1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Gateway 2000 P5-75 (реставрација)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 3 Февруари 2018.

 1. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  294
  963
  28 ноември 2017
  Машко
  Благодарение на член на форумов – @masterwu , еден прекрасен Gatеway 2000 – p5-75 „падна“ во мои раце. Во следниов текст, се надевам ќе ви доловам какво задоволство ми претставуваше „реставрацијата“ на оваа вредна машина. Сакам уште еднаш да му се заблагодарам на Masterwu за неговиот фер и пријателски однос.

  Опис на машината:
  GATEWAY 2000 INTRODUCES 75MHZ PENTIUM-BASED FAMILY PC; MULTIMEDIA SYSTEM WITH VIVITRON MONITOR NOW AVAILABLE FOR - $2,499 (Оригиналната цена на компјутеров)
  [​IMG]

  CPU - Pentium I – 75mhz (50mhz buss speed, 3.3V)

  Motherboard – Intel 586 PCI motherboard, Zappa P54C-PCI Triton, Три ISA, Три PCI, 2 PS/2, Ami Bios, 4 слотови за EDO Ram, BABY-AT формат.

  [​IMG]

  Меморија – Оригинално компјутерот доаѓал со 8 или 16 мега рам, но сопственикот го надградил со 32 мб рам. Јас порачав две плочки по 32 мега од Ebay и сега имаm 64 мб рам. WOHOO!

  HDD – Компјутерот доаѓал со неверојатни 730 мега хард диск, но оригиналниот диск бил одамна заменет со друг. Јас ставив 20gb Quantum Fireball Ide, со EZ-DRIVE overlay, затоа што компјутерот оригинално подржувал максимум од 2.1 гига, а со најновиот биос до 8.4 гигабајти.

  Графичка – Matrox Mistique со 2 мега рам. Мислам дека оваа графичка не е оригиналната, туку подоцна купена како надоградба. Оригиналните системи доаѓале со S3 Trio графички карти.

  [​IMG]

  Звучна – Vibra 16, so Yamaha OPL3 кој го дава оној уникатен миди звук под дос. Каков само наплив на носталгија е кога ќе се пушти Duke Nukem, Curse of the Monkey Island, Hexen, Indiana Jones, NFS1 или Doom 1 и ќе се чуе музиката. (системите имале опција и за надградба до Creative Аwe32 за 400$ плус! )

  [​IMG]

  Мрежна – 10 МБ Realtek 8029, BNC и Rj45 комбо.

  Монитор – Gateway Vivitron 1572 (со Sony цевка CPD-15F13)

  [​IMG]

  Bios – Оригиналниот биос беше верзија "1.00.03.BS0T", но јас го надоградив до „ 1.00.11.BS0T“ и сега кога се подига компјутерот има и „Gateway 2000“ лого.

  По се изгледа, компјутерот не бил влкучуван повеќе од 15 години и кога пристигна во мојот дом беше во многу лоша состојба што и може да се очекува од толку стар PC, но тоа не е вина на претходниот сопственик. Мониторот беше во своето оригинално Gateway пакување што многу ме израдува.

  [​IMG]

  Одкако внимателно го расклопив и го разгледав, решив да го исчистам до последното шрафче и токму така направив.

  [​IMG]

  [​IMG]

  //Тука веќе добива ново флопи и цд-режач:

  [​IMG]


