• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

GCAM генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.296
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Pov, пробуваш да најдеш шум :ROFLMAO:

12SU + GCAM,

IMG-20220813-022820-lmc-8-4-NIGHT.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.296
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Дневна, 12SU + GCAM

IMG-20220813-055149-lmc-8-4-NIGHT.jpg12SU stock

IMG-20220813-055045.jpgCrops, 200%

12SU stock,

12-SU-stock.jpg


12SU GCAM,

12-SU-LMC-JIN.jpg


oblivion-tom-cruise.gif
 

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
92
103
Скопје
Здраво дечки,

Препорака за Gcam за Xiaomi Redmi Note 10 pro,која верзија ја препорачувате?Благодарам
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.599
3.595
Ресен
Нешто не ми штима со првата слика, дали оштрината или не знам... ако се фокусирам на зеленилото и почнува да ми смета, како да имам 6 сати пред екран поминато, ептен неприродно ми делуваат, како компјутерски генерирани.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.296
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Здраво дечки,

Препорака за Gcam за Xiaomi Redmi Note 10 pro,која верзија ја препорачувате?Благодарам


(конфигурациски фајл) easyupload.io
Мислењето е автоматски споено:

Нешто не ми штима со првата слика, дали оштрината или не знам... ако се фокусирам на зеленилото и почнува да ми смета, како да имам 6 сати пред екран поминато, ептен неприродно ми делуваат, како компјутерски генерирани.

Тоа е, оваа година популаризирано од Apple е да се кршат сенките, да се буста контраст и слични фекалии, лани беше фора да се прават сенките како ден, фора е да се некаде на средина од тоа али јбг.

Иначе не е лошo на GCAM фотката ептен за нијанса потемни да бидат сенките, но во други аспекти е неверојатна, на 12MP сензор мавам кроп 200% и изгледа како Samsung уред без зум, неверојатно е.
 
Последна промена:

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
92
103
Скопје

(конфигурациски фајл) easyupload.io
Мислењето е автоматски споено:Тоа е, оваа година популаризирано од Apple е да се кршат сенките, да се буста контраст и слични фекалии, лани беше фора да се прават сенките како ден, фора е да се некаде на средина од тоа али јбг.

Иначе не е лошo на GCAM фотката ептен за нијанса потемни да бидат сенките, но во други аспекти е неверојатна, на 12MP сензор мавам кроп 200% и изгледа како Samsung уред без зум, неверојатно е.
Ти благодарам

Каде треба да го ставам конфигурацскиот фајл?

Edit: најдов каде да го ставам конфигурацскиот фајл.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.296
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.296
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@Sharlovski Ова ми е мене лична поента.

Ако имам проблем со агресивно пеглање на шум, превисоки нивоа на контраст, изоштрување, недостаток на текстури и детали, јас стокот не можам да го подобрам, ама GCAM можам. Претпоствувам дека сликите ви делуваа малце нереално (затоа што не сте на сцената) да видите дека GCAM е всушност поблиску до реалноста, СЕМ што е посветла (ради тоа што користев night mode) преку ден) ако САКАМ можам кога сакам да направам сликата да е скоро 100% како она што го гледам во ауто мод (без да сетирам ништо) со обично селектирање на фокус позиција во близина до светлите делови, или сетирање на побрзо окинување како просек во самиот GCAM.

Еве ги резулатите, подобри детали, контрола на сенки, светли делови, текстури, контраст, you name it.

IMG-20220814-051302.jpg


IMG-20220814-051852-lmc-8-4-NIGHT.jpg
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.296
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

За сите A52S корисници, пробајте не е потребно XML инсталација и тест.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.132
866
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Направив неколку брзи фотки со три апликации: Stok. Mtsl 7.2 i BigKaka
@psyside
 

Атачменти

 • AGC leica.jpg
  AGC leica.jpg
  2,1 MB · Прегледи: 38
 • AGC leica.NIGHT.jpg
  AGC leica.NIGHT.jpg
  1,9 MB · Прегледи: 37
 • AGC_20220911_204256516.jpg
  AGC_20220911_204256516.jpg
  2,3 MB · Прегледи: 39
 • AGC_20220911_204420193.NIGHT.jpg
  AGC_20220911_204420193.NIGHT.jpg
  2 MB · Прегледи: 41
 • MTSL NIGHT.jpg
  MTSL NIGHT.jpg
  6,6 MB · Прегледи: 40
 • MTSL.jpg
  MTSL.jpg
  5,9 MB · Прегледи: 42
 • Stok Night.jpg
  Stok Night.jpg
  1,5 MB · Прегледи: 38
 • Stok.jpg
  Stok.jpg
  1,7 MB · Прегледи: 38

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.296
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
MTSL е сеуште број 1, не знам сеуште ти прави проблем од аспект на стабилност...
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.132
866
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
MTSL е сеуште број 1, не знам сеуште ти прави проблем од аспект на стабилност...
Го користам само за главна фото камера. Другото крашнува све.Мометално ја користам со твојот XML . Во глобала вади добри слики, само малку црвената боја ја преовеличува.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.296
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Го користам само за главна фото камера. Другото крашнува све.Мометално ја користам со твојот XML . Во глобала вади добри слики, само малку црвената боја ја преовеличува.

Знам, нема решение за тоа, или се незаситени бои или се малце топли ама сликите се феноменални, може да се проба да се користи истиот XML на LMC 8.4, немам доволно мотивација /време да се нафатам да правам нов "глобален" XML затоа што сеуште се занимавам со оној за 12SU, ако начекам нешто ќе пратам.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.794
4.635
Нешто не ми штима со првата слика, дали оштрината или не знам... ако се фокусирам на зеленилото и почнува да ми смета, како да имам 6 сати пред екран поминато, ептен неприродно ми делуваат, како компјутерски генерирани.
Заради распределбата на пикселите на сензорот кој не е класичен баесов, туку е групиран, и пред се во старт предвиден за бинирање 4:1 сликата делува меко. Треба да се смали на половина пиксели по должина и ширина (ама точно на половина!) за да се добие реалната слика.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.296
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.418
Мислења
900.579
Членови
32.135
Огласи
509
Најнов член
Frdnaf
На врв Дно