• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

GCAM генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
1/3/2022 (НАПОМЕНА НА КРАЈОТ НА ПОСТОТ СЕКОГАШ ИМА НАЈНОВИ КОНФИГУРАЦИСКИ ФАЈЛОВИ И АПЛИКАЦИИ, КАКО И ПОЈАСНУВАЊЕ ЗА РЕШАВАЊЕ НА ПОТЕНЦИЈАЛНИ ПРОБЛЕМИ И ГЕНЕРАЛНИ СОВЕТИ, ЛИНКОВИТЕ КОИ СЕ ВО ПРЕТХОДНИОТ ДЕЛ ОД ПОСТОТ СЕ ОДСТРАНЕТИ, БИДЕЈЌИ СОДРЖАТ ИНФЕРИОРНИ ВЕРЗИИ НА КОНФИГУРАЦИСКИ ФАЈЛОВИ - АПЛИКАЦИИ)

Оваа тема ќе ја користиме за се што е поврзано со GCAM, подесувања, модификации, отклучување на камери (некогаш широката или телефотото се дисејблирани на дифолт) како и совети за правилна и воопшто инсталација на програмот. Моментално најдобри портови за грото од корисниците се оние на,

BSG
Greatness
PZD
Nikita

За гиковите, и оние кои знаат да подесуваат и твикаат, за MI11 Ultra поготово најдобар порт е MTSL порт на кој по ново работат програмери од pzd, tr, и други додатни девелопери, pzd веќе нема да се развива него ќе се спои со tr cam + други програмери, ова укажува на потоенцијално најдобар порт заради тоа што многу прогамери ќе работат на него, опциите кои ги има во pzd/mtsl се скоро исти бидејќи всушност е истиот порт, ги има толку многу што дури и јас се изгубив и 1/4 не знаев што се, неверојатен порт, деталите/текстурите/оштрината која ја постигнува се неверојатни. Овој порт е најдобро оптимизиран за ноќна употреба, преку ден можно е да има портови кои би завршиле подобро работа од аспект на динамички опсег.

Начинот на инсталација на овој порт е следен, во главниот фолдер на вашиот телефон (НЕ GCAM) треба да креирате фолдер кој ќе се вика како на сликата доле (ако имате 8.2 верзија на апликацијата) или со една различна цифра ако имате 8.3. Case sensitive е така да внимавајте што и како пишувате, пример,

photo_2021-11-17_14-21-08.jpg


А тука е и XML от, кој откако ќе ги креиате фолдерите како горе, во зависност повторно ако користите 8.2/8.3 треба да го ставите во соодветниот фолдер, во овој случај тоа е 8.3 фолдерот, прикачен е фајлот доле, под сликите.
Понекогаш за да се вчита XML-от, потребно е да стиснете двоен клик одма десно од shutter копчето кога ќе ја отворите камерата, како на сликата, и да го селектирате соодветниот прикачен XML.
Screenshot_33.jpg


Мислењето е автоматски споено:Пример од сток наспорти GCAM фотографии,


Исклучен night mode,

Stock камера,

IMG-20211122-013554.jpgGCAM

PXL-20211122-013613-personal-tweaked-latest-xml.jpg


Уклучен night mode,

Stock камера,

IMG-20211107-033001-1.jpg


GCAM,

PXL-20211120-020808-Andrei-arcide-11u-tele-sabre-on-8-3-xml.jpg150% zумирано за полесно да се види разликата,

Stock,

Screenshot_4.jpg

GCAM,

Screenshot_5.jpg

Едит, постот е апдејтуван со најнов XML 1/3/2021 кој е прикачен на крајот од овој пост како атачмент.

Eдит 2, 1/3/2021 ДОКОЛКУ ИМАТЕ ПРОБЛЕМ, ДОКОЛКУ НЕ СКОКНЕТЕ ГО ОВОЈ ЧЕКОР.

За MTSL да работи правилно, до сега кај 3-ца корисници кои имаа проблем со замрзнување на апликацијата, го направивме следното, кога ќе ја инсталирате апликацијата, ПРВО! 2, до 3 пати проверете дали фолдер името, се поклопува со она на сликите од постов кои се вметнати во уводниот дел, правилниот назив на фолдерот е, ConfigsSettings8.3 без празно место и уште еднаш истиот се креира во системскиот фолдер (internal storage) не во GCAM како кај другите портови, case sensitive е така да проверте повеќе пати дали е се во ред, фајлот кој е прикачен доле треба да го сместите тука. Откако ќе го сместите, одите во апликацијата, стискате на јазичето горе во viewfinder, влагате во more settings, одма во првата секција, скролате надоле, stream configuration, и местите следното,


stream photo_2022-01-02_20-48-27.jpg

После твиков за stream конфигурација, продолжувате со лоадирање на фајлот исто како што е објаснето погоре.

Линкови за апликацијата и фајлот,

MTSLV5 Апликација
MTSL Конфигурациски фајл
 
Последна промена:

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Додади го и модот на Parrot043. Тој е малку поедноставен, сепак има Lib Patcher и можам да кажам овој и BSG се најдобрите (плус групи на Телеграм за да си прашате за различни работи со илјадници членови). Parrot веќе подолго го нема на страната celsoazevedo не знам зашто, ама може линк од некое друго место или каналот на Телеграм.

Никита тргај го, тоа ми е најкрш мод. Чоекот од сите други зема работи, ги става во неговиот мод и ништо не е доправено асално. Или нема хдр да се активира или ќе крашне и уште што сѐ не.

Greatness e повеќе на OnePlus сконцентриран.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Додади го и модот на Parrot043. Тој е малку поедноставен, сепак има Lib Patcher и можам да кажам овој и BSG се најдобрите (плус групи на Телеграм за да си прашате за различни работи со илјадници членови). Parrot веќе подолго го нема на страната celsoazevedo не знам зашто, ама може линк од некое друго место или каналот на Телеграм.

Никита тргај го, тоа ми е најкрш мод. Чоекот од сите други зема работи, ги става во неговиот мод и ништо не е доправено асално. Или нема хдр да се активира или ќе крашне и уште што сѐ не.

Greatness e повеќе на OnePlus сконцентриран.

Parrot беше на времето одличен сега не баш. Никита 7.4 верзиите сеуште победуваат денешни 8.1/8.2, зависи кој XML+ lib на кој уред си користел.

Не постои такви нешто како зимање, скоро сите програмери соработуваат и си споделуваат меѓу нив. Имам директен контакт со 2 од тимот на Никита, супер момци се, нивните портови за HMX се сеуште ненадминати, исто како и динамичкиот опсег во RAW мод, сите портови кои ги пробав Никита 7.4 ги направи пуздер од аспект на HDR, за жал нема поддршка за Sabre заради тоа што е стар мод на 7.4 база и во детали не е нешто нај нај кај MI11U.

Greatness да повеќе е за OP, но има одличен порт и зa Xiaomi уреди (Mi11/Pro)
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Parrot беше на времето одличен сега не баш. Никита 7.4 верзиите сеуште победуваат денешни 8.1/8.2, зависи кој XML+ lib на кој уред си користел.

Не постои такви нешто како зимање, скоро сите програмери соработуваат и си споделуваат меѓу нив. Имам директен контакт со 2 од тимот на Никита, супер момци се, нивните портови за HMX се сеуште ненадминати, исто како и динамичкиот опсег во RAW мод, сите портови кои ги пробав Никита 7.4 ги направи пуздер од аспект на HDR, за жал нема поддршка за Sabre заради тоа што е стар мод на 7.4 база и во детали не е нешто нај нај кај MI11U.

Greatness да повеќе е за OP, но има одличен порт и зa Xiaomi уреди (Mi11/Pro)
Никита имаше солидни 7.4 ама многу багови на RN9S, лани последно користев тоа. А 8ците уште одма на уклучување, укочен viewfinder, после и зафрканции со uw камерата. Не ја пробав последната верзија од пред неколку дена зашто немав надеж дека нешто ќе се смени.

A Parrot прв мислам дека ја извади 7цата, имаше апдејт да не кажам на секои 3-4 дена. Сега што викаш не е баш нај, не му се работи хахах. Одамна нема апдејт, најавен му е за декември. Неговиот 8.1 иначе беше ужас, сега на 8.2 одлично е, освен предната камера што е со послаб квалитет од BSG, а ноќно па е подобро. Малку чудно ама тоа е.

Сепак секој телефон, различно искуство.
 

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
58
81
Има некој стабилен mod за Exynos чип или тешко?

Ама мислам дека за Galaxy M31 е проблематично малку пошто на него од мајка не е enabled Camera2 API.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Има некој стабилен mod за Exynos чип или тешко?

Ама мислам дека за Galaxy M31 е проблематично малку пошто на него од мајка не е enabled Camera2 API.
За ексинос е ZGCam од Зоран ама без Camera2API тешко.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
За ексинос е ZGCam од Зоран ама без Camera2API тешко.

Кај андроид 12 работи многу подобро.
Мислењето е автоматски споено:

Има некој стабилен mod за Exynos чип или тешко?

Ама мислам дека за Galaxy M31 е проблематично малку пошто на него од мајка не е enabled Camera2 API.

BSG пробај, верзијата scan3d или ruller.
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
346
473
1. Ова се треба од пц да се прави?
2. Дали после инсталација гкам треба да се copy-paste ни во ConfigsSettings8.3?
3. Миуи фајл менаџерот не можи да го екстрактира config фајлот.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
1. Ова се треба од пц да се прави?
2. Дали после инсталација гкам треба да се copy-paste ни во ConfigsSettings8.3?
3. Миуи фајл менаџерот не можи да го екстрактира config фајлот.
Ne ti treba PC.
Samo treba config fajlot da se premesti vo soodvetniot config folder.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
1. Ова се треба од пц да се прави?
2. Дали после инсталација гкам треба да се copy-paste ни во ConfigsSettings8.3?
3. Миуи фајл менаџерот не можи да го екстрактира config фајлот.

Instaliraj WinRAR

So solid explorer programot od download copy/paste na xml fajlot vo configs 8.3/8.2, ne aplikacijata
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,466
13,593
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
714
748
Струга
Готово средив, фала ви.
Xiaomi 11T Pro, stock cam auto hdr:
Погледнете го атачментот 106788
Xiaomi 11T Pro gcam со конфиг од првиот пост:
Погледнете го атачментот 106789

Не е чепната втората воопшто? Како е можно олку различна слика со исто осветлување?

Edit: што менува уствари конфигот? Мислев некој мали корекции од сензор за сензор се подешаваат.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Не е чепната втората воопшто? Како е можно олку различна слика со исто осветлување?

Edit: што менува уствари конфигот? Мислев некој мали корекции од сензор за сензор се подешаваат.
Menuva raboti kako ostrina, saturacija, noise reduction i uste sto se ne, ama ovaa vtorava slika ic ne me bendisuva.
Slucajno da ne ti e ukluceno AWB pa vaka da e zolta portokalova? Obicno od toa e taka.
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
346
473
Уклучено е ауто white balance на втората да.
Не знам конфиг фајлот колку помага, прв пат инсталирам гкам.
Многу повеќе детали има гкам иако бојата нема допир со реалноста :D
Мислењето е автоматски споено:

Треба @psyside да го фати в рака за пореална споредба :LOL:
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,466
13,593
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@boksata Гаси awb, во

Eдит, ќе прикачам нов XML, само лоад направете,
 

Атачменти

  • Arcide + Andrei + personal tweaks awb off fix +red fix +latest NM .zip
    17.2 KB · Прегледи: 7
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@bookoo Разликата во квалитет е огромна,

кропови, на 2-те слики GCAM е лево, баланс на бела и сатурација се работи што се менуваат со 1 клик, она што не се менува се детали/текстури а тие се неколку генерации напред кај GCAM.

@boksata Тек пробај истава сцена во темница (2-те night mode) и ќе се шокираш.

Screenshot_30.jpg Screenshot_31.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@boksata Одлично, буквално неспоредливо подобро од сток,

БТЊ за твојот сензор можам да најдам уште подобар XMl/апликација, но мислам дека е малце подобро оптимизиран за RAW/едитирање на фотки, ако сакаш кажи, истото важи за сите корисници кои имаат HMX/HM2 (не сум сигурен дали би било скроз исто за HM2)

175% зум/crop,

Screenshot_32.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Едитиран главниот пост со нови информации, и појаснување на процесот. @Fatal1ty_ Може ли да се постави темава како важна? мислам дека добар дел од луѓето прават апгрејд заради камерата, според примерите од темава, може лесно да се види дека тука просечна камера станува одлична, се работи за разлика од повеќе генерации со 2-минути труд, разлика за која низ годините луѓето трошат многу пари за да дојдат до тој посакуван резултат.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Некој да ми пушти линк до добар Gcam за Редми Ноте 10 Про ( 108мп Глобален ) ? :)
BSG:

Parrot043:

Овие две се најоптимизирани за повеќето телефони, за Шаоми најмногу.

BSG има многу повеќе опции додека кај мене на 9Ѕ функционира многу побавно од Parrot. При исти поставки споредено меѓу овие две, подобра е главната камера на Parrot, а селфи и ултраширока далеку подобри, помазни и повеќе детали.
Фотките од BSG секогаш помалку мегабајти се.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Nikita 7.4 v2 + userxlibs или pzd 8.2 + jinthegod xml
Како стои PZD со поддршка за 9Ѕ дали знаеш? Летоска меѓу првите верзии ваљда беше кога пробав ама не ни запамтив како функционираше, имаше нешто што не ме бендиса мислам.

Можеш ли некој конфиг да ми препорачаш?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно