1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Gateway 2000 P5-75 (реставрација)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 3 Февруари 2018.

1. Lazarko

Lazarko
    On your way to fame

233
    738
    28 ноември 2017
    Машко
    Благодарение на член на форумов – @masterwu , еден прекрасен Gatеway 2000 – p5-75 „падна“ во мои раце. Во следниов текст, се надевам ќе ви доловам какво задоволство ми претставуваше „реставрацијата“ на оваа вредна машина. Сакам уште еднаш да му се заблагодарам на Masterwu за неговиот фер и пријателски однос.

Опис на машината:
    GATEWAY 2000 INTRODUCES 75MHZ PENTIUM-BASED FAMILY PC; MULTIMEDIA SYSTEM WITH VIVITRON MONITOR NOW AVAILABLE FOR - $2,499 (Оригиналната цена на компјутеров)

CPU - Pentium I – 75mhz (50mhz buss speed, 3.3V)

Motherboard – Intel 586 PCI motherboard, Zappa P54C-PCI Triton, Три ISA, Три PCI, 2 PS/2, Ami Bios, 4 слотови за EDO Ram, BABY-AT формат.

Меморија – Оригинално компјутерот доаѓал со 8 или 16 мега рам, но сопственикот го надградил со 32 мб рам. Јас порачав две плочки по 32 мега од Ebay и сега имаm 64 мб рам. WOHOO!

HDD – Компјутерот доаѓал со неверојатни 730 мега хард диск, но оригиналниот диск бил одамна заменет со друг. Јас ставив 20gb Quantum Fireball Ide, со EZ-DRIVE overlay, затоа што компјутерот оригинално подржувал максимум од 2.1 гига, а со најновиот биос до 8.4 гигабајти.

Графичка – Matrox Mistique со 2 мега рам. Мислам дека оваа графичка не е оригиналната, туку подоцна купена како надоградба. Оригиналните системи доаѓале со S3 Trio графички карти.

Звучна – Vibra 16, so Yamaha OPL3 кој го дава оној уникатен миди звук под дос. Каков само наплив на носталгија е кога ќе се пушти Duke Nukem, Curse of the Monkey Island, Hexen, Indiana Jones, NFS1 или Doom 1 и ќе се чуе музиката. (системите имале опција и за надградба до Creative Аwe32 за 400$ плус! )

Мрежна – 10 МБ Realtek 8029, BNC и Rj45 комбо.

Монитор – Gateway Vivitron 1572 (со Sony цевка CPD-15F13)

Bios – Оригиналниот биос беше верзија "1.00.03.BS0T", но јас го надоградив до „ 1.00.11.BS0T“ и сега кога се подига компјутерот има и „Gateway 2000“ лого.

По се изгледа, компјутерот не бил влкучуван повеќе од 15 години и кога пристигна во мојот дом беше во многу лоша состојба што и може да се очекува од толку стар PC, но тоа не е вина на претходниот сопственик. Мониторот беше во своето оригинално Gateway пакување што многу ме израдува.

Одкако внимателно го расклопив и го разгледав, решив да го исчистам до последното шрафче и токму така направив.

//Тука веќе добива ново флопи и цд-режач:

Картичките, каблите и хард дискот ги извадив, а потоа со компресиран воздух и со правосмукалка го исчистив од прашина. Потоа следеше истата процедура околу напојувањето, внимателно со четка да се отстрани калта и прашината.
    Откако тоа се среди, со алкохол многу внимателно го исчистив металниот дел и пластиката, а потоа со универзално средство и компјутерот конечно засвети. Прекрасен компјутер, временска машина, носталгија, убавини.

Последна промена: 3 Февруари 2018
    На b.a, Psycore, fikiki и уште 29 други им се допаѓа ова.
  2. kirev

kirev
    Unstoppable

5,336
    3,727
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    1995г.?

На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lazarko

Lazarko
    On your way to fame

233
    738
    28 ноември 2017
    Машко
    На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  4. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

500
    341
    11 Февруари 2016
    Машко
    Баш ми е мило што компјутеров заврши кај мераклија! Јас со него пораснав, good times :D Се надевам после реставрацијава ќе биде функционален уште долги години. Great job!

5. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

868
    1,282
    13 Јануари 2014
    Машко
    Дали е она IBM Model M на последната фотографија?

6. Lazarko

Lazarko
    On your way to fame

233
    738
    28 ноември 2017
    Машко
    Да, од 1988 година, произведена во UK, за Хрватски пазар. Со неа реставрацијата не ми успеа во потполност. Кога ја најдов во еден подрум кај познаник, беше тотално во кал и прашина. Иако се трудев да ја поправам, сепак неколку копчиња не работат. Сакам од Unicomp да земам делови за да ја оспособам целосно, ќе видам што ќе направам. Многу пари се деловите :(

На Lokvan и fuzzjaw им се допаѓа ова.
  7. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,729
    7 oктомври 2011
    kalfa
    така изгледа, и јас ј а имам истата од 1985г ја користам ден денес

8. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,034
    4,184
    4 ноември 2013
    Машко
    Со каква љубов е средена машинава, браво другарче, секоја чест!

Psycore, psyside и на Lazarko им се допаѓа ова.
  9. kirev

kirev
    Unstoppable

5,336
    3,727
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Уште да ми текнеше како се викаше фирмата што ги увезуваше (кратко време)...

10. damil

damil
    Gaining Experience

559
    466
    2 Јануари 2015
    Машко
    А што правите со компјутериве не разбрав?
    Ова греота струја да троши, .mp3 сецка на 75MHz !

На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,661
    1,104
    16 Јуни 2010
    Машко
    Нема што да се објаснува, за мераци не се прави муабет :)
    Секоја чест за постов, ме потсетивте на пентиум 2-ката што порано ја имав. Еден ден би сакал да составам па таков пц и сам да инсталирам OS преку флопи :D

На psyside и Lazarko им се допаѓа ова.
  12. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

500
    341
    11 Февруари 2016
    Машко
    Имаше налепница од фирмата на кутијата од мониторот, го прочитав името кога му го праќав компјутерот ама ете заборавив што прочитав :D Стоеше и налепницата од DHL со тракинг бројот. Orlando Airport to Skopje airport :D

На Lazarko и kirev им се допаѓа ова.
  13. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,941
    2,911
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Обожавам вакви ентизијастички проекти со антички компјутери. Лично јас сум љубител на стари антички телефони , компјутери и конзоли. Исто и јас се занимавам со овакви реставрации. Исто така поттикнувам вакви почести проекти.

14. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,729
    7 oктомври 2011
    kalfa
    уса-мак некако не беше?

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  15. psyside

psyside
    Rising Star

24,663
    24,646
    4 Септември 2008
    @Lazarko, нов член на годината so far, ѕвер!!!!

Иде важна!

На masterwu, Lazarko, Chicco69 и уште 3 други им се допаѓа ова.
  16. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,729
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Јас секој ден средувам барем по 1 историски лаптоп и ни награда ни ништо, лицемерие....

На yasho, bobmkd, moongose и уште 4 други им се допаѓа ова.
  17. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,941
    2,911
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Ете како награда за лојалност ти го доделија Гојдо на вратот :D

18. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,729
    7 oктомври 2011
    kalfa
    другарчина сме, само непоправливо е љубоморен на ипхоне десетка, се надевам еден ден ќе има и ќе осети што е благодет.

bobmkd, krema и на Pane24 им се допаѓа ова.
  19. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

537
    2,268
    21 Април 2016
    Машко
    Токму така. Имаа погон/магацин во Ирска и од таму ги праќаа.
    Али беа тежок сноберај на времето. Нешто као Samsung S9+ сега. :cool:

@Lazarko
    Секоја чест за постов, враќа спомени на едно убаво време...

Последна промена: 3 Февруари 2018
    На kirev и Lazarko им се допаѓа ова.
  20. xenon

xenon
    Guru

3,819
    9,506
    15 Јануари 2011
    Машко
    Браво, одличен пост. Потруди се да ја оправиш тестатурата. Мал мрч во однос на флопито: белата боја не е баш иста со онаа на куќиштето, пробај офарбај го да биде во ист тон (ова ми изгледа ја сменило бојата заради староста во беж). Патем речено, колку те чинеше ова задоволство?

Планирај во иднина и надградба со Voodoo графичка, за гејминг .)

21. kirev

kirev
    Unstoppable

5,336
    3,727
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Уса--мак продаваа Compaq. Други беа овие за Gateway

На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Lazarko

Lazarko
    On your way to fame

233
    738
    28 ноември 2017
    Машко
    Мало гајле за флопито, ќе излезе некое бело од некаде. Тастатурата тешко дека ќе се оправи. Backplate-от е рѓосан и мислам дека без замена на целата внатрешност нема да се врати во живот. Можам да го задржам само SDL кабелот, дуплите типки и пластиката. Проблем е во тоа што дури и со нова тастатура на Unicomp:

-не може да се замени пластиката, не е компатибилна. Исто така, треба да се направи и мод на Ледовите горе десно:

Unicomp, Inc.: LED Overlay

Така, мислам дека подобро е да се соберат тие проклети 200 евра и да се купи една асална 1391401 (white label) Model M од Ebay. По овој парт намбер, доаѓаат таканаречените "Blue Label," кои се со понизок квалитет и не се со detachable cable. Најлоши (иако и овие за денешниве тастатури се тата-мата) по квалитет се тастатурите правени од Lexmark и овие можат да се најдат и по 80-100 евра.

3dfx VooDoo 1 за жал немам, ама ќе купам некој на ebay ако начекам. Не се многу скапи.

Имам 2 x Voodo 2-ки и ги терам со пентиум 3 конфигурација, иако многу сакам да најдам некоја бренд PII машина и да ги ставам таму.

Psycore, tomaso, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
  23. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

730
    525
    29 Март 2011
  24. xenon

xenon
    Guru

3,819
    9,506
    15 Јануари 2011
    Машко
    Voodoo 1 на времето не можев да си дозволам, беше add-on карта за која беше потребна веќе постоечка карта за 2D. Потоа некако успеав да прикрпам за Voodoo Banshee и Nvidia Riva TNT. Ама не се заборава тој прв исчекор што го направи 3dfx со Vodoo1. ID soft-овиот Quake беше ден и ноќ на Voodoo 1, се дремеше по играчници.

Веќе со Unreal Tournament кој излезе едно 2-3 години после Quake, 3D графички полесно се наоѓаа кај нас (Riva tnt, tnt2, vodoo banshee итн). Првата генерација беа тешки егзотики кои се нарачуваа од надвор.

Тој технолошко транзиционен период, 1997-2003 мислам кај многу луѓе од мојата генерација ('81-82), +/-5 години, се покажа како најинтересен од повеќе аспекти. Пред 1997 се дремеше по флиперници, кој како на C64, ZX Spectrum, па 286-ки, 386-ки, и некаде 1996-7 се забрза цел процес и адаптација на технологијата.

Уште се радувам на 3dfx Voodoo 1 sli, повеќе него ли на најнова 1080ti. :)

Лично, прв допир со пц ми беше со ZX Spectrum кај другарче (и бројни саати утепани расправајќи се со касетофонот да упали..), па 286ка кај друг другар, па 386ките во Народна техника (денес е факултет за туризам на таа локација мислам карши тц Лептокарија), па првата машина што година дена ја молев од моите (486dx2 66mhz) и бројните надградби на истата (рам, cd-rom, звучна, графичка...), после intel HX со 166mhz, па скок до AMD Duron 700mhz > Thunderbird 1400mhz -> Opteron, и Core2Duo > C2Quad ... и престана веќе да биде интересно :)

Ова го прескокнав само:

На b.a, Psycore, moongose и уште 2 други им се допаѓа ова.
  25. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,281
    3,111
    12 Јануари 2016
    Машко
    386ки! Пффф, разгалени сте вие помладите.

Куцање едноставна игра во Бејзик, на Pecom 64 од Ei Niš, во Народна Техника. Тоа ми беше првиот контакт со копјутерите. :carefree:

Еве го ѕверот:

Сега ѕирнав спецификации, процесор на 2.8MHz, 16KB ROM и 32KB RAM, дисплеј со 240x216 со 8 бои (ама мониторите во Народна техника беа монохроматски). Спејс шатл на времето. :)

На Psycore, psyside, yasho и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...