• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Гасење на апликациите

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Денеска седнав на еден компјутер и сеа уклучам некоја апликација после одредено време самата се изгасна. По ова си реков можеби сум стиснал несакајки на X ама не беше така. Проверив некој процес во таск менаџерот но немаше ништо непознато. Некоја идеја ако имате за тоа што би можело да му биде и како би можело да се оправи ?

поздрав
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Можда, кога ке отидам следен пат ..
А да заборавив и ми даваше како некој да го напаѓа компјутерот и ми ја даваше неговата ИП адреса ако воопшто беше тоа :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Истите апликации ги имам и кај мене :chudenje:
Не се гасат самите :chudenje:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Можно е некој да му влегол во компјутер и да му има целосна контрола над компјутерот и да му изгасува програми :) а тоа што викаш дека викало дека некој се обидува да му влезе у пц и дека дава негова ип адреса може да е тој,види кај се наоѓа преку неговата ип адреса,ако е од кина,пази се :))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
@Stane

Многу многу ретко напаѓачите напаѓаат со својата ip адреса.. Скоро секогаш ( не зборувам за аматери во оваа тематика ) напаѓачите користат proxy... Така да нема тоа врска..
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Аха,ама при прв обид користат нивна ип адреса,и кога ке видат дека не можат да влезат,тогаш користат скриена ип адреса,сепак се е можно.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Аха,ама при прв обид користат нивна ип адреса,и кога ке видат дека не можат да влезат,тогаш користат скриена ип адреса,сепак се е можно.
Не те сватив овде..

Ако има барем малце познавање и искуство, нема потреба воопшто никаде да се обидува со своја Ip. Едноставно Ip-то го крие со proxy и после се обидува да влезе.. Било тоа да е со exploit преку отворен порт било со rat..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Овој проблем е решен го преинсталиравме ОС и завршена работа, сега работи како нов .
Темата може да се затвори.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,810
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно