1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Galaxy S9 и S9 plus

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 25 Февруари 2018.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  Претходно не бев сигурен, сега знам дека си мега трол.

  Он, добра low light фотка.

  20180306_184838.jpg
   
  Последна промена: 13 Март 2018
 2. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,195
  3,549
  7 ноември 2014
  Машко
  Не ја разбирам сликава...што е поентата?
   
 3. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,451
  26 oктомври 2012
  Машко
  [​IMG]


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  Многу темно, а сепак нема или има минималeн шум и се гледаат детали, импресивно за телефон без рaзлика што е темно, и сликата не би била корисна.

  Зумирај на куќата на угорницата, и ќе разбереш што зборам, други телефони би се распаднале во таа сцена.
   
 5. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  ете.. реков ја... црвената е во мода.. а гледам и сината од сенките на снегот станува хит.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  Tинтот е валидна замерка, мора да го средат - но и со него на видеото подобра камера беше S9.
   
 7. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  баајги по остра слика, посебно при движење..
  ако не е до processing-от.. тогаш да.. подобра ќе биде ако намалат со боите.
   
 8. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,451
  26 oктомври 2012
  Машко
  А гледам и Тела на Дслр апарати од 3500 евра имаат слична мака :/
  Крајно време е да се префрлат на Ајфон..
  Или можеби ако подеси баланс, ќе извади подобра боја на снегот ?
  Или пак можеби нема таква можност, па каков баланс извади таков...
  Или само ајфоните ја немаат таа можност ?
  xD

  [​IMG]


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 9. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  или не си видел како изгледа утнат баланс...
  него батали ме мене.. иди купи го.... супер е.
   
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,635
  1,243
  2 Јануари 2012
  Поголем проблем е стабилизацијата што се избагира тотално кога трчаше, и видеото што губи фрејмови при 4к60.
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  Тоа е ради EIS, сите видеа што ги гледате, у реалност се 10x подобри кога ќе изгасиш EIS/видео стабилизација, проверено.
   
 12. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,451
  26 oктомври 2012
  Машко
  Го ѕирнав повторно видеото, но преку PC, каде се гледа каде каде подобро отколку преку таблет.
  Во право си за црвената боја, дуксерот од црн го прави некако црвеникав, исто и кожата на лицето на типот.. што е најлошо околу сонцето како да зрачи некоја црвена аура, дрвата на некои места делуваат црвеникави...
  Во други видеа, вакви чудни разлика не увидов.
  Се надевам дека нешто не е во ред со примерокот на типов, или евентуално постпроцесингот дека има повеќе буст на сатурацијата/вибратноста, па дека може да се корегира со софтверско решение.
  Навечер знам дека Самсунзите знаат да имаат благ жолтеникав/црвен тинт, но преку ден не.
   
  На imperial му/ѝ се допаѓа ова.
 13. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,411
  2,035
  12 Август 2009
  Машко
  Ај сега види го и снегот и сенките во снегот... па после мотај напред кај неонскиот знак со еленот... и види ги тие црвените букви доле.
  Сите тие „маани“ се софтвер.. така да реално каква е камерата нема никогаш да дознаеме... не само со овој уред, него со сите.
  Сецкањето е пак од спороста на телефонот да ги додаде сите тие подесувања на сликата... да не кажам и за тоа не го бива.
  Од друга страна, ако овие видеа им изгледаат добро на телефонот.. тоа значи дека и екраните им се за никаде.
  Едно време се ценеше реалност.. сега се цени убаво на око.. а тоа е индивидуално. Во таков случај сите споредби се џабе.
  Многу се бараше иновативност од една друга компанија, а овде само оправдувања читам.
  Уживајте си во тоа што го имате, нека е и нај крш на свет... секогаш ќе има нешто подобро и од најдоброто.
  troll mode engage, ... кај и да е, ќе искочи :)
   
  Necromancer, TylerMkD и на moongose им се допаѓа ова.
 14. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  681
  349
  7 oктомври 2014
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,514
  6,582
  27 Март 2014
  Си погодил дека изгледаат ефтино.. Баш кај S серијата изгледаат перфектно.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,635
  1,243
  2 Јануари 2012
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  ^ I call BS.
   
  На xenon му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,195
  3,549
  7 ноември 2014
  Машко
  Многу точно, наместо да воведува нови работи, Galaxy S9 ќе не учи на нови работи, на пример сликање во мртва темница. Бидејќи така им текнало сега... :D
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,195
  3,549
  7 ноември 2014
  Машко
  Искрено, што е важно ова, зар некој ќе слика со телефон во ваква мртва темница? Сега за Galaxy S9 почнавме да создаваме сцени и тестови...ај slow motion-от го разбирам, ама со леќава треба да има поента во реални сценарија, а не како би изгледало во мртва темница што некој би сликал во 0,0001% од случаите.
   
  DarthJe5us, k3b и на DrMTR им се допаѓа ова.
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,581
  19 Јули 2013
  Како не е важно? Знаеш ли ти колку луѓе едвај го чекаат за да можат да сликаат како им свети ноќе бандерата пред куќа?! И тоа откако соседите ќе си легнат и ќе ги изгасат светлата по дома, за да биде поголема темница. Кај мене у маало и список направивме по кој редослед ќе се слика. :rolleyes:
   
  На Викса, killerrche, Potop и уште 7 други им се допаѓа ова.
 22. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,195
  3,549
  7 ноември 2014
  Машко
  Новиот слоган може да биде:

  „Galaxy S9, почекајте комшиите да изгасат светло и ќе видите дека стварно прави подобри слики од Pixel 2. Made for humans“

  Втор предлог:

  „Galaxy S9 - ако имаш повеќе од една бандера во маало, не е за тебе“
   
 23. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  На DarthJe5us и DrMTR им се допаѓа ова.
 24. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,353
  1,139
  26 Април 2013
  Машко
  Не држиш и ти струја хаха ме изнасмеа браво!

  Sent from my OnePlus 5T using Tapatalk Pro
   
 25. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,989
  21 Јануари 2009
  @psyside си играат мајтап овие со S9... а после се жалат немало квалитет на форумов.
   
  Викса, DrMTR и на DarthJe5us им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. fuzzjaw

  Проценка Samsung Galaxy S8

  Одговори:
  25
  Прегледи:
  2,900
Вчитување...

Сподели

Вчитување...