• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Гејмерски монитор Samsung или Dell???

Dell S2417DG vs Samsung LC24FG70

 • Dell

  Гласови: 6 85.7%
 • Samsung

  Гласови: 1 14.3%

 • Вкупно гласале
  7
 • Ја почнал/а темата
 • #1

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,041
709
Моментално имам Samsung Curved S24E500C 60Hz 4ms. Сакам да го заменам со друг со повеќе Hz и 1ms. Моментално гледам дека Dell и Samsung произведуваат доста добри гејмерски монитори, па неможам да се одлучам кој од овие два бренда и два-та монитори ми се допаѓаат.

Dell S2417DG (550€)
165Hz 1ms G-Sync

Samsung LC24FG70 (420€)
144Hz 1ms No G-Sync

Играм FPS игри, Dell-от според спецификациите гледам дека е подобар, но Samsung-от гледам дека има доста добро мени и FPS игри.

Ваше мислење??? :)
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,030
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Моментално имам Samsung Curved S24E500C 60Hz 4ms. Сакам да го заменам со друг со повеќе Hz и 1ms. Моментално гледам дека Dell и Samsung произведуваат доста добри гејмерски монитори, па неможам да се одлучам кој од овие два бренда и два-та монитори ми се допаѓаат.

Dell S2417DG (550€)
165Hz 1ms G-Sync

Samsung LC24FG70 (420€)
144Hz 1ms No G-Sync

Играм FPS игри, Dell-от според спецификациите гледам дека е подобар, но Samsung-от гледам дека има доста добро мени и FPS игри.

Ваше мислење??? :)
Јас монитор без G SYNC не би купувал така да јас пре би идел со делл него со самсунгот али секој си има свој вкус така да јас би ти го препорачал Деллот.
 

cbm64

Intern
25 февруари 2015
29
12
Dell е подобар. Има QHD резолуција за разлика од Samsung кој е Full HD. Имај во предвид дека g-sync и 165 Hz се достапни само преку displayport, не преку hdmi.
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
861
1,911
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Од тие два мене лично самсунгот многу поинтересно ми делува. Колку што гледам freesync е така да можеш во иднина со една vega да го комбинираш ако се решиш за него.

А ако сакаш high refresh 1080p g-sync тогаш PG258Q место dell-от.

edit: не видов дека е 1440p dell, тогаш и други опции од asus и acer може да влезат во игра ама ќе ти треба и посилна графичка.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,887
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно