• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

GeForce 7300GT PCI Express

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Momentalno imam slaba graficka kartica i bi sakal da ja smenam... imam GeForce FX 5200.. Momentalno razmisluvam za GeForce 7300 GT i bi sakal da slusnam vase mislenje, Inno3D GeForce 7300GT PCI Express (400/667MHz) / 512MB DDR2 + DVI + TV-out + Dongle (Fan) - dali vredi za 4,250 denari, i dali ke ja zemat mojata stara kartica vo predvid....
Tnx :chudenje:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Momentalno imam slaba graficka kartica i bi sakal da ja smenam... imam GeForce FX 5200.. Momentalno razmisluvam za GeForce 7300 GT i bi sakal da slusnam vase mislenje, Inno3D GeForce 7300GT PCI Express (400/667MHz) / 512MB DDR2 + DVI + TV-out + Dongle (Fan) - dali vredi za 4,250 denari, i dali ke ja zemat mojata stara kartica vo predvid....
Tnx :chudenje:
Ne vredi poso za tie pari mozes da si kupis GeForce 8500GT, 512MB DDR2, eve ti link http://revolution.com.mk/info.php?productID=1085 :bye1:
PS ti ja preporacuvam ovaa:D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
 • Ја почнал/а темата
 • #5

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
BTW jas ja imam istata samo go 1GB RAM i da ti kazam super me sluzi (nema da ima razlika vo performansi pomegju 1GB i 512MB) a i plus e nekolku ceroki ponapred od GeForce 7300GT!:bravo:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Твојата графичка - GeForce FX5200 е на АGP слот, а тие што ги гледаш работат на PCI Express слот. Следствено, ако сакаш да имаш некоја од тие графички карти, тогаш ќе треба да минимум да менуваш и плоча, а многу веројатно и процесор и рам.
Најсилно што можеш моментално да ставиш на АGP слот е 7300GT или 7600GS. Eве ти цени подоле...

http://www.set.com.mk/setClient/productdetails.asp?productid=16284

http://www.set.com.mk/setClient/productdetails.asp?productid=16241
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Твојата графичка - GeForce FX5200 е на АGP слот, а тие што ги гледаш работат на PCI Express слот. Следствено, ако сакаш да имаш некоја од тие графички карти, тогаш ќе треба да минимум да менуваш и плоча, а многу веројатно и процесор и рам.
Најсилно што можеш моментално да ставиш на АGP слот е 7300GT или 7600GS. Eве ти цени подоле...

http://www.set.com.mk/setClient/productdetails.asp?productid=16284

http://www.set.com.mk/setClient/productdetails.asp?productid=16241

Fala StenmarC... Mozebi ke ja kupev 8300 GT ako ne odgovorese uste nekoj drug na mojot post.. btw 7300GT mi izgleda poprivlecno, sepak, koja bi mi ja preporacal ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Podobro da si smenis maticna otkolku da gi zemes tie bidejki AGP grafickite se mn. poslabi od PCI-E!!!:ua::ua:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
 • Ја почнал/а темата
 • #14

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
 • Ја почнал/а темата
 • #16

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
M

Mr.Alien

Гостин
@hmmmm

Имаш право, но со оглед дека имаш 5200, т.е. AGP картичка, ќе мораш да бараш соодветна - значи, AGP. Линкот кој го наведов се однесува за AGP картичка.
Ако сакаш PCI Express, во најмала рака ќе минеш само со измена на матична плоча, која ќе мора да има соодветен слот за твојот процесор, и DDR мемориски слотови. Има такви хибридни плочи, но релативно малку.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Пошто гледам дека даваш скоро 5000 денари, јас би играл на варијанта да ги шитнеш старите делови, да дадеш вкупно 100 евра, максимум 110 евра и да добиеш побрз процесор, ddr2 меморија и PCI-E графичка. Така ќе осетиш повеќе благодети. Џабе ти е јака графичка на AGP ако процесорот ти е Celeron... Пиши што делови имаш...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Inter Celeron 2.66 GHz, 512mb RAM, Inno3D GeForce FX 5200
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Inter Celeron 2.66 GHz, 512mb RAM(DDR2), Inno3D GeForce FX 5200
Celeron D и DDR1 на 400, а не ДДР2 :) Можеш со истата доплата од 5000 денари (или нешто повеќе) што ќе ја фркнеш за јака графичка на AGP (кои се скапи пошто веќе ги нема), да добиеш нов процесор, плоча, меморија и графичка - 7300ГТ со 512рам, или некоја 8500.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Според тоа клоку можев да приметам од сликата, се работи за моделот 775V88+ на Asrock, базиран на VIA PT880 чипсет.
Оваа плоча има AGP слот и DDR мемориски модули, 775 лежиште за процесорот.
Значи, на оваа плоча само AGP графичка картичка.
Белите слотови се PCI, не PCI Express - извини ако "солам памет".
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Ако не ја менуваш плочата тогаш изборот ти е многу стеснет а ако веќе менуваш плоча (што ти препорачувам јас направив невидена трансформација за 90 евра доплата) а ако се мислиш помеѓу 7300 и 8500 со 8500 ќе добиеш само directx10 подршка ништо друго, јас имам 7300 gt ddr3 презадоволен сум, а цената е повеќе од прифатлива
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ако не ја менуваш плочата тогаш изборот ти е многу стеснет а ако веќе менуваш плоча (што ти препорачувам јас направив невидена трансформација за 90 евра доплата) а ако се мислиш помеѓу 7300 и 8500 со 8500 ќе добиеш само directx10 подршка ништо друго, јас имам 7300 gt ddr3 презадоволен сум, а цената е повеќе од прифатлива
Fala za sovetot Freaker ;)
btw dilemata e resena, fala vi na site, aj sega neka se zatvori temata :LOL:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,920
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно