Фриленсинг - Митови, Заблуди и Искуства

apo808

Intern
16 август 2016
59
35
Според User Agreement и TOS на апворк со кои си се согласил кога си го креирал профилот, мора да изминат 2 години од стартот на договорот пред ти да можеш да ја продолжиш соработката надвор од платформата. Доколу сакаш тоа да го направиш пред време, се плаќаат пенали:

"You agree that the Conversion Fee is 12% of the estimated earnings over a twelve (12) month period, which is calculated by taking the Hourly Rate (defined below) and multiplying it by 2,080. “Hourly Rate” means the highest of (a) the highest hourly rate charged by the Freelancer on any Service Contract, if any; (b) the highest hourly rate proposed by the Freelancer in any proposal, if any; or (c) the hourly rate in the Freelancer’s profile."

Верувај дека имаат начин да дознаат ако си продолжил да работиш надвор од Upwork а не си ги исплатил тие пенали. Сепак, доколку компанијата каде што работиш е сериозна и ги чита овие User Agreements и TOS, ќе те предупреди за ова бидејќи ги става во опасност и двете страни. Ниту една Entrerpise компанија на апворк не сака да си го загрозува профилот за одредена сума на $.

Според мене, префрлање надвор од апворк само откако ќе имаш супер добар профил и целосна доверба во другата страна дека ќе те исплаќа на време и ќе бидеш заштитен колку што можеш повеќе (и откако би поминале овие 2 години ако не сакаш да ги платиш тие пенали). Дотогаш, гледај на тоа дека работиш преку апворк како еден вид инвестиција бидејќи што и да се случи после некое време ти ќе имаш каде да се вратиш и да побараш работа.

Да, поготово кога сум во некој streak со клиентиве и можам да фатам јак беџ за некое време на профилот. Дефинитивно ќе останам на платформата бидејќи како што кажа, пто и да се случи ќе имам каде да се вратам и да побарам работа :)
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,521
3,824
Скопје

 

Blagojcebt

Gaining Experience
1 септември 2009
135
50

Фрилансерите сега се "новите" криминалци.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Фрилансерите сега се "новите" криминалци.
Па криминално е да влечеш пари на сметка, а да не пријавиш данок. Ако се решила да прави криминал, барем паметно да го извела тоа т.е. да не ги влече парите на сметка. Само у случајов чисто се сомневам дека е намерно, поверојатно ми е дека немала појма.
 

Blagojcebt

Gaining Experience
1 септември 2009
135
50
Па криминално е да влечеш пари на сметка, а да не пријавиш данок. Ако се решила да прави криминал, барем паметно да го извела тоа т.е. да не ги влече парите на сметка. Само у случајов чисто се сомневам дека е намерно, поверојатно ми е дека немала појма.

Порано му предметуваа данок и ако го платиш немаш ни казна, сега кривично ги гонат, многу не фер
 

Zbunet

Intern
22 февруари 2021
9
5
Па криминално е да влечеш пари на сметка, а да не пријавиш данок. Ако се решила да прави криминал, барем паметно да го извела тоа т.е. да не ги влече парите на сметка. Само у случајов чисто се сомневам дека е намерно, поверојатно ми е дека немала појма.
Payoneer пред година - две немаше опција за префрлање на пари на сметка , така да сите што вадеа и вадат со картица утре кривична ?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,225
4,594
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Порано му предметуваа данок и ако го платиш немаш ни казна, сега кривично ги гонат, многу не фер

Штури се информациите, статијата не ја бива за ништо, не знаеме колку заработила, од каде ги заработила, како ги заработила итн.. и најбитно дали ги заработила, пишува само имала приливи но не и дека била "фриленсер". Воопшто не верувам дека на чесна и искрена 19 годишна девојка која покажала доказ дека парите и се од работа и од незнаење не пријавила ќе и стегнеле кривична.

Payoneer пред година - две немаше опција за префрлање на пари на сметка , така да сите што вадеа и вадат со картица утре кривична ?

Ако проверат и те фатат - да, зашто секоја заработка треба да ја пријавиш, нема везе што не ја ставаш во банка. Ама многу луѓе тоа не го знаат и всушност тука треба една јака кампања и едукација на народот да се направи како и да се поедностави целата процедура за поднесување и плаќање данок.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Payoneer пред година - две немаше опција за префрлање на пари на сметка , така да сите што вадеа и вадат со картица утре кривична ?
Па сега ако се водиме по закони тогаш да, така ќе му дојде. Целиов бизнис со фриленсери во Македонија да не речам е во сива зона. Т.е. се што е интернет трговија е сива зона. Многу закони не се дефинирани и прецизирани како што треба.
Ама како што кажа NecrotoX, никаде не пишува како и се заработени парите ниту па дека е фриленсер. Барем денес е многу лесно и брзо да ги пријавиш парите.
 

Zbunet

Intern
22 февруари 2021
9
5
Мислам дека фрилансинг и слично , не е криминал , без разлика дали ги пријавуваш или не парите , криминал е тежок збор за луѓе кои се отепуваат од работа да извадат некој девиз и да ги донесат овде , треба да се речи од сега вака и вака треба , досега беше што беше , ова со кривични пријави демотиваторско звучи за сите ...

Полно луѓе работат нешто екстра за пари на рака и никому ништо ( дали од препродажби , физичка работа, шминки , фризури , торти, слатки итн итн , ама овие од интернет криминалци ... само дека има историја на трансакции итн
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Мислам дека фрилансинг и слично , не е криминал , без разлика дали ги пријавуваш или не парите , криминал е тежок збор за луѓе кои се отепуваат од работа да извадат некој девиз и да ги донесат овде , треба да се речи од сега вака и вака треба , досега беше што беше , ова со кривични пријави демотиваторско звучи за сите ...

Полно луѓе работат нешто екстра за пари на рака и никому ништо ( дали од препродажби , физичка работа, шминки , фризури , торти, слатки итн итн , ама овие од интернет криминалци ... само дека има историја на трансакции итн
Ама ти може да мислиш што сакаш, законот друго вели. Дали си затаил данок од 1000 денари или 1 милион, прекршокот е тој. Веројатно треба да се најде посоодветен збор од криминалец кога ќе земеме во обзир какви ги имаме во државава.
 

Dexterslab

Intern
14 октомври 2007
8
0
Најобичен документ во Word ќе заврши работа. Јас така работам и немам проблеми со банката и со УЈП. Не сум фирма туку работам хонорарно и невозможно е да издавам фактури со печат. Само гледам фактурите да имаат бројки по ред почнувајќи од еден натака во текот на една година. Ако грешам нека ме исправи некој.
1. Dokument za invoice/faktura? Kako sto e primerot postaven pokasno vo diskusijata?
2. Primer za dogovor na delo so stranska firma?
3. Ovie dva dokumenti se dovolni za rabota so firma od bilo koja zemja?
4. Tie vo nivnata drzava ja prijavuvaat fakturata kako rabota so fizicko lice vo stranstvo?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,798
3,129
Полно луѓе работат нешто екстра за пари на рака и никому ништо ( дали од препродажби , физичка работа, шминки , фризури , торти, слатки итн итн , ама овие од интернет криминалци ... само дека има историја на трансакции итн
И сите што ги наброја и уште многу други професии, ако не пријавуваат приход и плаќаат данок се во ист кош со тие од интернет исто што не плаќаат. Имаш и такви од интернет па и од другите што си играат законски. Затоа не треба непотребни генерализации.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
476
137
Не е застарено. Не е сметка за комуналии, туку јавна давачка. 10г има застареност.

Sent from Телефон using Tapatalk

Под која ставка се враќа ПДД? Зависи од обртот на пари или? Може малку подетално да се објасни?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,798
3,129
Под која ставка се враќа ПДД? Зависи од обртот на пари или? Може малку подетално да се објасни?


Sent from my iPhone using Tapatalk
На крај на година кога поднесуваш ГДП, се се собира вади дели множи. Ако во текот на годината си уплатил повеќе од разни причини во самата ГДП ќе се појави несогласување. Ако си платил помалку ќе доплатиш. Ако е повеќе има поле таму најдоле означуваш, и ЌЕ ти ги вратат. Е сега кога, тоа веќе е знак питање. Мене ми вратија после 2~3 месеци, за чудо. Кај жената умаа нешто згрешено при една плата, и имаа некои 1500ден претплата, ги побаравме. Тоа беше нели мај, ги вратија догодина у февруари

Sent from Телефон using Tapatalk
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
476
137
На крај на година кога поднесуваш ГДП, се се собира вади дели множи. Ако во текот на годината си уплатил повеќе од разни причини во самата ГДП ќе се појави несогласување. Ако си платил помалку ќе доплатиш. Ако е повеќе има поле таму најдоле означуваш, и ЌЕ ти ги вратат. Е сега кога, тоа веќе е знак питање. Мене ми вратија после 2~3 месеци, за чудо. Кај жената умаа нешто згрешено при една плата, и имаа некои 1500ден претплата, ги побаравме. Тоа беше нели мај, ги вратија догодина у февруари

Sent from Телефон using Tapatalk

Уствари ако се појави разлика позитивна/негативна.
Фала за инфото


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Zbunet

Intern
22 февруари 2021
9
5
Ама ти може да мислиш што сакаш, законот друго вели. Дали си затаил данок од 1000 денари или 1 милион, прекршокот е тој. Веројатно треба да се најде посоодветен збор од криминалец кога ќе земеме во обзир какви ги имаме во државава.
Пример во Шведска до 5к годишно не е задолжително да пријавиш пари од интернет , пајпал итн , во некои земји прагот е повисок , некаде е понизок - сепак се стремиме во Европа , треба да има некои олеснувања итн , а не кривични казни и демотивација
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,760
Скопје
за луѓе кои се отепуваат од работа да извадат некој девиз и да ги донесат овде
Знам, знам... напрај каталогче за неколку саати, клај си 400 долари у џеб и помини го остатокот од денот утепан.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
641
794
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
212
247
Еве абид прај каталоже од 4 страни за 2 саати и седи цел месец.
Не дека тамара биба и покојни канго земаа/т 20.000.евра секоја година (народни пари) за пјесми недопеани и напишани од полуписмени и испеани од некадарни. Тука е проблемот, каталожето од 400 евра што некој го сработил и осмислил. Тој данок да плати за овие амебиве да можат да творат сјеверна или цјела да јет. Абе бесилка за сите што внесуваат пари во државава!!!
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,521
3,824
Скопје
Дали на државата со 30% невработеност стратешки и одговара луѓето да работат за надвор (фри мани) и да живеат тука (на се се плаќа данок кога купуваш нешто)? Да. Барем додека не им најде работа на невработените. Дотогаш данокот нека е нула за никој да не прави акробации со приливите ... Ваквите вести (со нула новинарски информации) само ќе мотивираат луѓе да одат на кафе на Косово.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,604
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно