• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Галвански изолатор

 • Ја почнал/а темата
 • #1

renegade

Intern
3 јуни 2015
10
2
Здраво

Имав проблем со телевизорот, се расипа. Низ разговор, кога прашував за заштита, покрај surge protector, ми беше посочено дека може да се расипат телевизорите од кабловската од кабелот и од нив да побарам галвански изолатор (разделник).
Сеуште се натегам со нив, и ги чекам да дојдат.

Разбрав дека се поставува на кабелот на почетокот на влезот во куќата. Од нивен техничар дополнително разбрав дека се поставувале и измеѓу телевизорите.
Знае некој кои изолатори каде се поставуваат, и од каде можат да се порачаат? Под предпоставка дека нема да ми ги монтираат сите(имам повеќе телевизори), па ако има потреба да си докупам.
Овие се некои кои ги најдов на интернет.
 

Атачменти

Dimitar535

Intern
16 јули 2016
45
35
Дома
Dimitar535's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600, Deepcool
Motherboard
Gigabyte b450 aorus elite
Storage
Seagate 2TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
16GB
Video card
GTX 970 G1
Case
Genesis Irid 300
Audio
Traktor Audio 10
Monitor
Dell S2719DGF
OS
Win 10
Ова би ти завршило работа за пренапонска заштита... Имале и изолатори ама веќе нема се потрошиле :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А како не разбирам уште има кабловски што бутаат коаксијален во ТВ? Мислев дека сите преминале на ресивери.

Или DVB-C користите?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,458
3,154
Само имајте во предвид дека ако ги ставате овие за DVB-S2 треба range да биде 5 - 2500MHz инаку нема да имате сигнал.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

renegade

Intern
3 јуни 2015
10
2
Кабелот е тој што го ставаат од Телекабел. Ресивер немам.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Уф опасно тоа ако тој истиот кабел иде надвор на бандери. Ај пиши дали ќе монтираш изолатор и како ќе пројде процесот.
 

Pyropwnage

Intern
28 август 2012
183
35
Штип
Доста пријатели имаат проблеми со ова, а не е некоја пара
ме интересира дали сликата ќе биде полоша.
 

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
21
7
Здраво

Имав проблем со телевизорот, се расипа. Низ разговор, кога прашував за заштита, покрај surge protector, ми беше посочено дека може да се расипат телевизорите од кабловската од кабелот и од нив да побарам галвански изолатор (разделник).
Сеуште се натегам со нив, и ги чекам да дојдат.

Разбрав дека се поставува на кабелот на почетокот на влезот во куќата. Од нивен техничар дополнително разбрав дека се поставувале и измеѓу телевизорите.
Знае некој кои изолатори каде се поставуваат, и од каде можат да се порачаат? Под предпоставка дека нема да ми ги монтираат сите(имам повеќе телевизори), па ако има потреба да си докупам.
Овие се некои кои ги најдов на интернет.
Повели линк : e-Shop Maksat

Јас би го избрал овој модел на изолатор : Teleste FISO-10

Линк: e-Shop Maksat

Линк од произведувачот:

Доколку имате било какво прашање во врска со кабловска,сателицка и Др...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

renegade

Intern
3 јуни 2015
10
2
Благодарам на одговорот. Ќе ги почекам еднаш од кабловската да видам што ќе испадни.
Во меѓувреме секоја сугестија е добредојдена.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

renegade

Intern
3 јуни 2015
10
2
@Pej4o

Претпоставувам изолаторот би се ставил на влезот пред разделникот.

Дали има потреба и да се става и пред секој телевизор?
Еден од монтерите ми рече дека може да враќа напон и измеѓу телевизорите.
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,944
1,866
Скопје
Повели линк : e-Shop Maksat

Јас би го избрал овој модел на изолатор : Teleste FISO-10

Линк: e-Shop Maksat

Линк од произведувачот:

Доколку имате било какво прашање во врска со кабловска,сателицка и Др...
„Call for Price“ низ цел сајт, да морам да се јавувам, за да ми кажат цена, мислиш на берза тргуваш, па секоја секунда цената е различна...
 

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
21
7
@Pej4o

Претпоставувам изолаторот би се ставил на влезот пред разделникот.

