• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Fujitsu го претставува новиот лаптоп со дрвено куќиште

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Дали ова ќе биде лаптоп на иднината кој ќе биде пријател на околината? Fujitsu ќе го открие на крајот на неделава новиот Лаптоп чие куќиште ќе биде изработено од дрво за разлика од досегашните традиционални пластика и метал.

112alcl0.jpg


Лаптопот кој засега е прототип е изработен од дабово дрво и био-пластики за некои делови. Био-пластиките се пластики изработени од обновливи извори како што се растително масло за разлика од традиционалните пластики кои се изработуваат од петролеум.

Лаптопот ќе го носи името на Fujitsu и Monacca, Јапонски дизајнерски тим кој е специјализиран за дрвени производи. Monacca има широк асортиман на производи изработени од дрво, меѓу кои најпознат е неодамна лансираниот калкулатор со дрвено куќиште.

calculator.jpg


Додека овој Лаптоп изработен од дрво не е спремен за комерцијализација, Fujitsu веќе наколку години ги употребува био-пластиките во други Лаптопи. Во 2002 Fujitsu започна со користење на пченка за добивање на био-пластика и резултатот од тоа може да се види на полиците од компјутерските продавници во Јапонија. Fujitsu Biblo NX95 лаптопот има куќиште кое е изработено од 30% био-пластика.

Двете ПЦ-а ќе бидат претставени на манифестацијата "Japan Design 2008", која е дел од манифестацијата Milan Salone design show во Италија.

Извор: PC World
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Баш добра идеа, сакам комбинации од дрво и модерна технологија :D
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Баш добра идеа, сакам комбинации од дрво и модерна технологија :D

За да ти направат ваква комбинација, треба да срушат цело дрво. Нормално дека ќе излезат неколку куќишта, но каде е животната околина.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
За да ти направат ваква комбинација, треба да срушат цело дрво. Нормално дека ќе излезат неколку куќишта, но каде е животната околина.

Но има и друга страна медалјата. Ќе биде пријател на околината, направен од природни материјали и многу поеколошки начин на изработка ;) Колку многу работи се прават од дрво, така да лаптопите не се некоја голема површина, и нема да претставуваат големо оптеретување за дрвата и околината :) Сигурно дека нема од едно дрво да излезе само еден лаптоп, освен ако дрвото не е грмушка :))
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
За да ти направат ваква комбинација, треба да срушат цело дрво. Нормално дека ќе излезат неколку куќишта, но каде е животната околина.

Да те потсетам ли колку нафта и слични суровини ќе се потрошат за да ти направат Лаптоп од пластика? Колку загадување ќе има во тој процес на производство на таа пластика? :rolleyes:
Не е проблем што ќе се пресече тоа дрво ако во меѓувреме се посади друго. Природата не трпи загадување на овој начин. Тоа е најважно. :bye1:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Баш ќе е интересно :) Класик ... лаптоп кој ќе се вклопува со околината на пример дрвен мебел ... може едно такво кај мене дома :))
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
А кој се шансите тој да се самозапали? Сепак тоа е дрво.
LOL
Размисли уште колку други производи се направени во дрвени ќукишта? Аудио системи, звучници, телевизори, а има и бродови и јахти со дрвен труп, а знаеме колку електроника има во нив ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.778
Членови
31.499
Огласи
31
Најнов член
Tomislav1
На врв Дно