како го испраќа испраќачот. Исто така има сервиси во Бугарија кои нудат Германска адреса и со превоз за некој си евро по килограм ти го носат до Бугарија и го испраќаат по Еконт/Спиди до каде било. Такви сервиси се

и
GGBG.bg - Tранспорт и доставка на покупки и пратки от онлайн магазини в Англия, Германия, Испания и САЩ до България .

Ги имам користено и двата сервиса во многубројни прилики и фунцкионираат супер. Се исплаќа за поголеми работи кога се носат од Европа. Имаат дури адреси и во Америка, Англија,Шпанија.. Во комбинација со eBay Kleinanzeigen функционира беспрекорно. Имам порачувано многу пати без маки. Еве на пример во моментов на ebay-kleinanzeigen.de го има Iskur XL за 360 евра објавено вчера, чисто нов неотпакуван, со гаранција(OVP значи под гаранција).Се договараш со продавачот да го испорача до германска адреса на габко или ГГБГ, за 2-3 недели ти стига во кој сакаш офис на Еконт во Бугарија и си го зимаш. 90% од продавачите пишуваат на англиски јазик ако им пишеш. Обично зимам од продавачи со ТОП рејтинг и немаш проблем. Се друго е ризично. Да беше онаа верзија од материјал наместо кожа ќе го земев и немаше да го постирам овде. :)
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
275
456
Засеа немам проблеми со брадо тулио столицата, исто така добив препорака за таа столица тука на форумов.
На лето не поте бидеќи на грбот има квалитетен материјал налик на мрежа.
Потењето на грбот не е некој голем проблем и "лесно можеш да ставиш нешто" за да со покрие делот кај грбот, ама дали поти гз во лето е вистинското прашање, јас имам слична столица со еко кожа и искрено да ти кажам е пекол за седење во лето, во лето користам навлаки од текстил меѓутоа проблемот е што после 10 мин седење се лизгаш нанпред и треба цело време да корегираш навлака.
Прашувам бидејки сум во потрага по ново столче.
Видов голем број позитивни коментари за една Genesis мислам дека е nitro 550 ама за жал секаде е out of stock.

Едит: само што видов дека твојата препорака е за brado tulio.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.193
5.027
Кој од овие столчиња е најдобар? До кај 500 евра.
-Да се подесуваат држачите за раце нагоре и да се хоризонтални. (нормално)
-Да се легнува убаво, не од централна точка. Не мора многу да се легнува. (нормално)ќ
-Да е ултра удобен

1.

2.

3.

4. Изгледа не се местат наслоњачите

5. Изгледа не се местат наслоњачите

6.

7.

8.

9.

10. Нискичок наслон малку.

11.

12.

13.

14.
 

dimi3ja

Intern
12 април 2019
38
12
Како и многу други производи во светот изгледа не. И јас го меркам од Бугарија или од Германија порачка преку некој. Инаку, тешка работа тука да дојде во скоро време.

Ја пробав обичната верзија на Iskur во Сетек, ама нешто мал ми се гледа. Не сум голем човек, но сакам некогаш нозете да си ги дигнам на стол или крстомато да седнам, на обичниот тешко тоа некако. Се разочарав бидејки бев убеден да го земам.
Исто, тргнав да ја купам во сетек, среќа ја имаа изложено да ја пробам. Не ми се веруваше колку е тесна, ако имаш малце поголеми бутки, пиши пропало, премногу е тесна, а моментално имам Нитро 550, и таа има "крила" од страните, така да навикнат сум на тоа, ама искур беше болно тесна, сега сфаќам зошто извадиле XL верзија. И седиштето некако кратко беше, ко пола нозе надвор од седиште да ми беа, не сум многу висок, просечна висина околу 177 цм. Енки беше мн подобра.

