1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

FTP пристап на мојот компјутер

Дискусија во форумот 'Останато' започната од mariomako, 20 Јули 2010.

 1. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Како е можно да дозволам FTP пристап на мојот компјутер, значи некој преку ФТП да може да влезе во мојот компјутер и да разменува фајлови и ако може ве молам како тоа да може да има пристап само на една папка (линк до туториал ако може и за Виндоус и за Линукс)
   
 2. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
 3. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Но на крајот од постот пишува

  ВАЖНО
  Проблемот со FTP-to е што воглавно е несигурен проток. Корисничките имиња и лозинките не се енкриптирани и како такви се испраќаат директно од клиентот до серверот, така ако некој ви ги следи пакетите (примо-предавањата) на мрежата, ќе види што се разменува.
  Има начини како да се среди ова (SSL) ама ќе морате да се снајдете сами.

  а темата е заклучена и неможев таму да прашам дали тоа значи дека лозинките се лесно пробиваат?
   
 4. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,512
  14 Мај 2008
  Машко
  Да, лесно се пробиваат. Ама па за лични потреби не треба да ти е гајле, не си ти некој министер па да те следат онлајн и да ти го пробиваат FTP-то.:D
   
 5. mariomako

  mariomako
  Гостин

  аха, а како е можно тоа ? со кои програми и кои алатки? и дали има некој начин да се спречи тоа кракирање?
   
 6. MusicFreak

  MusicFreak
  Gaining Experience

  909
  61
  18 Јуни 2009
  а оти едноставно не користиш TeamViewer?
   
 7. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Не. Ќе направам ФТП но незнам како ад ограничам само од еден фолдер да можат да ставаат датотеки и да бришат.
   
 8. mkd

  mkd
  Gaining Experience

  248
  94
  5 Јуни 2007
  Машко
  Освен Team Viewer слична варијанта ти е и www.logmein.com. Бесплатната верзија (т.е. account) мислам дека дозволува да имаш пристап до 6 компјутери (не истовремено).
   
 9. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,512
  14 Мај 2008
  Машко
  А Teamviewer и Logemein се слични на FTP сервер на кој начин?
   
 10. mariomako

  mariomako
  Гостин

  абе луѓе јас побарав помош околу ФТП ако знаете кажете во ниеден случај нема ни со TeamViewer ни со logmein. Бидјеќи сакам ФТП и ФТП правам моментално.
   
 11. DS

  DS
  Intern

  81
  3
  2 Мај 2010
 12. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,512
  14 Мај 2008
  Машко

  А на кој начин е ова исто со FTP сервер?
   
 13. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Со FileZilla мoжеш да креираш FTP сервер на твојот компјутер. Можеш да ограничиш кој фолдер или диск смее да се пристапи , кој корисник какви привилегии да има и сл.
   
 14. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Дали воопшто ти е јасно во кој смисол е напишано тоа дека ФТП протоколот е несигурен ?
   
 15. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
 16. MusicFreak

  MusicFreak
  Gaining Experience

  909
  61
  18 Јуни 2009
  Има File Sharing
   
 17. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Можам да ограничам во кој фолдер смеат да влегуваат?
   
 18. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Уппс значи сите ние со обичен FTP протокол на веб-страниците сме незаштитени. :LOL:

  Не се заштитени , во смисла дека не се користи специјален hash метод при праќање на барање до серверот и назад , и дека посредник меѓу клиент->сервер може да стигне до информации.

  Но тоа не значи дека ти на пример можеш да ми го „пробиеш“ серверот.
   
 19. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,512
  14 Мај 2008
  Машко
  Не е енкриптиран, податоците се префрлаат во својата оригинална форма, ако некој ги "намириса" пакетите што се испраќаат и примаат, ќе ти ги дознае лозинките и содржината на фајловите што ги примаш или праќаш.


  Едит: Тоа "пробивањето" го напишав онака лаички. Сакав да кажам дека не е некој министер па баш него да го снифаат и да дознаат што праќа/прима.
   
 20. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  Не знам да ти кажам право, не ми е расчепкан кој знае колку. Види на веб страната нивна има хелпови мислам, истражи го сам софтверот :)
   
 21. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Аха...

  Пробивање != снифање.
   
 22. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Btw постои SFTP - Secure File Transfer Protocol кој работи на SSL. Побарај дали има за ова сервер за под wind0ws
   
 23. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,130
  740
  8 Април 2007
  Машко
  File Zilla Serevr
  Работи само на Win, има се што ти треба брзо и лесно се инсталира.
   
 24. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,512
  14 Мај 2008
  Машко
  Знам де, ама кој ќе им објаснува ако прашаат што е снифање....... Затоа го напишав така лаички.
   
 25. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  WinSCP може да си користиш да ти го енкриптира сообраќајот. Мада за домашна употреба немаш потреба од енкрипција.

  Иначе многу лесно ке инсталираш ти ФТП сервер, потешко ќе ти биде ако слабо се разбираш како да подесиш Port Forwarding на рутерот.
   

Сподели

Вчитување...