  Картичките, каблите и хард дискот ги извадив, а потоа со компресиран воздух и со правосмукалка го исчистив од прашина. Потоа следеше истата процедура околу напојувањето, внимателно со четка да се отстрани калта и прашината.
  Откако тоа се среди, со алкохол многу внимателно го исчистив металниот дел и пластиката, а потоа со универзално средство и компјутерот конечно засвети. Прекрасен компјутер, временска машина, носталгија, убавини.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Последна промена: 3 Февруари 2018
  На b.a, Psycore, fikiki и уште 29 други им се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  1995г.?
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  294
  963
  28 ноември 2017
  Машко
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 4. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  523
  396
  11 Февруари 2016
  Машко
  Баш ми е мило што компјутеров заврши кај мераклија! Јас со него пораснав, good times :D Се надевам после реставрацијава ќе биде функционален уште долги години. Great job!
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,096
  1,690
  13 Јануари 2014
  Машко
  Дали е она IBM Model M на последната фотографија?
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  294
  963
  28 ноември 2017
  Машко
  Да, од 1988 година, произведена во UK, за Хрватски пазар. Со неа реставрацијата не ми успеа во потполност. Кога ја најдов во еден подрум кај познаник, беше тотално во кал и прашина. Иако се трудев да ја поправам, сепак неколку копчиња не работат. Сакам од Unicomp да земам делови за да ја оспособам целосно, ќе видам што ќе направам. Многу пари се деловите :(
   
  На Lokvan и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 7. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  така изгледа, и јас ј а имам истата од 1985г ја користам ден денес
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,083
  4,481
  4 ноември 2013
  Машко
  Со каква љубов е средена машинава, браво другарче, секоја чест!
   
  Psycore, psyside и на Lazarko им се допаѓа ова.
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Уште да ми текнеше како се викаше фирмата што ги увезуваше (кратко време)...
   
 10. damil

  damil
  On your way to fame

  665
  643
  2 Јануари 2015
  Машко
  А што правите со компјутериве не разбрав?
  Ова греота струја да троши, .mp3 сецка на 75MHz !
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,702
  1,161
  16 Јуни 2010
  Машко
  Нема што да се објаснува, за мераци не се прави муабет :)
  Секоја чест за постов, ме потсетивте на пентиум 2-ката што порано ја имав. Еден ден би сакал да составам па таков пц и сам да инсталирам OS преку флопи :D
   
  На psyside и Lazarko им се допаѓа ова.
 12. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  523
  396
  11 Февруари 2016
  Машко
  Имаше налепница од фирмата на кутијата од мониторот, го прочитав името кога му го праќав компјутерот ама ете заборавив што прочитав :D Стоеше и налепницата од DHL со тракинг бројот. Orlando Airport to Skopje airport :D
   
  На Lazarko и kirev им се допаѓа ова.
 13. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,274
  3,569
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Обожавам вакви ентизијастички проекти со антички компјутери. Лично јас сум љубител на стари антички телефони , компјутери и конзоли. Исто и јас се занимавам со овакви реставрации. Исто така поттикнувам вакви почести проекти.
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  уса-мак некако не беше?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,681
  26,302
  4 Септември 2008
  @Lazarko, нов член на годината so far, ѕвер!!!!

  Иде важна!
   
  На masterwu, Lazarko, Chicco69 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Јас секој ден средувам барем по 1 историски лаптоп и ни награда ни ништо, лицемерие....
   
  На yasho, bobmkd, moongose и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,274
  3,569
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ете како награда за лојалност ти го доделија Гојдо на вратот :D
   
 18. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  другарчина сме, само непоправливо е љубоморен на ипхоне десетка, се надевам еден ден ќе има и ќе осети што е благодет.
   
  bobmkd, krema и на Pane24 им се допаѓа ова.
 19. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  565
  2,469
  21 Април 2016
  Машко
  Токму така. Имаа погон/магацин во Ирска и од таму ги праќаа.
  Али беа тежок сноберај на времето. Нешто као Samsung S9+ сега. :cool:

  @Lazarko
  Секоја чест за постов, враќа спомени на едно убаво време...
   
  Последна промена: 3 Февруари 2018
  На kirev и Lazarko им се допаѓа ова.
 20. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,483
  15 Јануари 2011
  Машко
  Браво, одличен пост. Потруди се да ја оправиш тестатурата. Мал мрч во однос на флопито: белата боја не е баш иста со онаа на куќиштето, пробај офарбај го да биде во ист тон (ова ми изгледа ја сменило бојата заради староста во беж). Патем речено, колку те чинеше ова задоволство?

