• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Гејмерски столици во мк?

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,017
4,313
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
А за озбилно, купи си вистинско столче, какви гејмерски столчиња какви бакрачи.
Добро кога ќе разберете дека гејмерско се вика ради изгледот, не значи дека ако има гејмерски изглед дека не чини. Сакаш да кажеш дека ако дадам 10 или 15 илјади за стол што има во името "гејмерски" тој нема да биде вистински? Ќе се скрши при прво седење? Ќе ми се искриви кичмата после 2 дена?

Има многу луѓе овде што купиле и користат секојдневно вакви столици, ајде јавете се и кажете дали вашите столици не се вистински, дали се неудобни итн.? Дали вие секој ден жалите што сте купиле невистински стол? Еве членот погоре седел на Икеа Маркус, ама сега гледал токму гејмерски столици и тие баш му одговарале на тоа што го бара. Но тие не треба да ги гледа бидејќи се наречени гејмерски?

Дежаву ситуација од 2017!. Единствено нешто што се сменило е што @Oktar напредувал од "нид фор спид" во "нид4спит" :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,210
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дежаву ситуација од 2017!. Единствено нешто што се сменило е што @Oktar напредувал од "нид фор спид" во "нид4спит" :)
Ми се бендисува времепловот што го направи. Али, in general, во право си. Секој нека си купи тоа што мисли дека му лежи, а не тоа што мисли некој друг дека е погодно за него. Сеуште мразам ствари што се продаваат како гејмерски, ама нели, за се си има пазар.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,711
1,046
Need for Seat или maxnomic се сеуште најдобрите гејминг столици според мене. Need for seat имаат долга традиција во изработка и квалитет на нивните столици.
 

Вангел Ајановски

Gaining Experience
16 март 2013
43
81
ajanovski.info
Кои столчиња кај нас се со најголем ground clearance или како и да се вика растојание од подот до седиштето?
Многу производители имаат можност за избор на алтернативен механизам за подигање, наменет за пониски или повисоки лица. Треба да прашувате и да разгледувате карактеристики.

Се обидов пред неколку месеци да направам една табела за споредба на неколку столици за неколку различни технички параметри. Ја ставам подоле ако ви е од корист. Се обидов за секоја столица да најдам колкав е опсегот на стандардната опција или да го наведам севкупниот опсег кој е можен (но може да е од неколку различни опции). Не гарантирам за точноста и комплетноста, некои податоци тешко се добиваат.

Податокот што го барате е seat height from floor. За жал сите овие модели имаат закривени седишта и не е сосема јасно дали висината се однесува на највисоката точка од седиштето или на најниската или некоја средна точка од седиштето. Може сите да декларирале различно.

Series 1
Series 2
Think
Gesture
Please
Leap
Velia
270
Kind
203
Se: Do
Mr.24
Seat DEPTH​
15" – 18"​
14" – 17.75"​
15.5" – 18"​
15.75" – 18.5"​
15.5” – 18.2”​
15.75" – 18.75"​
17.32”​
18.11” – 20.47”​
15.16” – 17.52”​
15.75” – 18.11”​
Seat Width​
19.2"​
19”​
20.25"​
20”​
18.1”​
19.25"​
19,69”​
18.5”​
Seat Height From Floor​
16.5" – 21.5"​
16.5" – 21.5"​
16.5" – 21.5"​
16" – 21"​
16.2” – 20.3”​
15.5" – 20.5"​
18.31” – 23.23”​
17.72” – 22.64”​
15.75” – 20.47”​
16.54” – 20.47”​
Back Height From Seat​
21.5"​
22.5"​
?​
24.1”​
25.4” – 27.8”​
25"​
22.24”​
23.62”​
?​
Back Lumbar Height​
6.5" – 8.75"​
6.5" – 8.75"​
6" – 10.25"​
9.25”​
?​
5.25" – 10.25"​
?​
Width Between Arms​
16" – 20"
13.75" – 29.75"
Pivot​
15.79" – 20.06"
14" – 21.25"
10.25" – 22.5"
18.5”
15" – 20"
?​
Arm Height From Seat​
6.5" – 11"​
7.5" – 11.5"​
7" – 11"​
7.25" – 11.5"​
7.7” – 11.6”​
7" – 11"​
?​
6.89” – 10.03”​
7.48” – 11.42”​
7.48” – 11.81”​
Angle Between Seat and Back​
100° – 124°​
99.5° – 119°​
111, 115, 117, 123°
98° – 116°​
?​
96° – 120°
96° – 117°​
? – 122°​
Seat Pan Angle​
2°​
1.7°​
?​
1°​
?​
-1° – 3°​
?​
Armcap Pivot Range​
+/- 40°​
+/- 30°​
+/- 30°​
+/- 15°​
?​
+/- 30°​
?​
Armcap width range​
?​
?​
-2.25"​
?​
?​
-2.25"​
?​
Armcap depth range​
-2"​
-2"​
-3"​
?​
?​
-3"​
?​
Weight Capacity​
?​
?​
180 kg​
180 kg​
?​
180 kg​
200 kg​
+ Headrest​
+ 4D Arms​
+ Soft Casters​
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,353
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно