• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

GCAM генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Некој да ми пушти линк до добар Gcam за Редми Ноте 10 Про ( 108мп Глобален ) ? :)


Немав време преееска,


Конфигурациски фајл за Mi 10/Pro/Note стави

Прво пробај со MTSL оваа апликација од темава треба да работи супер и кај тебе, а после со Nikita
Мислењето е автоматски споено:

Како стои PZD со поддршка за 9Ѕ дали знаеш? Летоска меѓу првите верзии ваљда беше кога пробав ама не ни запамтив како функционираше, имаше нешто што не ме бендиса мислам.

Можеш ли некој конфиг да ми препорачаш?

Мислам дека pzd/Nikita/mtsl имаат по генералeн пристап, треба да работи на све добро. Дај некои семплови од Parrot?
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Мислам дека pzd/Nikita/mtsl имаат по генералeн пристап, треба да работи на све добро. Дај некои семплови од Parrot?

Parrot сега во последниов апдејт од пред 3-4 дена назначи доста оптимизации меѓу кои побрз viewfinder конкретно за 9Ѕ и порано често назначуваше кога некои работи ќе се средат за 9 серијава.

Co mtsl и nikita ми вади матни на ултраширока ама како некои портрет мод да е вклучен. Така изгледа чудно.

Еве во прилог некои фотки со Parrot (не се едитирани), а барајќи ги овие видов колку во претходните 8 месеци сум форсирал само на БСГ освен при портрет, причина не ми текнува. IMG_20211128_131456651.jpg IMG_20211128_131124868-01.jpg IMG_20210322_181111.jpg
 

Атачменти

 • IMG_20210815_202304.jpg
  IMG_20210815_202304.jpg
  87.2 KB · Прегледи: 30
 • IMG_20210119_121407.jpg
  IMG_20210119_121407.jpg
  127.9 KB · Прегледи: 29
 • IMG_20210829_170644814.jpg
  IMG_20210829_170644814.jpg
  179.4 KB · Прегледи: 28
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Parrot сега во последниов апдејт од пред 3-4 дена назначи доста оптимизации меѓу кои побрз viewfinder конкретно за 9Ѕ и порано често назначуваше кога некои работи ќе се средат за 9 серијава.

Co mtsl и nikita ми вади матни на ултраширока ама како некои портрет мод да е вклучен. Така изгледа чудно.

Еве во прилог некои фотки со Parrot (не се едитирани), а барајќи ги овие видов колку во претходните 8 месеци сум форсирал само на БСГ освен при портрет, причина не ми текнува.Погледнете го атачментот 106972Погледнете го атачментот 106973Погледнете го атачментот 106975


Дај фул резолуција.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,557
730
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
168
123
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Некој да ме има и пробал за Samsung A52 - една што пробав не работеше после не се позамарав да барам. Ако има пратете благодарам
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Мислев има конкретна верзија за А52...

Абе и да има, пробај прво со оваа, послее ќе ти пратам за неа специјално, тоа што ќе биде специјално за неа не значи дека ќе биде подобра, проба и прикачи фул резолуија слики.
Мислењето е автоматски споено:

Немам 1-2 години читано за gcam ports, уште нема добар порт за Kirin чипови?
Јок.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Од мој пријател, малце да смениме досадни мои сцени,

MI11U stock night mode,

IMG-20211212-185149.jpg


MI11U GCAM HDR enhanced (без night mode!) MTSLv4.1 + XML - от од темава,

PXL-20211212-183209-NM-HMX-Night-NS-xml.jpg


Правење пепел.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
За на социјални мрежи сток (да блешти повеќе), а за понормални и реални детали џикем (со едит и таа може да се доведе до ситуација да сија додека од сток не може да се вратат деталите).
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
100
62
Gcam на Xiaomi poco x3 pro?
Има некој инсталирано?
Гледам на Јутјуб закон фотографии вади телефонот со инсталирана Gcam.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
6 ноември 2012
1,821
1,833
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Пробав да истестирам на Galaxy S8+ (Exynos) ама тие неколку верзии што ги пробав (7.2 / 7.3 / 7.4) од неколку различни девелопери, неуспешно. Крашнуваат после 2-3 секунди.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Пробав да истестирам на Galaxy S8+ (Exynos) ама тие неколку верзии што ги пробав (7.2 / 7.3 / 7.4) од неколку различни девелопери, неуспешно. Крашнуваат после 2-3 секунди.

Ти пратив верзија за Snapdragon/A52S
 

noc32

Intern
21 март 2016
71
45
Дали можеби некој има препорака за самсунг галакси с20 exynos? Ептен ми фали gcam, на oneplus 6 вадев предобри слики. Користам ZGcam ама ептен е баговита и сликите од сток апликацијата се многу подобро од ZGcam.
 
6 ноември 2012
1,821
1,833
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Каде? :)
Уште немам A52S, сакав да прочепкам на Galaxy S8+ Exynos.

За тоа ќе симнеш BSG рулер/скан3д верзија од линкот на првата страна. 8.1

Поддршката на Exynos е послаба.
Мислењето е автоматски споено:

Дали можеби некој има препорака за самсунг галакси с20 exynos? Ептен ми фали gcam, на oneplus 6 вадев предобри слики. Користам ZGcam ама ептен е баговита и сликите од сток апликацијата се многу подобро од ZGcam.

Исто важи за тебе од горе.
 

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,390
1,157
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ќе може да ми ја пратиш за а52ѕ?

Момци не знам дали ги читате постовиве, неколку пати повторив. Прво пробувајте со апликацијата која ја предложив MTSLv3 во оргиналниот пост, + XML-от во истиот пост, објаснето е се како се инсталира. Откако ќе го направиш тоа, сликаш 5-6 слики, и ги прикачуваш на форумов во фул резолуција, после тоа ќе ти пратам друга верзија, и те советувам да направиш споредба на истите локации, во приближно идентично време/светло затоа што на тој начин ќе имаш некоја референца, или можеш двете посебно да ги инсталираш затоа што се различни апликации и H2H споредба да направиш. Од аспект на текстури, детали, оштрина, фокус, MTSL е непобедлива, има и noise model специјален за A52S вграден, но од аспект на баланс на бела, бои, и динамика можно е другата да е подобра, пробај па ќе видиме.
 

noc32

Intern
21 март 2016
71
45
За тоа ќе симнеш BSG рулер/скан3д верзија од линкот на првата страна. 8.1

Поддршката на Exynos е послаба.
Мислењето е автоматски споено:



Исто важи за тебе од горе.
Не ги зачувува сликите, барем кај мене.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,814
Најнов член
SandraNikola
На врв Дно