1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Функции во C

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од Rocksteady, 13 Август 2019.

 1. Rocksteady

  Rocksteady
  Intern

  1
  0
  31 Јули 2019
  Машко
  Здраво,
  сакам да прашам дали може во C функција да враќа низа без покажувач односно pointer? Затоа шо ми фрла error кога правам return niza[n]..
   
 2. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  307
  160
  28 Јуни 2013
  Прва работа - најверојатно веќе е одговорено на stackoverflow, не мора да чекаш тука за одговор. Втора работа - колку што знам сите јазици видно или не толку видно враќаат покажувач. Тоа што покажувачите не се експлицитни не значи дека јазикот не ги користи. Разгледај како работат низите на некое видео, основен концепт за нив е ова и битно е да знаеш што се случува. Ѕирни и низи во асемблер.

  кратко - Не. И колку што знам ни во други јазици (технички) не може.
   
 3. iLeeTz

  iLeeTz
  Intern

  7
  9
  25 ноември 2017
  Машко
  Не можеш во C да вратиш со " return niza[n]" мора со покажувач.
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. goodboy
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,495
 2. goodboy
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  3,240
 3. dimitars
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,271
 4. Xenor
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,288
 5. &YL
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,052
Вчитување...

Сподели

Вчитување...