1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

G sync monitor

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од dejan_str, 8 oктомври 2019.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,869
  8 Април 2011
  Машко
  Купуваm g sync monitor до 20 000 денари, на стато оли ново. Битно ми е да има g sync ili free sync кој сигурно работи како пто треба на нвидиа гпу. За резолуција 2к ми е најсолидна али може и фулл хд се рсзбира за поевтина цена.
  Битно ми е да не глефар пресекување на слока и лагирање како во v sync. Mи треба гејминг монитор, така да типот на панелот не ми е птиоритет.
   
  Последна промена: 8 oктомври 2019
 2. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  Монитор што е фрисинк но работи на гсинк и е компатибилен е Alienware AW2518HF. Full HD 240hz. Промо цена нексио 18.700 мислам дека е.
   
  На dejan_str и imwowplayer им се допаѓа ова.
 3. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  300
  558
  3 Март 2015
  Машко
  Asus vg 278qr од сетек за 20к нов со Gsync 165Hz FHD 27inch.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,869
  8 Април 2011
  Машко
  Не сум трпелив по природа али ке почекам иште некое мисленје пред да купам. Може и настаро и со фрее синк само да работи на rtx нвидиа серијава
   
 5. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  Овие новиве MSI во анхоч провери дали работат на Gsync, иначе комотно земај Alienware AW2518HF, ЅВЕР е.

  Нексио и Делл Макпетрол е поефтино за 1000 денари од Анхоч, и ако земаш од анхоч барај да ти отворат, половина им се вратени со мртви и заглавени пиксели.

  Да знаеш различен пазар земаат монитори, кутијата е поразлична големина. Нексио И делл имаат ист дистрибутер, а Анхоч друг.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 6. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,339
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Dell alienware серијата, AW2518HF е топ монитор, го имам видено и играно на таков монитор, иако кратко, али одличен монитор е, мислам дека g-sync-от на тој монитор е во опсег 48-240 херци ако не се лажам.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,869
  8 Април 2011
  Машко
  Na net pisuva 2518hf e free sync a 2518h e g sync.
   
 8. VerifiedUsers Overlay
  spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,339
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Моја грешка, адаптив г-синк, односно freesync e, ама е одличен.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,869
  8 Април 2011
  Машко
  Купено преку банка ми треба кеш за други ствари земав msi MAG241CR ,закривен екран 1500р, 144хз и додатни опции може да се видат на страната на МСИ тестирано работи на g sync прекрасно, нема тиаринг нема лаг све иде супер. Има проблем со гамата. Пример на друг момитор на средина почнува да се гледа сликата штп ја дава како пример а кај мене нс макс одвсј се гледа. Му теба калибрација пошто гејмерски монитор е фабрички сликата е преоштра и оптимизирана за гејминг али ди има сетинзи се средува све. Баш гејминг монитор, цената малопродажна е 15300 ден.
  Screenshot_20191009-212755.png
   
  На Vlad944 и GGTT1 им се допаѓа ова.
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,843
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Со здравје да гејмаш
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,869
  8 Април 2011
  Машко
  Фала и поубав да си купиш, вака на к
  Хартија вреди, ме бендиса тоа што повркето 144-260 хз монитори со цени до 20к имаа ТН панел , а ips i va се поскапи обично. Овај си има va панел. Сите кабли ги има во комплет. Прво мислем дека соg sync подешавање ке работи исто како до адаптивsync програмчето порано ама не, си работи ептен мазно. На witcher 3сега ги нема глупавите 2 хоризонтални линии кога трчкарам низ игрста ( тиарингот) и во просек играм со 100 фрејма на макс сетинг. Презадоволен сум и имам 14 дена тест период, ем на рати 24 го земав пошто многу работи за пц и цел пц уствари земав за нецел месец сихурно над 1200 евра отидоа .
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,843
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Не се разбирам во гејминг фрејм рејт, само знам дека со Freesync 75хз играњето беше смут.
   
 13. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,869
  8 Април 2011
  Машко
  И на 60 хз е мазно без sync ама се појавува минимум една хоризонтална линија додека играш и ти крши филм. Ако имсш 60 хз исклучи в сајнк и играј и ке приметиш а со v sync лагира и маус и зела игра, и фпс игрите со v sync милти плеер кстастрофа е така да бираш лаг или тиаринг. А вака со free sync ili g sync toa e решено, нема лаг а нема ни тиаринг .
   
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,869
  8 Април 2011
  Машко
  Модерни оратори ака модетатори може кључ на темава, веке купен е монитор.
  Ви благодарам на советите
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,843
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Има на Radeon chill, доста јака функција му кажуваш колку мин фрејм и макс и тераш.
   

Сподели

Вчитување...