• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Гејмерски столици во мк?

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.137
1.788
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
A демек хемороиди не се праат на овие столици?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.384
1.881
Неготино
A демек хемороиди не се праат на овие столици?
Мене ми е за половината. Користам сличен таков од работа ама ич не ми се свиѓа. Цврст е за сите пари и имам болки у половина на секои 2 месеци.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.541
3.482
Ресен
Мене ми е за половината. Користам сличен таков од работа ама ич не ми се свиѓа. Цврст е за сите пари и имам болки у половина на секои 2 месеци.
Од лично искуство, болката ти е на прво место од тежината, па физичка активност и на крај столот.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.650
1.576
Скопје
Мене ми е за половината. Користам сличен таков од работа ама ич не ми се свиѓа. Цврст е за сите пари и имам болки у половина на секои 2 месеци.
Епа си сака половината малку прошетка во парк исправен - со рацете одзади. Ќе шеташ ко пензионер ама тоа ти е . Јас откако почнаа болки шетам најмалку секој втор ден по црвената патека во парк - од 3-5 круга - одвои саат и пол време и ќе приметиш разлика. Може и на друго место да шеташ - немора у парк :) само битно е - што по исправено, градите нанапред и рацете одзади истегнати накај нагоре (како да ги истегнуваш). Се е тоа од неправилно седење - а и какво столче да земеш - пак ќе се заборавиш и ќе почнеш да седиш неправилно. А и ради воздух и кондиција е добро (y)
Мислењето е автоматски споено:

Од лично искуство, болката ти е на прво место од тежината, па физичка активност и на крај столот.
Тежината прави болка - нормално повеќе притисок врз пршлените - но ако ги зацврстиш стомачните и грбните мускули (со вежби и со прошетки) и се држиш правилно нема да имаш проблем. Сакам да кажам дека има и луѓе по 140кг што немаат проблем .
 
Последна промена:

Vektor666

Intern
25 октомври 2020
20
39
Од Concept MM Plus порачав Newair UP. Моментално во Македонија неможеш да најдеш стол со Синхро-тилт механизам кој кошта помалку од 18,000 денари освен овој стол. Презадоволен, преквалитетен, преудобен. Италијански квалитет.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
747
899
Скопје
Од Concept MM Plus порачав Newair UP. Моментално во Македонија неможеш да најдеш стол со Синхро-тилт механизам кој кошта помалку од 18,000 денари освен овој стол. Презадоволен, преквалитетен, преудобен. Италијански квалитет.
Еве ти столче со синхро тилт за 9500 ден., а ако му шепнеш на дечкото "го сакам брадо во поштенско сандаче"(после тоа го гледаш у очи со прегризана долна усна), и за 8500 ќе ти го дадат.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.567
4.031
Битола
Некое столче да препорачате што се пушта до долу back-от? Да легни човек што се вика од време навреме.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.541
3.482
Ресен
Еве ти столче со синхро тилт за 9500 ден., а ако му шепнеш на дечкото "го сакам брадо во поштенско сандаче"(после тоа го гледаш у очи со прегризана долна усна), и за 8500 ќе ти го дадат.
Би сакал да го земам овај за децава, има некој магичен збор за да го дадат со попуст?
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
747
899
Скопје
Магичниот збор е да си побараш попуст и добиваш 10%.
Баш така :) .

Би сакал да го земам овај за децава
Мислам дека најефтиниот модел е со пластични потирачи за раце, и би ти препорачал обавезно или апгрејд да правиш на такви со пена или тој малку поскапиот да го земеш доколку доаѓа со такви.
Пошто од потпирање лакти на пластика се зебува улнарен нерв, и може трајно да се оштети што веќе спаѓа во инвалидитет. Од искуство знам, али среќа на време сконтав од што ми трне малиот прст и пола од комшискиот. Ако не ти е јасно од што ти се проблемите и си продужиш да тераш може да се ебе работата, а пошто е и за дете, дете ко дете може и да не ти каже се дур не е касно.
Јес да се пожилави маливе, и незнам дали ист ефект би имало како кај повозрасни, но сепак сигурно си е сигурно. Во најмала рака некоја направи сам импровизација на темата да си средиш доколку се проблем парични средства.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.541
3.482
Ресен
Баш така :) .


Мислам дека најефтиниот модел е со пластични потирачи за раце, и би ти препорачал обавезно или апгрејд да правиш на такви со пена или тој малку поскапиот да го земеш доколку доаѓа со такви.
Пошто од потпирање лакти на пластика се зебува улнарен нерв, и може трајно да се оштети што веќе спаѓа во инвалидитет. Од искуство знам, али среќа на време сконтав од што ми трне малиот прст и пола од комшискиот. Ако не ти е јасно од што ти се проблемите и си продужиш да тераш може да се ебе работата, а пошто е и за дете, дете ко дете може и да не ти каже се дур не е касно.
Јес да се пожилави маливе, и незнам дали ист ефект би имало како кај повозрасни, но сепак сигурно си е сигурно. Во најмала рака некоја направи сам импровизација на темата да си средиш доколку се проблем парични средства.
Фала за хедс ап, морам да ги вадам бидејќи не го собира во бирото со нив.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
Фала за хедс ап, морам да ги вадам бидејќи не го собира во бирото со нив.
само од офис плус не зенај, купив пред 2 год исти како овај ама друг производител за слична цена, скам невиден
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
863
1.087
orgrimar
Кој може да пазари од Икеа Маркус е прогласена неколку години по ред за најдобра бест-бај столица во свет, проверена од мене и тестирана, ја имам 5 години по многу часа на ден со 110 кг 1642170369381.png
 

-Ata-

Gaining Experience
2 декември 2010
138
153
икеа направиле гејмерска програма, фино изгледаат, треба да се проба
1642178910327.png

1642178973100.png

Kαρέκλες gaming
 

Атачменти

 • 1642178952502.png
  1642178952502.png
  548,7 KB · Прегледи: 30
Последна промена:

ajan

Gaining Experience
16 март 2013
53
89
ajanovski.info
Дечки, столица добра што се пушта до долу од каде да се земи?
Пред извесно време се обидов да составам табела за споредба на различните параметри за различните канцеларски столици што се достапни кај нас, пред сѐ од тие со повисок квалитет од секој од производителите. Мислам дека ниту една од нив не се спушта ни блиску до 180 степени. Не успеав да најдам информација за сите. Табелата е достапна погоре во дискусијава.

Според повеќе рецензии што сум ги читал, аголот од околу 135 степени е најдобар за релаксирање, над тоа можеби е веќе преголемо истегнување.

На тн. гејмерски столици не обратив многу внимание бидејќи повеќето кај нас достапни не се доволно добри и прилагодливи. Постојат со 180 степени инклинација, но не сретнав кај нас ниедна со над 160 степени. Треба да се внимава со која и да е столица при поголеми инклинации, може лесно да се превртите ако не е соодветна столицата за човекот.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.567
4.031
Битола
Пред извесно време се обидов да составам табела за споредба на различните параметри за различните канцеларски столици што се достапни кај нас, пред сѐ од тие со повисок квалитет од секој од производителите. Мислам дека ниту една од нив не се спушта ни блиску до 180 степени. Не успеав да најдам информација за сите. Табелата е достапна погоре во дискусијава.

Според повеќе рецензии што сум ги читал, аголот од околу 135 степени е најдобар за релаксирање, над тоа можеби е веќе преголемо истегнување.

На тн. гејмерски столици не обратив многу внимание бидејќи повеќето кај нас достапни не се доволно добри и прилагодливи. Постојат со 180 степени инклинација, но не сретнав кај нас ниедна со над 160 степени. Треба да се внимава со која и да е столица при поголеми инклинации, може лесно да се превртите ако не е соодветна столицата за човекот.
Јас моментално имам столица што се спушта и повеќе од 180 степени. Купена од Анхоч со етикета „гејмерска“. Ќе ја менувам и се надевав дека поквалитетна има со таква особина бидејќи ми е доста важна. Ако не најдам, ќе морам пак слична да земам, а меѓу гејмерските повеќето се такви.
 
Последна промена:

noc32

Gaining Experience
21 март 2016
102
66
Јас земав ваква од Анхоч пред две години. Задоволен сум со оглед на тоа дека сеуппте не крцка (килажата ми варира од 90-100кг), поминувам барем 6 саати на неа.
Нема излитености или вдлабнатости. Се спушта паралелно со подот, доаѓа со стандардните две перничиња за половина и врат иако на секој му препорачувам постоље или некаква платформа за стапалата. Џабе ни се вакви столици кога стапалата ни висат и целата тежина успева да се префли на половината.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.567
4.031
Битола
Јас земав ваква од Анхоч пред две години. Задоволен сум со оглед на тоа дека сеуппте не крцка (килажата ми варира од 90-100кг), поминувам барем 6 саати на неа.
Нема излитености или вдлабнатости. Се спушта паралелно со подот, доаѓа со стандардните две перничиња за половина и врат иако на секој му препорачувам постоље или некаква платформа за стапалата. Џабе ни се вакви столици кога стапалата ни висат и целата тежина успева да се префли на половината.
постолје од кај зеде?
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.567
4.031
Битола
Ако е вистина она што @ajan го кажува, треба да се побара онаа гејмерска столица што е НАЈМАЛО ЗЛО за да може да се искористи таа опција да се пушта паралелно со подот столицата.

Лично многу ми е важна бидејќи се тегнам и правам стомачни во текот на денот со тоа.
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
144
224
добри се гејмерските али тие перничиња глупости скроз бескорисни ми се, више ќе се искривиш ако ги ставиш на столицата. Друга работа е што многу поти тоа еко кожата. Непрактична за во лето али јебига:).
 

boksata

On your way to fame
27 декември 2017
371
537
И напуква вака и штипи за коса ко ќе се потприш :D
 

Атачменти

 • IMG_20220118_113157.jpg
  IMG_20220118_113157.jpg
  6 MB · Прегледи: 74

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.315
Членови
31.509
Огласи
36
Најнов член
CapeNov
На врв Дно