1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Fuego Tv

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од riki_staff, 5 Декември 2016.

 1. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  201
  28 ноември 2015
  Машко
  Ми се појави проблрм со стариот Тв Фуего,го преместив на друго место и ми де појавуват разни бои,претходно овде позадината ми беше плава сега еве со разни бои,шо може да е проблемот?[​IMG]

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 2. uradi_sam

  uradi_sam
  Gaining Experience

  178
  110
  30 Јануари 2009
  Машко
  Здраво, најнапред дај повеке информации за кој модел на ТВ е, ако е ЦРТ од постарите ПТЦто ти е отидено едно мало со 2/3 ножинја (околу 100 денара) смени го ќе се среди работава.
   
  На riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 3. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  201
  28 ноември 2015
  Машко
  Да од старите е Црт,каде отприлика се наоѓа тоа,има нешто лемење или?

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 4. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  701
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Леле како бившиот мој. На пример многу време ми беше исклучен, и од страничните агли на екранот ми се појавуваше розе боја а средината сина. По некое време работејќи се оправаше, па тој ефект си го викам "загревање". Ама твојов е ептен.
   
 5. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  201
  28 ноември 2015
  Машко
  Се си беше ок,само шо го преместив во друга соба и се случи оваа.

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,626
  6,687
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ондак 90% е ладен лем. И тоа којзнае каде.
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,191
  3,169
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Затоа секогаш дали музички систем или тв се остава во новата просторија треба да постое 2-3 часа заради промената на температурите. Остави го нека работе вака некоја вечер може само по себе да се опорави .
   
 8. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  201
  28 ноември 2015
  Машко
  Хммм сега баш прочачкав по нет,поминуваш по екранот со магнет и боите се разлеуват,малку се управи али несака целосно....утре ќе најдам поголем магнет...Фаќа оваа вода или

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,626
  6,687
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Тогаш може да е до колото за демагнетизација на екранот. Кога ќе го уклучиш после да речеме пола саат исклучен од струја, се слуша ли едно така посилно днг, како лупа нешто внатре?
   
  На riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Исклучи кабелот од штекер, поќекај 20 мин и уклучи го да работи 2-3 мин, повторно исклучи го од штекер и ќе биде се во ред
   
  На riki_staff и Daniel86 им се допаѓа ова.
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,191
  3,169
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не знам дали ме читаш или да повторам... Остави го нека работе една ноќ самиот ке се управе. Овоа е нормално со црт тв откако ке се премести од една соба во друга и мора да се аклиматизира / приспособи на новата просторија .
   
  На riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 12. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  201
  28 ноември 2015
  Машко
  Си пишал баш коа го пишав постот

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 13. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,626
  6,687
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Не е до тоа Пане, си има внатре Degauss Coil, Ќосмофон фино му кажа што да направи, ако и така не бива, сервис.
   
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,191
  3,169
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Нека му постои во новата просторија 1 ноќ и ако не се управи значи дека е некој ладен лем , проблем внатрешен. Тоа го напоменав од искуство кога имав 2 црт тв и едниот ми беше истиот модел Фуего и кога го преместував целиот екран ми беше розев и го оставав така преку ноќ да стое и наредниот ден како ништо да не било си работеше .
   
 15. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  201
  28 ноември 2015
  Машко
  Утре ќе проверам па ќе пишам шо ќе биде.

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 16. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  201
  28 ноември 2015
  Машко
  Значи пробав на 2 начини
  1 начин.
  Тв го пуштив да поработи 2 минути,го исклучив директ од штекер,почекав 20 минути и коа го вклучив направи еден звук грр грр и се вклучи и боите беа како на првиот пост (малку ги изменив синоќа со магнетот),поработи 3 минути го исклучив директ од штекер,почекав 1 минута го вклучив и повторно исто.
  2 начин
  Истата постапка само не го исклучував директ од штеќер него од далечинското па потоа од штеќер но повторно е исто.

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 17. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  201
  28 ноември 2015
  Машко
  Се слуша грр грр како некои зупченици да превртуват

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 18. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,626
  6,687
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника


  Вака треба да прави. Ко некој федер да се затегнал внатре. Всушност тој "федер" е да речеме жица со 0 до 10Ω отпор, обмотан околу целиот екран и е поврзан на PTC.. отпорник наречи го, само што е механички принципот на работа, мислам дека беше со биметал внатре, и при палење на телевизорот, 220 волти стига преку тој ПТЦ отпорник директива во жицата и го демагнетизира екранот. Кога ќе се олади ПТЦ отпорникот има 0Ω отпор и пропушта струја низ целата обвивка/федер околу екранот за да го демагнетизира екранот, и тоа трае една до две секунди, и кога ќе загрее тој отпорник тогаш е скоро непроводлив, но и константно е врел дури работи телевизорот, затоа што нонстоп оди 220В низ него и не му дава да се олади. Кај тебе може да има проблем самиот ПТЦ отпорник, ладен лем, дотрајаност, да е залепен итн итн. Во секој случај, немој да го отвараш капакот позади, има опасни напони кои стигаат и до 50 киловолти/50000 волти.
   
  krema, riki_staff, MasteR_#0 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  201
  28 ноември 2015
  Машко
  ТВ-то е направено
  Проблем беше Птц
  [​IMG]

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,626
  6,687
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Like I said. :)
   
  borcep, riki_staff и на prichina им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...