Дали има потреба и да се става и пред секој телевизор?
Еден од монтерите ми рече дека може да враќа напон и измеѓу телевизорите.
Како правилно да се постави изолатор

Пр : Доводен кабел RG 6 (Кабелски кабел) иде разделник во IN (Зависи колку телевизори користиш) Да земеме пример 3 ТВ + Интернет јас би поставил со троен или четворен разделник ( Слитер или Тапа тоа зависи од сигналот) зависно од собите од кај сакаш да го делиш сигналот пр: Слитер делам (Обавезно филтер да се стави да не се јавува шум на сигналот) за 2 тв го пуштам кабелот до првио и вториот тв ,(1ТВ) ставам конектор RG6 на двата краја од кабелот,го ставам изолатор,правам 2-3 метра кабел ставам конектори на двата крака од кабелот ставам машка (Муфа) да ли било во ресивер да ли во тв директно.Ист принцип и Вториот ТВ.

За третиот ТВ + Интернет
Пуштам кабел ставам RG 6 конектори на двата краја едниот го штрафам на слободниот излез од сплитерот. На другото од конекторот ставам двое тап или двоен сплитер (1)(Зависи од јачината на сигналот колку му е потребно на интернет модемот)правам 3 куси каблиња (Ставени RG 6 конектори)едното кабле го поврзувам тап (1) другиот крај во модемот за интернет,ставам на филтер на тап ставам кусо кабле го поврзувам на филтерот другиот крај го ставам изолаторот ставам куса кабле поврзувам во едниот крај во изолаторот и другиот крај во тв или ресивер.

Обавезно Филтер да се стави на секој тв приклучок и изолатор (Напомена Филтерот за тв не пропушта повратниот сигнал исто така и изолаторот)
Мислењето е автоматски споено:

„Call for Price“ низ цел сајт, да морам да се јавувам, за да ми кажат цена, мислиш на берза тргуваш, па секоја секунда цената е различна...
Има различни модели и нај убаво да се јавиш да објасниш од што имаш потреба ке ти објаснат детално што било поврзано телекомуникациски мрежи.
 
Последна промена:

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,944
1,866
Скопје
Има различни модели и нај убаво да се јавиш да објасниш од што имаш потреба ке ти објаснат детално што било поврзано телекомуникациски мрежи.
Се е тоа во ред, ама што има врска со „Call for Price“ низ цел сајт?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

renegade

Intern
3 јуни 2015
10
2
Дојдоа дечките од Телекабел и наместија изолатор пред разделникот на влезот на кабелот внатре. Е сега дали некој знае дали ова е квалитетен елемент или сепак ќе треба да си купам јас, како што препорачаа погоре.

Иначе прашано во Максат за Teleste FISO-10, цената е 354 денари. Со тоа што не продаваат малопродажба, само големопродажба. Единствено можи како услуга со профактура во банка, па така да се набави.
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #21

renegade

Intern
3 јуни 2015
10
2
Дали каблите од телекабел имаат заштита или мора сам да си набавиш?
Ако прашуваш за изолаторот, немаат заштита. Се јавуваш и иди екипа ти монтира, или како што убаво е објаснато погоре да си набавиш сам и да си монтираш на секој уред.

Sent from my Alpha using Tapatalk
 

outsider

Intern
14 јуни 2019
11
5
Дојдоа дечките од Телекабел и наместија изолатор пред разделникот на влезот на кабелот внатре. Е сега дали некој знае дали ова е квалитетен елемент или сепак ќе треба да си купам јас, како што препорачаа погоре.

Иначе прашано во Максат за Teleste FISO-10, цената е 354 денари. Со тоа што не продаваат малопродажба, само големопродажба. Единствено можи како услуга со профактура во банка, па така да се набави.
Колку те чинеше услугата?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,907
5,302
Мелмак
@Pej4o ептен се има потрудено, но некој што разбира да го стави ова во едноставна скица за да разбереме и ние шо не ни сече толку? :D

Инаку и јас би сакал да знам кај да купам од квалитетниве изолатори. И не успеав да дојдам до заклучок - дали има разлика дали изолаторот има линија за поврзување со заземјување или не? Дали и колку има потреба од заземјување коа очигледно како „осигурач“ работи.

Исто така колку помагаат продолжни кабли со антенски приклучоци во заштитата? Дали тие имаат вградено таков изолатор можда?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,324
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно