• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

GeForce 7300 GT 512 MB DDR2 или 8400 GS 256MB DDR2

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
И двете картици се добри но ако јас би бирал тогаш мојот избор е 7300 GT 512 MB DDR2. :bravo:
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
vtorata karticka ja ima so 256 no i so 512 DDR2 implementirano.No vo ovoj slucaj i jas bi ja izbral prvata no sepak treba da se proveri vo detali tehnickite karakteristiki na dvete ovaa ponovata bi trebala da ima nekoi podobri tehnicki karakteristiki, mislam logicki e da ima.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Колку што знам 8400ГС е 64битна. 7300ГТ е 128битна. Рамот дали ќе биде 512 или 256 не ми прави разлика. Кажи ми од кој производител се графичките и на која фрекфенција работат графичкиот процеосор и меморијата.

Вака од прв поглед сум за 7300ГТ (ако е постар модел - појака е!)
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Колку што знам 8400ГС е 64битна. 7300ГТ е 128битна. Рамот дали ќе биде 512 или 256 не ми прави разлика. Кажи ми од кој производител се графичките и на која фрекфенција работат графичкиот процеосор и меморијата.

Вака од прв поглед сум за 7300ГТ (ако е постар модел - појака е!)

Bas na toa mislese i jas deka ne e ramot presuden pri izbor na graficka kartica.Tokmu tie detalnite tehnicki karekteristiki se bitni.
za poveke informacii drugarce vidi na google.Toga go napraj svojot izbor.
Vidi po nekoi drugi forumi, strani mozda ke najdes nekoj so gi testiral i dvete pa ke
vides rezultati od testovite.Ima nogu raboti koi bi mozele da se zemat u predvid a ne samo kolku ram imat.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Колку што знам 8400ГС е 64битна. 7300ГТ е 128битна. Рамот дали ќе биде 512 или 256 не ми прави разлика. Кажи ми од кој производител се графичките и на која фрекфенција работат графичкиот процеосор и меморијата.

Вака од прв поглед сум за 7300ГТ (ако е постар модел - појака е!)

И двете се од исти производител Nvidia.
GeForce 8400 GS е 64 битна и DDR 2 меморија на 800 Mhz!!! протокот е катастрофа 6.4 GBps, еве ти нешто повеќе:
Performance NVIDIA GeForce 8400GS 459 MHz GPU 16 Pixel Pipelines 400 MHz RAMDAC Memory 256 MB, 64 bit DDR2 800 MHz (effective) 6.4 GB/s Memory Bandwidth Interface PCI-E 16x DVI-I, HDTV-7, VGA Resolution & Refresh 120Hz Max Refresh Rate Max Analog 1920x1200 Max Digital
GeForce 8400 GS

GeForce 7300 GT e 128 битна, има проток 10.7 GBps, еве ти нешто повеѓе:

Graphics Engine : NVIDIA 7300 GT GPU
Video Memory : 256/512 MB
Core Clock : 350 Mhz
Memory Clock : 600/532 Mhz
Memory Speed : 2.8 ns / 3.7 ns GDDR 2
Memory Bus : 128 bit
Interface : PCI Express 16x
RAMDAC : Dual 400 Mhz
D-Sub : Yes
DVI-I : Yes
TV-Out : Yes
Video-In : No
HDTV : Yes
Pipelines : 8 pixel / 4 vertex
GeForce 7300 GT
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Ете разгледај ги карактеристиките на двете. Иако 7300 GT е постар модел и е малку поефтина сепак јас би ја одбрал оваа картица. :bravo:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Нема проблем затоа сме тука на форумот! :bravo:
BTW Добар избор! :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.396
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно