1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Гејмерски рутер

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од JensenInterceptor, 23 Март 2016.

 1. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Здраво. Играм Старкрафт 2, и се случува да има голем застој при играње особено кога играм 3 против 3, 4 против 4. Слика по слика. Интернетот ми е од Оне, бивши Он.нет.мк.
  Како да го опишам, за секојдневна употреба. За играње е супер само ако играм 1 против 1 :))))

  Па ме занима дали ако ставам гејмерски рутер ќе се оправи застојот или тоа е сепак зависно од интернет врската?
   
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,378
  922
  8 Декември 2009
  Пробај директно преку модемот уштекан у компјутер/лаптоп на кој што играш и ако приметиш разлика, до рутерот е. Ако не, до интернет провајдерот е и неможеш да направиш ништо. Гејмерски рутер е секако добра опција, но мислам дека и со многу помалце можеш да поминеш океј, без никакви проблеми, со некое обично рутерче ( не ептен ниска класа).
   
 3. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,500
  2,256
  4 Јули 2013
  Има и таков рутер ? Инаку и јас играм и на големи битки/units знае да сецка ненормално ( на близу сум со нивниот) Btw која ти е конфигурацијата?
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,378
  922
  8 Декември 2009
  https://www.asus.com/us/Networking/RT-AC5300/

  Ѕверага!
   
  На JensenInterceptor и STEFF им се допаѓа ова.
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,151
  4,372
  4 ноември 2013
  Машко
  dimsa, Arabian и на STEFF им се допаѓа ова.
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,730
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  модел? нешто резултати од пинг, спидтест...
   
 7. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Последна промена: 23 Март 2016
 8. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,500
  2,256
  4 Јули 2013
  Слабо некако ова за старкрафт која е стратегија па и на минимум, сепак и конфигот е битен, рутер може да смени нешто али и не се. Од секад вака или во последно време? Ете предлог за микротик од хардкорец :D
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,151
  4,372
  4 ноември 2013
  Машко
  Ке се преродит, а ке добиет желба да учит :D
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 10. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  216
  28 ноември 2015
  Машко
  Па на ова пукам и Хироус оф да Сторм и има застој понекогаш на крај на месецот особено ако симнам нешто од 30ГБ во текот на месецот, како да му паѓа брзината. „1000 ГБ“ е месечно
   
 11. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,151
  4,372
  4 ноември 2013
  Машко
  PC-то ти е слабо за играта, верувај.
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 12. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,500
  2,256
  4 Јули 2013
  Со таа конфигурација може дота 2 на медиум, ете хероес оф т сторм, старкрафт на 1вс1, али со 6 или 8 играчи и на мојава во потпис сецка (и во офлајн/без нет).
   
  Jovan2389, mmm121, JensenInterceptor и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,149
  8,372
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Рутер не верувам дека ќе ти помогне.
  Старкрафт 2 не е заебанција. не знам кај си тргнал со B960, тој процесор е колку маусот да мрда.

  Јас не би потрошил ни денар повеќе на тој сетап што го имаш. Рутерот не ти е проблем, проблем ти е самиот лаптоп. Од него толку би требало да очекуваш, 1v1 и тоа на мали мапи. собирај пари за следен посаглам лаптоп со i5-i7 i 960m
   
  На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...