Galaxy S4 Ром,карнел,рут...

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од dejan_str, 22 oктомври 2013.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,829
  4,607
  8 Април 2011
  Машко
  Galaxy S4,Roms,karnels,rooting And...
  Да не ја трупам темата за мобилни телефони,мислам дека е ОК да отворам посебна тема за Galaxy S4 За тоа како се рутира,кој катам ром е најдобар,кој карнел што нуди и така ната.
   
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,829
  4,607
  8 Април 2011
  Машко
  Прв би почнал со избор за карнел за i9505 android 4.3
  Кој карнел е најдобар за 4.3?
   
 3. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,118
  1,086
  2 Август 2009
  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2284252

  Ова изгледа epic, плус albinoman (креаторот) е проверен човек, доста придонес има за заедницата. Но ти си на Stock 4.3 па не сум сигурен дали ќе биде океј, мислам дека најбоље би ти било да си флешнеш CM 10.2 и да видиш како ти лета мобилниот :) Плус официјална верзија имаш со редовни абдејти, ќе немаш гајле.

  Али мислам боље ти е прво да експериментираш со помали измени, да видиш како функционираат работите, упознај се малце боље па тек тогаш почињај да мењаш. Подобро полека но сигурно.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,829
  4,607
  8 Април 2011
  Машко
  И онака си запозаен што засега имам во телефонов така да кажими само редосед што све треба по ред да направам и како за да го флешнам CM 10.2 За кој имам слушано дека е прекрасен :D Па ке видам дали ке се нафатам,а што се секирам кога ти си тука :p
   
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
 5. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,606
  2,403
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Порано менев кернели и користев кастам ром, но верувај ми пак ќе се вратиш на оригиналниот, полн е со багови, скоро сите функции што ти ги нуди тач виз на самсунг ги нема кај кастамите, можеш да го клокнеш со кастам ако сакаш ;) камерата ќе ти заебава, ќе ти се гаси, лагира, види мрежата, подесување на сетинзи еднаш ќе подесиш некоја опција и после тоа не можеш да ја смениш.

  Ама ај да не те тролан коа си решил веќе да не ти кршам ќеф еве прв одличен би ти го препорачал Cyanogenmod и MIUI миуи визуелно е право ремекдело за очи, изгледа свилено особено на тој екран на галакси с4.

  edit: @dejan_str видов дека сте пишале пополека со измените, итн итн, верувај ми со рутирањето само добиваш од телефонот ништо лошо нема, ниедна работа. Само симни один најди го кој ти е цф кернел рут и влези во даунлоад мод на телефонот и иди на один избери го фајлот од рутот старт и за 2 секунди е готово. Попросто не може да биде 2 секунди работа.

  И уште едно глејте го колку е јако видеото на xdadevelopers :D

   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 6. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,118
  1,086
  2 Август 2009
  Што збориш? S4 ROM-ови полни со багови? Да не си помешал со некој телефон што работел на GB? :)

  Како и да е, @dejan_str не се брзај со CM10.2, не мора да биде тој РОМ. Разгледај колку многу опции имаш, прочитај по некој feedback, јас би ти препорачал првиот сменет РОМ да ти биде некој по-лесен за флешување/користње, така ќе стекнеш навика.

  ПРИМЕР: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2253528

  Со вграден кернел, преку AROMA installer.
   
 7. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,870
  4,323
  20 Февруари 2011
  Машко
  Uste ne si go rutiral telefonot be ?
   
 8. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,606
  2,403
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Вака јас ги имав сите 3 од галакси, 1 2 и 3, и на сите им ставав кастам ромови и сите беа полни со багови, 4 ја прескокам и не можам точно за неа да зборам, ама судејќи според досегашното долго искуство не верувам дека има разлика и со 4-ката.
  Велиш дека нема багови на кастам ромовите како на цианоген? Нема проблеми со камера и други ствари? Веб браусер, календар, сетинзи видови на мениа, bluetooth?
   
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,829
  4,607
  8 Април 2011
  Машко
  Значи според тебе само Рут е доволен и официјален андроид?како што сум сега моментално.Ок,сакам разни мислења,со тоа и учам многу работи околу смартфониве.
  И некој ке рече форумов бил досаден!Кај ке научев олку работи за толку брзо време ако не беше форумов?Овде подобро ке се едуцираш и ке ги совладаш работите побрзо одколку на факултет :D сериозен сум
   
  Harrabed, uwemi и на vlavot им се допаѓа ова.
 10. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,118
  1,086
  2 Август 2009
  Затоа постои голем избор, огромен избор matter of fact. Некои ROM-ови што си ги пробал можеби сеуште биле во тест фаза, fix-нувале bug-ови, сеедно, но тоа е далеку од тоа што го имаш напишано.

  Јас се кладам дека подобро рејтираните ROM-ови немаат багови, не се луѓе ненормални да ставаат шит работи на телефон од 500 евра, нели? Па и да има багови, сигурен сум дека во темата се напишани, никој не е натеран да го инсталира тоа или тоа. А и на попознативе телефони и да има некој баг тоа е некој минорен, неприметлив за еден обичен јузер.

  Никој неможе да ти каже што е најдобро, па уопште не ни има такво нешто, се зависи од какви се потребите. Прочитај го моето мислење во Помош темата кога му образложив на @olikomerc , ќе сфатиш за што мислам.

