1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Front-end пракса

Дискусија во форумот 'Останати' започната од pecko95, 9 Јануари 2019.

 1. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Здраво дечки, среќна нова година и празници! :)

  Дали знаете / можете да ми предложите некои компании, или пак каде да почнам воопшто да ги барам, кои можеби би имале потреба од front-end web практикант, а можеби и би имале отворена entry level позиција, доколку имам доволно предзнаење ? Моментално сум фокусиран на front-end ама секако целта ми е постепено да се префрлам на fullstack. Пишав горе пракса бидејќи од утре ке почнам да учам некој framework (како за прв се мислам помеѓу React и Angular), но доколку има компании кои би ме примиле и без JS framework (за сега), супер. Ке оставам линкови до портфолио сајтот(имам мало „багче“ со слајдерот се изместува, а се оправа ако се отвори dev tools само од себе, така да тоа ке го средам) и Github профилот, па доколку не ви е проблем би ви бил благодарен ако фрлите поглед, па да ми кажете дали имам шанси или се залажувам сам себе :D Секако отворен сум и за сугестии во секој поглед, и за портфолиото, и за проектите кои ги имам до сега, и за што да учам следно. Се. Линкот до CV-то во моментов не работи бидејќи не сум го завршил CV-то сеуште.

  Линк до портфолио сајтот:
  Portfolio | Petar Stevovski
  Линк до Github акаунтот:
  pecko95 - Overview

  P.S Знам дека проектите можеби не се нешто "wow" и знам дека имам уште многу за учење, само сметам дека доколку би нашол барем пракса, многу полесно би напредувал и многу повеќе би научил. :)
   
  Последна промена: 9 Јануари 2019
  На Zimrie и loris им се допаѓа ова.
 2. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,046
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Bate ja praksa nemozam da ti ponudam , ama mozam da te pofalam i samo prodolzi taka mi se sviga tvojata rabota i stilot, prodolzi da se nadgraduvas. React ti e definitivno GO! (ne deka angular ne e :))
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,242
  1,290
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Поентата на портфолио е да поставиш работи што ги имаш направено целосно сам, а не да копираш код и да го измениш.
  Искрено незнам за Earth Defense играва, за почетник дека може да направи такво нешто од почеток. Инаку заразна е упм, на работа до сега ја играв :D
  За ЦСС хелперот не ја гледам поентата т.е. примената. Неможам 2 одделни бокса да и зададам кастом вредности.
  Пушти ЦВ овде [email protected]
   

  Прикачени датотеки:

  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Кодот е целосно мој, немам copy-paste, немам потреба да лажам, тоа најлесно би се проверило, нели ? :D Не сум толку многу нов, учам на своја рака скоро година дена, сега можеби сум требал и во други област да чепнам, ама ете, мисла ми беше дали е подобро да се зацврстам во тоа што е основа, па потоа да се надополнувам со frameworks и други јазици (накај бек-енд). Што се однесува на CSS Helperot знам дека не е баш нешто, нема многу функционалност, само основа што би се рекло, еден од првите „проектчиња“ беше па најверојатно ке го преправам во иднина. :D
   
 5. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Фала многу, најверојатно со React ке продолжам како прв framework, некако најмногу ме влече :)
   
 6. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  За Earth Defense не успеав да најдам од кај ја лапнал, ја најдов Scrappy Bird

  Create the Flappy Bird Game Using JavaScript | Code Explained

  Искрено делуваш малку сумљиво. После 1 година учење (колку што викаш дека имаш) Јаваскрипт јас не знаев canvas што е, а камоли да правам целосни игри со ванила Јаваскрипт без употреба на помошни библиотеки како Phaser.js.

  Од друга страна, ако проективе се навистина твои, ќе си ја знаеш сопствената вредност и нема да бараш пракси по форуми, туку ќе бидеш mid-level програмер во некоја добра фирма.
   
  На Andrejrulz и Pulse им се допаѓа ова.
 7. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Ке ти го сфатам коментаров како комплимент, а не како навреда, така да фала ти :)

  Од дечкото од кој што е туторијалот којшто си го линкнал, гледав како ја прави Snake играта (
  View: https://www.youtube.com/watch?v=9TcU2C1AACw
  ), го видов на webdev: reddit for web developers каде објаснува и canvas и collision detection (иако во малку поупростена форма од тоа што беше потребно за Flappy Bird). Од него ја добив идејата да пробам да направам и јас, па ако запнам, ке го излгедам туторијалот, во секој случај ке научам нешто. Запнав кај делот кој се однесува на:
  Код:
  world.constant = gfx.pipeTop.height + world.gap;
  
  world.ctx.drawImage(gfx.pipeBottom, world.pipes[i].x, world.pipes[i].y + world.constant);
  не знаев како да направам да има простор помеѓу горната и долната цевка, па секако проверив во туторијалот, и продолжив понатака, останатото беше, така да кажам, пројдено во туторијалот за Snake играта што го има. Дали барав по google i stackoverflow, дали прашував на discord нешто што не ми беше јасно? Секако дека да. Тоа е дел од учењето, така? Ама дали сум му го земал кодот и сум му го ископирал, и сум го ставил после тоа на портфолио за да „лажам луѓе“ ? Во ниеден случај, само јас губам така, никој друг.

  Earth Defense, или игра од таков тип, сакав да направам уште кога завршив со Flappy Bird копијата, ама оставив малку да научам уште нешто плус, па после тоа да учам со тоа што ке го изработам и тој проект. Можеш да отидеш на GitHub repo-то и да провериш commits. И пред да кажеш, да, има уште еден contributor кој ми помогна со refactoring-от на првичната верзија од кодот (кога уште беше се натрупано во еден JS фајл). Освен тоа, ништо друго, башка сакаше да ми помогне да поднаучам во некоја попроста форма како да користам Git кога треба и друг некој да работи на истиот проект.

  Тоа дека после една година учење е чудно што знам canvas е малку не сериозно, сигурно и ти си наишол на canvas-от и си го чачкал, ама можда не си сакал некое мини игриче да направиш, па едноставно не си му навлегол. На крајот на краиштата, canvas-от и не е некоја квантна физика, нели? Поготово ради фактот што во мојот случај употребата на canvas-от е на наједноставно ниво.

  Што се однесува на делот дека би требало да си ја знам својата вредност, и немало да барам пракса по форуми (иако пишав дека барам и junior позиција доколку ги исполнувам условите за тоа), туку би работел како mid-level во некоја фирма... Јас немам диплома од ИТ област, дипломиран економист сум (од пред некој месец) и немам никакво работно искуство, така да не знам ни што да очекувам од компаниите, допрва треба да отидам некаде на прво интервју воопшто. Сигурно нема да отидам и да им побарам да ме вработат на mid-level позиција без никакво реално работно искуство. Проектите не ги сметам за работно искуство кое би било еквивалентно на работа во компанија. Токму заради тие причини, скромно и за да почнам од било каде, барам барем пракса некаде, за да влезам во полето во коешто сакам да работам (заради тоа и сум се посветил да учам). Покрај тоа, еден од главните проблеми кога човек учи сам на своја рака, е (можда ке звучи глупаво) тоа дека не знаеш што не знаеш. Дали ке ми го бараат ова, дали она, дали морам да ги знам сите овие работи што се појавуваат секојдневно..? Немам толку голема самодоверба и да отидам да барам работно место кое, гледно по години, иако години !== искуство, бара од 3-5 години работа во полето, нели би делувал смешно? Не сакам да звучи клише, ама imposter syndromot-от испаѓа дека е повеќе од реална работа, поготово за кога треба да бара човек работа во ова поле. Покрај тоа, свесен сум дека имам доста празнини во знаењето што сега го имам, кои треба да ги пополнам. Токму заради тие причини - пракса или junior позиција.

  И за крај, ете подразмисли. Дали јас имам некаква корист ако ги лажам луѓето дека нешто знам, кога сакам да работам во поле во кое сигурно на самото интервју веднаш ке утврдат што знам, а што не, и ако видат дека лажам ке ме исфрлат на „клоци“ надвор? Јас не добивам ништо ако лажам, само губам, така да, во ниеден случај тоа не ми се исплати да го правам. А истотака можеш да видиш и commit history, од прв ден кога е отворено repo-то, по колку време ми требало да ги завршам проектите, бидејќи преку нив сум учел. Да сум копирал од некого, ден-два ке направам copy-paste и тоа е тоа :)

  Доколку имаш уште прашања, со задоволство би ти ги одговорил. Фала уште еднаш на „комплиментот“, поубаво така да гледам на работата, него како навреда, нели? :)
   
  Psycore, Necromancer и на alek99 им се допаѓа ова.
 8. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Не беше ни комплимент, ни навреда, туку анализа. Комит историја на некои од проектите ти е сумљива, ко да си dump-нал еден куп фајлови у 1 ден, али нема везе, се дешава.

  Конкретно за Scrappy Birds можам да познаам дека не си ја направил самостојно туку според туторијалот бидејќи имињата на варијаблите за асетите ти се скроз исти, се имаш обидено да ги скриеш и прекрстиш во assets.js и да ја измениш структурата на скриптите со import/export за да не биде ептен по туторијал. Што е само по себе добра вежба за архитектура и организација на код....

  Кај Earth Defense не се задлабочив многу, освен што видов дека main.js си го прекрстил во mainGlavna.js од незнам која причина.

  Човек со почетнички знаења не ги прави проективе за помалку од 1 месец самостојно куцајќи 95% од потребниот код. Али од друга страна ние девелоперите сме опасни професионални copy/paste-ри, така да убаво е што знаеш и разбираш што copy/paste-аш.

  А може и да грешам душа и да се испостави дека си вистински вундеркинд, во тој случај ти се извинувам и ти посакувам све најубаво
   
  Последна промена: 10 Јануари 2019
 9. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Тоа што сум ги користел истите имиња на варијаблите за pipeNorth, pipeSouth не би требало да ти биде нешто на што ти се заснова тврдењето, сум ги видел така крстени, сум отишол со тоа. Да ги скријам со тоа што од ептен крш код каде се било во еден фајл, сум ги поделил во посебни делчиња за да се добие помалку крш код е малку смешно тврдење, ама ок, твое си е :) Кај Earth Defense причината што имам main.js и mainGlavno.js е тоа што, mainGlavno.js ми служеше како бекап во случај да го зезнам кодот кога го делев во модули, можеш да видиш дека во mainGlavno се е натрупано во еден фајл, тоа е првата верзија, која потоа сум ја упдејтнал. И не ти го разбрав делот, како ми е сумњива комит историјата на некои проекти како да сум набутал фајлови во еден ден? :)

  Никаде не стои дека сум ги направил за помалку(??) од 1 месец? Commit history ке видиш дека ми требало по месец ипол и повеќе за некои од нив. Самостојно куцајќи 95% од потребениот код, без SO, Google и сл., мислам дека таков % немаат ни некои што со години работат, а камоли некој што учи. И пак ке се навратам на истото, немам потреба ни тебе ни некој друг да лажам, од тоа само јас губам, ништо не добивам. Колку што гледам освен Pulse што ми посочи каде да пратам CV, од тебе не добив никаков одговор на прашањето, туку напротив смешни обвинувања дека правам копи-пејст на се и сешто и дека тоа не е мое? Што ке добијам со тоа, ете ајде кажи ми? Работа сигурно не би добил, прв ден клоца во “дупе“ би добил, одма ке види некој искусен дека сум „лажел“.

  Од вундеркид сум светлосни години далеку, ама би било убаво да бев :)
   
 10. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Пробај овде
  Cosmic Development - Careers

  Не знам само зошто им ги нема "job openings", дали нема воопшто побарување моментално или нешто друго е во прашање.

  Нема да навлегувам во тоа што и како си користел во создавањето на тие проекти, затоа што не е ни важно.

  За почетничка плата, па и сè да си копирал па потоа комбинирал - тоа е сосема доволно да покажеш дека си спремен и за повеќе од практикант.

  Што викаат америте, мои 2 центи:
  Во фирмата во која евентуално ќе влезеш, гледај дали ќе има некој да те обучува за да се надградиш.
  Тоа е многу важно за понатаму.

  А, за почеток си добар со ова што го имаш сега.

  Поздрав исто за React.
  Ако еден ден го совладаш и го спакуваш заедно со PHP и WordPress конкретно - пиши ми на мене, макар и по 2 години, тогаш нема веќе да ти треба фирма :)
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Фала многу, ке проверам, ке им пуштам маил.
   
 12. liongreen

  liongreen
  Intern

  2
  0
  16 Јуни 2018
  Машко
  Каков тест ,прашања даваат за фронт енд девелопер (Html,css,js,,bootstrap,ангулар) дали може некој да пиши.
   
 13. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  154
  83
  26 oктомври 2019
  Машко
  Јас бев пред 2 години во it labs на тестирање.Аплицирав и на други места,сите бараат со искуство минимум 3 години (а аплицирано е за практикант).Во it labs решавав тест од околу 90-100 прашања,и после прашањата кога влегов на разговор муабетот испадна дека нив им требаат практиканти со искуство (што според мене значи човек што има познавање и разбирање а ќе ги врши задачите за без пари или за 2-3000 месечно).Прашањата не беа воопшто аматерски и почетнички какви што би требало да решава практикант.Имаше цели кодови јавакрипт со прашањето што ќе се појави на дисплејот.Кога би знаел да решам и напишам кодови од 1 страна,сигурно не би аплицирал и пред се не би прифатил да бидам практикант и да работам без пари.Притоа дома потрошив месец дена ако не и нешто повеќе за да направам свое дело и да го презентирам.Направив код html css и javascript од 90 мегабајти кој не сакаа ни да го погледнат.Јас немав среќа и се откажав воопшто од тоа,така што се надевам ти и други како тебе дека ќе имате повеќе среќа.Али во оваа распашана команда тешко

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 14. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  HTML/CSS/JavaScript од 90 мегабајти? Не е чудо што не го ни погледнале, да не звучи грубо, ама ако 90 мегабајти ти биле само html/css/js тогаш нешто ептен било како што не треба.

  HTML/CSS воглавно правилна употреба на HTML тагови, можда accessibility, BEM, responsiveness, правилно огранизирање на елементите и класите со цел да се избегне повторување (или во суштина правилна употреба на BEM или некој друга CSS методологија ама најмногу мислам BEM се користи).
  JavaScript - зависи, може основни работи, нешто jquery, AJAX, ES5/ES6, Gulp/Grunt, Webpack, можда closures, hoisting, this, event delegation & bubbling, може многу работи...
  Аngular - не би знаел, не сум работел Аngular, ама во основата сите се тие исти, па од аспект на React, циклусите низ кои проаѓа апликацијата или одредена компонента, state management, TypeScript дефинитивно.

  Разгледај го repo-то:
  yangshun/front-end-interview-handbook
   
  На acekorg му/ѝ се допаѓа ова.
 15. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  46
  63
  5 oктомври 2010
  Ваљда со се node_modules е големината :D
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  252
  177
  3 Јануари 2010
  Машко

  Не си свесен колку си имал среќа :) Со договорот што го потпишуваш , те обврзуваат на 3 години мислам да не смееш да напуштиш воопште , а доколку сепак го направиш тоа , обврзан си да им ги исплатиш сите плати примени од нив и + оштета :D Знам еден познајник кој што се влечеше по судови со нив , така да си имал среќа пак ќе кажам :)
   
  На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
 17. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  154
  83
  26 oктомври 2019
  Машко
  Мило ми е што го читам ова.Се надевам дека на аждаите од оваа срање држава ќе им дојде крајот
   
 18. The_EvilLord

  The_EvilLord
  Gaining Experience

  154
  83
  26 oктомври 2019
  Машко
  Направив интро страна со анимација во позадина каде што треба да напишеш username и pass,со необичен button направен во css (мислам дека и бутстрап користев неможам да се сетам).Кога ќе се логираш преку јаваскрипт копчето го поврзав со другиот сајт да те префрли,и таму имаше разноразни информации слики и видеа од боксери (страната беше направена за бокс зошто сум љубител и фан на боксот).Страната не беше воопшто мала имаше доста за скролање надоле и јас знам колку труд вложив без никој да ми помогне или покаже за да го направам тоа.Така што неможеш да ми кажеш дека не е ни чудо што не го погледнале и дека тоа е во ред.Неможеш да судиш,да завземаш страна или да ствараш мислење за нешто што не си видел и не си бил присутен базирајки се на свое лично искуство или своја лична претпоставка.Меѓутоа како народ сме такви,секогаш да судиме да се правиме паметни да донесуваме одлуки без никакви аргументи и слично.Така што не те обвинувам ниту ти замерувам
   
 19. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Ти рече: HTML/CSS/JavaScript од 90 мегабајти. Јас ти одговорив врз основа на тоа што ТИ го напиша. Сајт од 90мб само со HTML/CSS/JavaScript е недозволиво. Треба да се доискажеш, не можеме да гатаме ние што било и како било. Да не го имаше тоа напишано така, па и да кажеш дека некој ствара мислење и се прави паметен без аргументи. Мојот аргумент е дека сајт од 90мб САМО од html/css/js е недозволиво и неприфатливо. :)
   
 20. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  52
  91
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  Пецко, браво за сајтов, интересно изгледа, само едно нешто што видов е, немаш LinkedIn на страната, каде што сите регрутери се наоѓаат и најчесто таму те контактираат. Доколку немаш, би ти препорачал да си направиш и да го пополниш што е можно повеќе и подетално.

  Исто така, стави слика, не се срами, ќе мора да те видат луѓето што ќе сакаат да те регрутираат.

