Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

GeForce за мобилни

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Nvidia најави графички процесор наречен APX 2500, наменет за вградување во smartphone уредите.

Овој чип го подржува OpenGL ES 2.0, еквивалент на Direct3D кога се однесува на мобилните телефони и може да репродуцира 720p видео содржини.

geforce_g.jpg


Прототипот кој во оваа прилика го направија во Nvidia е со цел да биде опремен со HDMI излез, со тоа се овозможува репродукција на видео содржини од мобилниот на надворешните уреди.

За да има можност да складира на прототипниот уред се наоѓа SDHC – компатибилен слот за MiniSD картичка.

Во Nvidia велат дека за време на изработката ги земале во предвид и енергетските побарувачки на мобилните уреди, па така овој графички процесор ќе има ниска потрошувачка на електрична енергија, доволно за десет часа репродукција на HD видео содржини, односно 100 часа репродукција на MP3 аудио записи.

Извор: ИДИВИДИ
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Почна значи и за телефониве графички да прават, браво браво.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Шо се нема да измислат за пари...
BTW Јас сакам графичка за саатот, секундарката има слаба резолуција :)
Иначе супер изум
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.598
Мислења
945.550
Членови
34.082
Огласи
1.974
Најнов член
classicmetal
На врв Дно