  Знаеш како ќе знаеш што е најдобро за тебе? Од кога ќе пројдеш доволно ROM-ови за потоа да кажеш, да , со xxx ROM имав најдобро искуство, ill stick to it.
   
  На vlavot и uwemi им се допаѓа ова.
 11. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,606
  2,403
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor

  Целото ова напишано е многу дискутабилно,
  прво, ако тогаш за галакси с1 некој кастам ром од цианоген бил уште во тест фаза и моментално во денешнината за с4 истиот ќе биде во тест фаза поради тоа што се гради на сосема друга верзија за друг телефон од 0.

  Второ јас кога сум ги купувал телефоните во тоа време и тие биле по 500 евра ако одиме во таа насока во тоа време и истите девелопери имале соодветни ромови за телефони од по 500 евра што јас ги ставав и стварно беа шит, мислам беа функционални ама беа далеку од функционалноста и уреденоста на тач визот.

  Ова со 500 евра е тотално ирелевантно луѓето купуват 1200 евра ајфон а пошит не може од тој телефон така да цената не оправдува (до некаде) дали нешто е шит или не.

  И не баговите не беа минорни, кај мене на галакси 3 блицот не можеше да се уклучи на цианоген при секое 2-3 слика 2 или 3 ми беше црна слика, и спази цело време дисктураме за цианоген кој е добар убаво среден и брз, кој е број еден во кастам ромовите, за другите ич муабет да не праиеме.

  Еве го блутут проблемот на i9505, кој не верувам дека е минорен проблем.
  И да точно некои можат да се решат со фиксови со инсталирање на одредени исто кастам апликации ама тоа кочи и троши батерија уште толку.
   
  На xhktw и dejan_str им се допаѓа ова.
 12. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,342
  2,002
  18 ноември 2009
  Ако сакаш добар ром тогаш тоа е CyanogenMod . E сега стабилната верзија (bug free) гледам им е 4.2.2 . Kaј оваа верзија имаш OTA updates . Кога ќе испадне 4.3 без ниту еден после ќе имаш апдејт . А 4.3 се nightly верзии каде секој 24 часа испаѓа нова со поправено нешто, но треба да ја флешнеш (не бришеш data) нема OTA .
   
 13. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,118
  1,086
  2 Август 2009
  Зашто си се фатил за цијаноген? Ако не ти одговара (очигледно дека не ти одговара) тогаш зашто да го користиш? Гледаш ти правел проблеми, ондак стави друг РОМ. Јас никаде во мојот пост не се нафатив за една конкретна работа, општо зборев.

  Болдот доволно објаснува. Токму на ова мислев кога напишав, цитирам:


  Значи без да пробаш и експериментираш како би дошол до заклучок дека ТачВиз е вистинското за тебе? Можеби некој неможе да поднесе ТачВиз и за него вистинското е CM, и што? Затоа имаш слобода на избор, уште еднаш ќе кажам дека никој не те тера да го инсталираш тоа и тоа, ТИ САМИОТ СИ БИРАШ.

  Никаде не напишав јас дека Дејан МОРА да инсталира CM, само му дадов предлог, му дадов и други опции нели? Не гледам причина зашто толку си се фокусирал на тоа кога јас токму спротивното го зборам. Ништо не е совршено, ако се бара замерки во се и сешто може да се најде, али јас не гледам никаква потреба зашто да го правам тоа.
   
  На dejan_str и vlavot им се допаѓа ова.
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,829
  4,607
  8 Април 2011
  Машко
  Гледам некој АДАМ или како му беше името мод или што и да е го фалат.Имало опција на него за uninstal на КNOX шитот на 4.3 кој не изнамачи пред некој ден :D.
  ЕДИТ:без нервози,секој си има право на избор,никој не ме тера.јас си прашувам и си барам предлози а и темава не ја отворив само за мене!За секој кој има S4 и го интересираат вакви работи да може полесно да се снајде.
  Мене искрено повече ме интересираат начините за рут,менување,карнел,unroot и тн со детално(за нубови)објаснување.Тоа мислам дека е корисно за форумов,пошто пред некој ден вие си кажувавте "Отвори фиока" моунт RW а за мене тоа е блаблавла.Така да сакам да научам а и сакам темава да биде од корист за секого.
   
 15. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,342
  2,002
  18 ноември 2009
  Па CM 10.2 за S4 e nightly верзија и се очекува да има некој баг . Не е стабилна .
   
 16. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008

  Цел пост ти е на место, али iPhone не е шит, полош избор е од другите хај енд телефони, али шит не е, да бидеме реални...
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 17. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,606
  2,403
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  @xhktw Го зимам cyanogenmod цело време, бидејќи тој е најдобар можеби и различни насоки целеме, а да се согласувам дека секој мора да си го рутира телефонот и да си тестира со ромовите.
  @The_Man Од стејбл до најтли мала е разликата, не можам да истакнам други проблеми бидејќи го неам телефонот.

  @psyside, да се согласувам дека ајфонот не е шит телефон да и далеку е од шит ако за момент ја дистанцираш цената, но за 1200 евра и те како е шит, ќе ме оправда @xenon овде :D
   
  На xenon и psyside им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Vlado.T
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,754
 2. dstojanov98
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  986
 3. Стап
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  398
 4. ellie_88
  Одговори:
  41
  Прегледи:
  2,151
Вчитување...

Сподели