1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Fun Factory вирус на Андроид

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од gokica, 10 Април 2016.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Минатиот месец на ќерката и се земени 4 пати 65 денари од сметка со содржина Fun Factory смс.

  Претпоставувам дека некако е активирано преку апликација или сурфање автоматски да наплатува ваква сума секој понеделник во 8 часот наутро.

  Дали имате искуство со оваа напаст и како да се искорени без да флешувам.

  Инаку станува збор за LG G2. Фала.
   
 2. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  295
  636
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Сличен проблем и ја имав,закачив вирус што на секои 15-20 мин ми отвара browser и иде на адреса што е спам.Единстен начин за да се тргнат вирусите е да му напраиш фактори ресет за жал (како што јас напраив),други методи јас незнам... :(
   
 3. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  295
  636
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  P.S за истиот телефон станува збор
   
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Ме изнервира до даске и ми одзема пола ден. Но за да бидам сигурен го флешнав 5.0.2 за да биде и поинтересно (беше на 4.4.2). Па сега ќе видиме на сметката како ќе биде.

  Ме мачи тоа што гугл враќа апликации и чуда од акаунт а немам нерви да се мавтам со сетинзи таму сега пак.
   
  На SpiritBond му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. mariomako
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  4,593
Вчитување...

Сподели

Вчитување...