1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

G.Skill RipjawsV или Flare X (3200mhz)

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од comakot, 21 oктомври 2019.

 1. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Ќе земав RipjawsV 3600mhz но Нексио ги немаат залиха како замена понудија Trident Z Royal (фенси) но многу скапи, е сега прашав што имаат на залиха од 3200mhz и ми вратија со горе наведените (RipjawsV и Flare X) па кој би било подобар избор за рајзен 3600 (b450 ако игра улога чипсет/матична)
   
 2. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,292
  703
  9 Мај 2012
  Машко
  Било кои , но јас би бирал РипЏоус


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Гледај да е samsung b-die чипот на меморијата.
  3200mhz cl14
   
 4. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  F4-3200C16D-16GVGB - RipjawsV
  F4-3200C16D-16GFX - Flare X

  C16 се, а за ова b-die не најдов инфо

  Стварно незнам дали да земам сега или да чекам некој супер зделка на форумов, пред некој ден видов гојдо продаваше sniperx 3600mhz но пропуштив шанса :/
   
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
  G.skill aegis 3000mhz CL 16 нема да осетиш нешто повеќе од 3000 на 3200.
  Цената мислам дека беше 3700 за 16 гб рам.
   
 6. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,642
  2,489
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Нема голема разлика во перформансите меѓу 3200 и 3600 (CL16), затоа и sweet spot е 3200 кога станува збор за цена/перформанси.
  Јас би ти препорачил да одиш со 3200 и рестото да го инвестираш во друга хардверска компонента.

  Што се однесува до B-Die на реддит имате добар пост од пред 2 години:
  Clearing up any Samsung B-Die confusion (e.g. on G.Skill Flare X 3200 MHz CL14) : Amd

  .. а сега го ископав и овој: B-Die Finder
   
 7. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Кај нас само во нексио има cl14 3200mhz шо е за "рајзен" оптимизитан со напумпана цена. Гледај нарачај на нет ништо не губиш. Btw секој рам ќе ти функционира DDR4.

  Ама ако веќе земаш земи 3200mhz CL14 она C кај сите мемории во името му значи латенција. Што помала латенција а поголема фрекврнција тоа подобро(барем bdie)
   

Сподели

Вчитување...