• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5505 проблем при инсталација на Windows

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Вака, работе се за лаптоп Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5505 со Intel Core 2 Duo T5450 процесор.Претходно на него имаше инсталирано Windows XP, и сега коа се обидувам јас да го преинсталирам наидувам на следнио проблем (претставен низ сликите):

При инсталацијата на Windows XP коа дојдам до дело каде се гледат партициите ми го дава следното:
[/URL][/IMG]

Коа притиснам Enter за да продолжам со инталација на XP се јаве следното:
[/URL][/IMG]

Сличен проблем се јавува коа пробам да инсталирам и Windows Server 2003 R2:
[/URL][/IMG]

При инсталацијата на Windows Vista нема никаков проблем со диско, инсталацијата го гледа:
[/URL][/IMG]

Исто така и под Ubuntu LiveCD се гледа диско без проблем:
[/URL][/IMG]

Не знам зашо овака ми праве под инсталацијата на Windows XP или Windows Server 2003, диско е SATA, треба ли нешто да се подесува под БИОС, еве некои скриншотови од некои од менијата под БИОС:
[/URL][/IMG]

Коа улезам под SATA-1 подменито го дава следното:
[/URL][/IMG]

Type опцијата у SATA-1 подменито може од Auto да се смене у User:
[/URL][/IMG]

Малку се занимава и со фотографирање при постирањето на оваа тема али само така можеше сите опции да се прикажат.Шо е работата со SATA диско, предходно на лаптопо имаше инсталирано Windows XP, а сега не сака инсталацијата да го препознае диско.

Треба ли нешо у БИОС да се подесе? Знам имаше некои проблеми со SATA дисковите при инсталација на XP.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Да не се работи за оној проблемот SATA/IDE HDD каде во BIOS-от требаше да се дисејблува за SATA. Провери го тоа, па пиши.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Шо знам не гледам таква некоја опција тука само тоа Type може да се мене у Auto, User, None, IDE Removable.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Вака, инсталацијата не ти го детектира хард дискот.
Ако имаш флопи со драјвери за него, внеси го пред да почнеш со инсталација и кога ќе те праша "Press F6 to Install a Third Party Driver" стегни F6, потоа кога ќе се појави инсталацијата стисни S внеси го флопите (ако не е внатре) и стегни Enter, одбери го драјверот и продужи си.
Најчесто CDто од матичната е бутабилно и може да ти копира драјвери на флопи. Затоа пробај со него да бутираш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
А дали можеби има опција да дисејблуваш AHCI (Advanced Host Controller Interface)?
Да у право си. Со исклучувањето на AHCI Configuration (6 слика) се реши проблемо.
Имено според Wikipedia:
The Advanced Host Controller Interface (AHCI) is a hardware mechanism that allows software to communicate with Serial ATA (SATA) devices.

AHCI is fully supported out of the box for Microsoft Windows Vista and the Linux operating system from kernel 2.6.19
Затоа Vista и Ubuntu го препознаа диско.

Проблемо под XP инсталација:
Enabling AHCI in a system BIOS will cause a 0x7B Blue Screen of Death STOP error (INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE) on installations of Windows XP where AHCI/RAID drivers for that system's chipset are not installed - i.e. boot failure.
When attempting to install Windows XP or a previous version on an AHCI-enabled system, setup will fail with the error message "setup could not detect hard disk drive..." since no drivers will be found for accessing the SATA controller/s. This problem can be corrected by either using a floppy disk or by slipstreaming the appropriate drivers into the Windows XP installation CD, or by turning on IDE emulation in the BIOS settings if it's available (usually labelled COMPATIBILITY or ACPI).

Повеке инфо:
http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Host_Controller_Interface

Иначе проблемо е решен.:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно