1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Функции и процедури, паскал.

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од goodboy, 24 Март 2009.

 1. goodboy

  goodboy
  Intern

  849
  21
  12 Јануари 2008
  Вчера барав некој да ми ги објасни функциите во C. Сега ми се јасно функциите но не ми се јасни процедурите и "крстењето" на функциите и процедурите.
  Пример, да ми го објасни кодот чекор по чекор.

  program eden;
  var e,e1,e2,e3,o,p,a,b,c,d,z,w,h,j,f,g:integer;
  function nzd(x,y:integer):integer; // функцијава ми е јасно, го одреуваме најмалиот заеднички делител, така ?
  begin
  if x=0 then nzd:=y
  else nzd:=nzd(y mod x,x);
  end;
  procedure kratenje(z,w:integer;var z1,w1:integer); // процедура ? Што ке ни треба ?
  var r:integer;
  begin
  r:=nzd(z,w);
  z1:=z div r;
  w1:=w div r;
  end;
  Begin
  writeln('vnesi go broitelot'); readln(a);
  writeln('vnesi go imenitelot'); readln(b);
  kratenje(a,b,f,g); // зошто вака ?
  writeln('dropkata skratena e',f,'/',g);
  writeln('vnesi broitel na vtorata dropka'); readln(c);
  writeln('vnesi imenitel na vtorata dropka'); readln(d);
  kratenje(c,d,h,j); //зошто вака ?
  writeln(h,'/',j);
  writeln('gi sobiram dvete dropki');
  e:=g*j;
  e1:=f*j;
  e2:=h*g;
  e3:=e1+e2;
  kratenje(e3,e,o,p);
  writeln('sobrana i skratena e',o,'/',p); readln;
  end.
   
 2. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Друже ти математика знаеш? Знаеш зашто се кратат дропки?
   
 3. goodboy

  goodboy
  Intern

  849
  21
  12 Јануари 2008
  Види ги редовите каде што сум пишал коментари.
  Внесувам две променливи, читам четири. Не ми е јасно.
  Тука не сум за да се курчам туку да научам :)
   
 4. delix

  delix
  Intern

  702
  23
  7 Април 2007
  Машко
  не внесуваш 2 променливи туку 4, провери си го редот kratenje(e3,e,o,p); од главнта програма,
  продцедурите се разликуваат од функциите по тоа што можат да имат повеќе излезни параметри, не е стриктно како кај функциите да имаш една. Во почетокот се што ќе ти требат процедурите е да ја направиш програмата попрегледна, и ако имаш повеќе операции кои треба да ги извршуваш на едни исти вредности
  пример читаш две променливи, и треба да најдеш збир, разлика, производ итн но тие вредности ги понатаму користиш уште.. значи во почетокот процедурите ги користиш за лепе очи, понатаму ќе ти требаат при рекурзија највеќе

  ти штом учиш паскал си средношколец, побарај на некој од професорите учебник за 4та година, во програмата е да се учи паскал, има книга на македонски јазик во повеќе изданија (иако една е книгата од '92) таму е добро објаснето и има лесни едноставни примери, ти си се зафатил овој пример кој има употребено 3-4 потпрограми
   
  1 person likes this.
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  2,360
 2. goodboy
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,620
 3. killerlOOp
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,271
 4. Xenor
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,357
 5. &YL
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,104
Вчитување...

Сподели

Вчитување...