Дали некој ја има пробано оваа? Не изгледа лошо.
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.193
5.027
Исто, тргнав да ја купам во сетек, среќа ја имаа изложено да ја пробам. Не ми се веруваше колку е тесна, ако имаш малце поголеми бутки, пиши пропало, премногу е тесна, а моментално имам Нитро 550, и таа има "крила" од страните, така да навикнат сум на тоа, ама искур беше болно тесна, сега сфаќам зошто извадиле XL верзија. И седиштето некако кратко беше, ко пола нозе надвор од седиште да ми беа, не сум многу висок, просечна висина околу 177 цм. Енки беше мн подобра.

Дали некој ја има пробано оваа? Не изгледа лошо.
Од тоа што можам да видам од сликите гледам дека се подесуваат наслоњачите нагоре, и дека одат наназад. Што е добро. И наслонот за глава и лумбалната се подесува посебно. И тоа е добро.

Долната шепа за седлото е многу основна и оската на легнување е централна. Тоа е буџетско.
Не се поместува седлото напред-назад. И тоа е буџетско.

Вака од сликите тоа.
 

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
120
139
Исто, тргнав да ја купам во сетек, среќа ја имаа изложено да ја пробам. Не ми се веруваше колку е тесна, ако имаш малце поголеми бутки, пиши пропало, премногу е тесна, а моментално имам Нитро 550, и таа има "крила" од страните, така да навикнат сум на тоа, ама искур беше болно тесна, сега сфаќам зошто извадиле XL верзија. И седиштето некако кратко беше, ко пола нозе надвор од седиште да ми беа, не сум многу висок, просечна висина околу 177 цм. Енки беше мн подобра.

Дали некој ја има пробано оваа? Не изгледа лошо.
Од тоа што можам да видам од сликите гледам дека се подесуваат наслоњачите нагоре, и дека одат наназад. Што е добро. И наслонот за глава и лумбалната се подесува посебно. И тоа е добро.

Долната шепа за седлото е многу основна и оската на легнување е централна. Тоа е буџетско.
Не се поместува седлото напред-назад. И тоа е буџетско.

Вака од сликите тоа.

Вчера го порачав од Сетек Фабрик верзијата. Ја имаа само во Битола, најверојатно изложена, ќе видам каква ќе стигне ваљда другата недела.

Истите импресии ги имав и јас кога го пробав изложениот кожен во Сетек. Тесно од страниците и краток напред. Особено пак ако го пуштиш лумбар супорт делот за половини напред, уфф, станува ептен тесно дури е смешно и глупаво. Сакав да го барам XL, ама некако не ми се чекаше. Имам прекумерна работа деновиве, веќе сум здрвен и сакав нешто итно. Имам бекап столица и фамозната ИКЕА фотеља така да ќе ги мењам во текот на денот. :)
 

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
626
185
Ceco's setup  
Processor & Cooler
intel i5 2500 stock
Motherboard
Asus p8h61-m
Storage
Seagate 1Tb
PSU
Cooler Master 500w
RAM
Kingston 2x2Gb 1333Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Gigabyte gm m6880
Keyboard
A4tech Kl-7Mu
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
Lg E2240
OS
Windows 7 64bit
Која од овие 2 столици би ги препорачале? Гледам различни мислења на темава за Брадо Тулио од супер е до чиста реклама, а Брадо к229 влага во предвид зошто има посебно подесување на делот за грбот.

 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.001
11.879
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Јас ја имам оваа:


И сум презадоволен. Квалитетот е на многу високо ниво. Нема крцкање ни после неколку години на користење. Многу здрава направија. Сакам да кажам дека имам доверба во овој бренд.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2.468
3.188
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
Asus ROG Strix RTX 3090 OC
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Исто имавме на работа, одлични, супер удобни и квалитетно изработени, и те "држат" во правилна позиција на седење.
Јас ја имам оваа:


И сум презадоволен. Квалитетот е на многу високо ниво. Нема крцкање ни после неколку години на користење. Многу здрава направија. Сакам да кажам дека имам доверба во овој бренд.

Испратено од SM-N986B преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.001
Членови
32.918
Огласи
1.067
Најнов член
darkokocev
На врв Дно