• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Full Stack Java или Full Stack .Net

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bojancho

Intern
4 февруари 2021
9
7
Здраво, моментално учам Full Stack Web Development и ме интересира дали да се насочам кон Full Stack Java или кон Full Stack .Net, мислења ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Прво почни го едното, па после неколку години и другото, зависно од тоа што ќе ти треба.
Кај JAVA има помалку конкуренција, помалку работа ама и појаки проекти.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

bojancho

Intern
4 февруари 2021
9
7
Прво почни со frontend па кога ќе стигнеш до backend ќе размислиш пак. Имаш добри 3 месеци минимум за frontend да учиш HTML, CSS и JavaScript.
Завршив со HTML, CSS, JavaScript и библиотеките на JavaScript, така да I need answers за backend хахахаха :)
 

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
84
121
Завршив со HTML, CSS, JavaScript и библиотеките на JavaScript, така да I need answers за backend хахахаха :)
Не мислам дека е толку битно со која технологија ќе влезиш во backend landscape-от, колку шо е битно да ги свариш концептите на backend програмирањето. Кога веќе ќе имаш добро сваќање на концептите, ќе ти е многу лесно да се свичниш меѓу јазици и frameworks. Ако се осеќаш комотно со JS, мојш дури и да почниш со JS backend. Node.js, Deno - A secure runtime for JavaScript and TypeScript, користејќи Typescript (опционално, ама добро е да го имаш во арсеналот).

А за Java vs .NET спефицично, прилично слично Enterprise срање, би рекол дека побарувачката е скоро тука-така. Ако си добар, ќе најш работа и за едното и за другото.
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
127
237
Скопје
davorminchorov.com
Завршив со HTML, CSS, JavaScript и библиотеките на JavaScript, така да I need answers за backend хахахаха :)
Тоа ти ќе треба да си одбереш, затоа што ако ти кажеме ние, може нашиот избор да не е баш најдобар избор за тебе лично. Како што ти кажаа, што и да избереш, нема да згрешиш, затоа што и двата јазика најчесто се користат за големи проекти во големи компании.

Пробај ги и двата доколку не си сигурен, барем научи ги основите и ќе видиш кој повеќе ти лежи доколку не си сигурен што да одбереш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно