• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Функцијата MOD fo C++ али пешки :D односно како работи

1 октомври 2008
278
9
Код:
#include "stdio.h"
int main()

{ int a,b,c,m,d,i; //declarirano sve uboo
while(i<10) // vracanje od pocetok na programata
{ printf("Vnesi dva broja\n");//komentar
scanf("%d",&a);// citaj a
scanf("%d",&b);// citaj b
c = celodel(a,b);// celosno delenje funkcija celodel
d = ostatok(a,b);// ostatok funkcija
m = a%b; // mod funkcija za sporedba
printf("a= %d b= %d c (normalnodelenje)= %d d (ostatok(moj mod)= %d m (mod funkcija)= %d\n",a,b,c,d,m);//komentar za sve sto se desava
printf("Za da izlezes vnesi broj pogolem od 10 \n");//komentar za vracanje od pocetok na programata
scanf("%d",&i);//citaj i za vracaje
}
return 0;
}
int celodel(int a,int b)
{
return a/b; //ovde e sve dobro
}
int ostatok(int a,int b)
{
return (a-(a/b)*b);//sea e dobro
}

Цел код е напишан од мене ..
користим обична мод функција само за споредба на мојот резултат од мојата мод функција
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Ако зборуваш за операторот процент, пошто тој ја врши таа работа тоа е целобројно делење со остаток, при што го враќа остатокот.
Пример 5%2=1 // 5 поделено со 2 е 2 и остаток 1.

10%4=2 и тн...
 
1 октомври 2008
278
9
Да за тоа мислев.. mod bese vo pascal i vo basic funkcija..
а инаку ја само го имам направено % - со return (a-(a/b)*b)
тое е поентата
 

dejan_bt

Intern
9 декември 2007
35
0
Само една забелешка дека многу коментари користиш. Не треба секој ред и секоја команда да се искоментира тоа само го прави кодот неразбирлив за некој што би го разгледувал и модифицирал.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Само една забелешка дека многу коментари користиш. Не треба секој ред и секоја команда да се искоментира тоа само го прави кодот неразбирлив за некој што би го разгледувал и модифицирал.
Не се согласувам баш со ова.. Баш коментарите им го олеснуваат учењето на тоталните почетници. Сега се сложувам дека не се баш добро напишани поголемиот број коментари... Сепак, добро е што ги има.

Додека сме кај нив, малку ме нервира нелитературното изразување во коментарите.. Сепак, тоа е право на членот.
 
1 октомври 2008
278
9
хехе знам обично и не користам коментари но исто и ова беше направено за еден другар за да може полесно да го разбере кодот

Брат ја сум од Тетово ,таке да забрај литературно зборење од мене ,колку и да се трудим стално одваљуем нешто тетовски
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.272
Мислења
920.364
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно