1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Gaming mouse предлог

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Nightingale, 19 Јули 2014.

 1. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Предлог gaming mouse за околу 1000 ден +/- 200 ден. Гледам анхоч и се мислам за овие 3.
  A4 F4, A4 V7 Bloody и А4 V5 Bloody. Благодарам однапред :)

  П.С: и други предлози се добродојдени :D
   
 2. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  Јас го имам A4 V7 Bloody за парите е ок .и дури поквалитетен од некој поскапи мауси :D
   
  На igor_igor и Nightingale им се допаѓа ова.
 3. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  А во споредба V-Track технологија со овие A4 Bloody? Го користев веќе 2 год ова A4 F4 и ептен ми годеше, прецизност имаше, дане се послаби во таа работа овие Bloody глувчинава? :D
   
  Последна промена: 19 Јули 2014
 4. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  Епа са си бара убав mousepad , иначе не барај прецизност :),a Vtrack работат на секаква површина.
   
 5. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Имам X7 мауспад би требало да нема проблем на него, сакам да одам на нешто поразлично да не земам сега пак A4 F4, валјда и ќе биде подобро :)
   
 6. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  336
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  Ќе брка работа ваљда :D иначе сите модели ги има со тефлон и метал, ама кај нас ги нема тие со метал :( [​IMG]
   
  На bokiscout и Nightingale им се допаѓа ова.
 7. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Било кој да земеш нема да згрешиш. Пошто сите наведени се со оптички сенозр нема да имаш проблем со платнена подлога, ласерските (747К) знаат да мрднат 1px од време на време и да ти го тргне screen saver-от ако се на платнена подлога, на тврда го нема тој проблем.

  Користам X7 747K од март-април 2012 сеуште во топ форма, ниту црвената обвивка не му е оштетена а секојдневно е активен по минимум 6 часа.

  Иначе сум ги пробал сите горе наведени и blody V5 ми лежи највеке на рака, ако во скоро врме треба да купувам маус тоа ке биде мојот избор.

  ps, ако ги фалиме a4tech имаат и и механички тастатури ама најчесто се продаваат низ азија т.е. не сум ни сретнал на др место, стануваат сериозен играч на сцената особено поради пониската цена од конкуренцијата.

  Она што највеке ми се допаѓа кај овие мауси е тоа што менуваат dpi со step од 50-100dpi во опсек од 100-200 до 3000 - 3300 (во зависност од моделот) додека сите останати во тој ценовен ранк имаат 2-3 фиксни dpi вредности.
  [​IMG]
   
  На Nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
 8. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,078
  1,433
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  V7 дефинитивно, го имам некое време и сум задоволен скроз
   
  На Nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Го земав V7, многу добро лежи на рака. Фала ви многу ;)
   
  Zeuus, bokiscout и на igor_igor им се допаѓа ова.
 10. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,095
  3,235
  2 Септември 2012
  Машко
  Не си згрешил одличен избор.;)
   
  На Nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
 11. pane96

  pane96
  Gaining Experience

  372
  164
  28 Септември 2013
  Машко
  имаш инфо некое коа доаѓа тастатурава кај нас или дали знаеш некоја слична за скромни пари.. пошто е АВИОН!
   
 12. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Немам никакви информации дали ке ја има кај нас или дали ке ја има било каде надвор од азија.

  За тастатуриве прочитав зимоска на некој рандом хардвер сајт и пресметката од соодветната азиска валута во евра па еврата во денари испадна околу 2500 - 3 000мкд.

  Инаку не се залетувај по било која механичка тастатура. Овие популарниве (CM, Corsair, Logitech...) корисат Chery свичеви (квалитетни) а постјат и шкљ брендови кои продаваат механички тастатури но со свичеви од сосема трета фирма кои всушност се евтина копија на Chery. Додека не погледнеме асално ривју или детални спецификации не треба да ја оценуваме. Судејки спроед цена/перфорамнси на маусите очекувам и ова да биде win-win budget варијанта.

  Слична по дизајн за слични пари нема, изборот (кај нас) се сведувае само на CM QuickFire моделите во Сет кои се 4 000ки а мегудругото и најевтини механички тастатури кај нас, евентуално да се распрашаш во Анхоч (или трета фирма која е дилер на Zalman) дали и по која цена би ја донеле Zalman ZM K 500 (@zalman, @amazon) која кошта околу 35.37 £ = 44,6 euro = 2 700мкд.
   
 13. pane96

  pane96
  Gaining Experience

  372
  164
  28 Септември 2013
  Машко
  Нема ништо кратко како ова,за нешто поефтини пари.. не за друго прсти почнаа да ме болат од гембирдов више.. и знам.. ја сум тој што јадеше гомна дека не треба да се даваат пари за тастатура..
   
Слични теми
 1. zokiopp
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,461
 2. Logic
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,146
 3. JasSum
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  972
Вчитување...

Сподели

Вчитување...