  Планирај во иднина и надградба со Voodoo графичка, за гејминг .)
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 21. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Уса--мак продаваа Compaq. Други беа овие за Gateway
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  294
  963
  28 ноември 2017
  Машко
  Мало гајле за флопито, ќе излезе некое бело од некаде. Тастатурата тешко дека ќе се оправи. Backplate-от е рѓосан и мислам дека без замена на целата внатрешност нема да се врати во живот. Можам да го задржам само SDL кабелот, дуплите типки и пластиката. Проблем е во тоа што дури и со нова тастатура на Unicomp:

  [​IMG]

  -не може да се замени пластиката, не е компатибилна. Исто така, треба да се направи и мод на Ледовите горе десно:

  Unicomp, Inc.: LED Overlay

  Така, мислам дека подобро е да се соберат тие проклети 200 евра и да се купи една асална 1391401 (white label) Model M од Ebay. По овој парт намбер, доаѓаат таканаречените "Blue Label," кои се со понизок квалитет и не се со detachable cable. Најлоши (иако и овие за денешниве тастатури се тата-мата) по квалитет се тастатурите правени од Lexmark и овие можат да се најдат и по 80-100 евра.

  3dfx VooDoo 1 за жал немам, ама ќе купам некој на ebay ако начекам. Не се многу скапи.

  Имам 2 x Voodo 2-ки и ги терам со пентиум 3 конфигурација, иако многу сакам да најдам некоја бренд PII машина и да ги ставам таму.

  [​IMG]
   
  Psycore, tomaso, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  892
  699
  29 Март 2011
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 24. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,483
  15 Јануари 2011
  Машко
  Voodoo 1 на времето не можев да си дозволам, беше add-on карта за која беше потребна веќе постоечка карта за 2D. Потоа некако успеав да прикрпам за Voodoo Banshee и Nvidia Riva TNT. Ама не се заборава тој прв исчекор што го направи 3dfx со Vodoo1. ID soft-овиот Quake беше ден и ноќ на Voodoo 1, се дремеше по играчници.

  Веќе со Unreal Tournament кој излезе едно 2-3 години после Quake, 3D графички полесно се наоѓаа кај нас (Riva tnt, tnt2, vodoo banshee итн). Првата генерација беа тешки егзотики кои се нарачуваа од надвор.

  Тој технолошко транзиционен период, 1997-2003 мислам кај многу луѓе од мојата генерација ('81-82), +/-5 години, се покажа како најинтересен од повеќе аспекти. Пред 1997 се дремеше по флиперници, кој како на C64, ZX Spectrum, па 286-ки, 386-ки, и некаде 1996-7 се забрза цел процес и адаптација на технологијата.

  Уште се радувам на 3dfx Voodoo 1 sli, повеќе него ли на најнова 1080ti. :)

  Лично, прв допир со пц ми беше со ZX Spectrum кај другарче (и бројни саати утепани расправајќи се со касетофонот да упали..), па 286ка кај друг другар, па 386ките во Народна техника (денес е факултет за туризам на таа локација мислам карши тц Лептокарија), па првата машина што година дена ја молев од моите (486dx2 66mhz) и бројните надградби на истата (рам, cd-rom, звучна, графичка...), после intel HX со 166mhz, па скок до AMD Duron 700mhz > Thunderbird 1400mhz -> Opteron, и Core2Duo > C2Quad ... и престана веќе да биде интересно :)

  Ова го прескокнав само:
  [​IMG]
   
  На b.a, Psycore, moongose и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,575
  3,567
  12 Јануари 2016
  Машко
  386ки! Пффф, разгалени сте вие помладите.

  Куцање едноставна игра во Бејзик, на Pecom 64 од Ei Niš, во Народна Техника. Тоа ми беше првиот контакт со копјутерите. :carefree:

  Еве го ѕверот:
  [​IMG]

  Сега ѕирнав спецификации, процесор на 2.8MHz, 16KB ROM и 32KB RAM, дисплеј со 240x216 со 8 бои (ама мониторите во Народна техника беа монохроматски). Спејс шатл на времето. :)
   
  На Psycore, psyside, yasho и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...