  Освен тоа, можеш да пишеш на Facebook групите дека бараш пракса или работа, и може некој ќе ти пише.

  Пракса тешко се наоѓа во Македонија, бидејќи е ретко да оформена фирма со големи клиенти да бара практиканти затоа што на практикантот ќе му треба долго време да влезе во тек со проектот и да биде корисен (од искуство зборувам, сум работел со практиканти и почетници), но тоа не значи дека не постојат фирми кои што се фокусираат повеќе на практиканти.

  Додека бараш пракса, претпоставувам дека работиш на тоа да научиш некој framework, како React, што веќе го спомна погоре, и тоа е супер, само не брзај. Ќе ти треба одреден период додека се навикнеш и сфатиш што и како се случува во оваа индустрија, како функционираат работите и слично, за да после неколку години стигнеш до ниво каде што ќе можеш самостојно да функционираш и се снаоѓаш. Само не се откажувај. Предноста е тоа што сам учиш од интернет и тоа мислам дека ќе те однесе многу погоре од конкуренцијата и ќе ти ги зголеми шансите за наоѓање на добра позиција.

  Доколку немаш идеи за некоја посериозна апликација / проект, слободно прашувај тука на форумов за идеи или пиши ми лично, имам неколку што можам да ти ги предложам.

  Најдобро се учи на проект што ти ќе си го изградиш, полека полека ќе ти доаѓаат идеи и ќе ти стане се поинтересно и поинтересно.

  Најважното нешто е тоа како ќе се продадеш на клиенти / регрутери / компании. Мене лично многу ми помогна тоа што долго време помагав по форуми и неколку пати луѓе ми пишаа дека сум им решил по некој проблем. Тоа ти е исто така доста добра опција.

  Влези во slack и discord заедници за алатките / јазиците / технологиите кои што ги користиш, каде што има многу луѓе кои што поставуваат прашања, од самото читање можеш да научиш многу и да видиш со што и како луѓе се справуваат секојдневно.
   
  Последна промена: 1 Март 2020
  TheMarshal, Psycore и на pecko95 им се допаѓа ова.
 21. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  Првичниот мој пост беше уште од лани хаха, кратко после тоа, околу месец дена покасно, најдов работа, работам со React ама во последно време чепкам и NodeJS па може и да се префрлам постепено од front-end на back-end :D Ама видов дека бил активен постот пак, па викам да споделам мислење ако евенутално сум му помогнал некако на @liongreen. Инаку фала за сајтот, ама мислам да го преправам скроз во скоро време, да се update-не ако ништо друго :D

  Дефинитивно многу помага тоа, поготово што има доста Discord сервери насочени кон програмирање кај што баш искачаат луѓето во пресрет. Можам само да го препорачам Developer Hangout ( линк џабе би споделил, истекува за 1 ден ).
   
 22. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  52
  91
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  хахаха воопшто не ја приметив датата а ја видов, сега ми текна дека е 2020та а не 2019та
   
  На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  429
  601
  3 Јануари 2019
  Машко
  Браво! Ова е конструктивно мислење кое стварно може да помогне и да поттикне некој млад developer или креативец да се снајде. :) Е после, од кога ќе го помине ова, може да се надоврземе на нашата претходна дискусија за фриленсинг и како да се развива дополнително во таа бранша.

  Морам да напоемам дека овој совет исто важи и за дизјанери, на сличен начин и јас имам стигнато до многу контакти.
   
 24. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  52
  91
  16 Јуни 2018
  Машко
  Senior PHP Developer
  Не го доправивме муабетот во претходната тема за фриленсинг, инаку идеата мене ми беше дека ти пак ќе мора да поминеш неколку години редовно работење во фирми за да научиш какви се процесите за да после тоа се префрлиш на фриленсинг и да работиш самостојно.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 25. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  429
  601
  3 Јануари 2019
  Машко
  Се согласувам. Треба да ја продожиме таа тема, но не во стилот на "Fight Club" како тогаш. :)

  Впрочем, мене целта ми беше, да не потикнуваме млади луѓе, што сеуште се изгубени и не знаат што понатаму да се нафаќаат со фриленсинг. Пишувам нова тема "Фриленсингг - Заблуди, Митови и Искуства" па мислам дека во таа тема може да ја продолжиме претходната дискустија.
   
  На Ragnar и Rufflesaurus им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Petkovsky
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  3,564
 2. vladence
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  4,618
 3. Sara94
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,280
 4. parg0
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,508
 5. Petarys
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,184
Вчитување...

Сподели

Вчитување...