• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Фриленсинг - Митови, Заблуди и Искуства

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
804
974
Е како проектот е фриленс, а нејкат да исплаќаат на физичко лице. Оксиморон.
Нејсе, онда да најдеш некоја фирма овде да им фактурира, и после овде со персоналец тебе да ти ги исплати.

Sent from Телефон using Tapatalk
Е ајде де :). И мене ми се коси со логика ама ете... Вака што пребарував ми излегува преку авторска агенција дека може, точно ли е?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,376
1,500
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Direct Contract преку Upwork.
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
143
270
Скопје
davorminchorov.com
Да ја реактивирам темава :).

Некој ако има искуство да сподели, се работи за фриленс проект но фирмата е во Германија.
Кажано е од нивна страна, дека директно никако не може да исплатат на физичко лице, во ниту еден случај. Без разлика кој пејмент процесор се користи(пејплал, пејонир, вајс).
Кои опции остануваат за кај нас, освен отварање фирма дооел?
Германциве спомнуваа за фриленс/хонорарец ако има па така „пријавен“ некако да можеле да пуштат пари, во спротивно не сакаат да слушнат за директна исплата.
Ја би рекол смени си го клиентот додека можеш и не дозволувај вакви игри да си играат со тебе.

Секогаш имај строги правила што прифаќаш а што не, и не прифаќај секаков клиент за било која пара.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,376
1,500
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Инфо дали имате колку провизија би земале и двете варијанти?
Мора во долари. 3.4% од сумата. Ти не треба да имаш акаунт.
И се согласувам со @Rufflesaurus тоа е прв знак дека нешто не е океј. Реално не е некаков проблем да те платат како физичко лице директно на банкарска сметка или како и да сакаш ти.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
804
974
Ја би рекол смени си го клиентот додека можеш и не дозволувај вакви игри да си играат со тебе.

Секогаш имај строги правила што прифаќаш а што не, и не прифаќај секаков клиент за било која пара.
Секако, но ова искочи првпат вака да каже клиент дека не може да плаќа директно на физичко лице. И мене од старт ми личеше малку shady т.е зошто да не би можело, секако фриленс работа е.
Со клиенти од други земји никогаш немало проблем, но со германциве малку затупеа :).
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,376
1,500
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Секако, но ова искочи првпат вака да каже клиент дека не може да плаќа директно на физичко лице. И мене од старт ми личеше малку shady т.е зошто да не би можело, секако фриленс работа е.
Со клиенти од други земји никогаш немало проблем, но со германциве малку затупеа :).
А бе не мора да е шејди, едноставно не сака да се замара или да има некаков потенцијален проблем у смектоводство или не дај боже УЈП (нивно). А реално не може да има никаков проблем.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,366
1,308
Скопје
Да ја реактивирам темава :).

Некој ако има искуство да сподели, се работи за фриленс проект но фирмата е во Германија.
Кажано е од нивна страна, дека директно никако не може да исплатат на физичко лице, во ниту еден случај. Без разлика кој пејмент процесор се користи(пејплал, пејонир, вајс).
Кои опции остануваат за кај нас, освен отварање фирма дооел?
Германциве спомнуваа за фриленс/хонорарец ако има па така „пријавен“ некако да можеле да пуштат пари, во спротивно не сакаат да слушнат за директна исплата.
агенција за ауторски.. ќе ти земат уше 2-3%. провизија
 
  • Ја почнал/а темата
  • #85

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,444
2,291
А бе не мора да е шејди, едноставно не сака да се замара или да има некаков потенцијален проблем у смектоводство или не дај боже УЈП (нивно). А реално не може да има никаков проблем.
За еден од клиентите што работев, се случи да не банираат од една од платформите за трансфер на пари. Наведената причина беше затоа што беа директно префрлани на физички лица без договор. Ако не се лажам, Xoom беше платформата што не банираше.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
220
107
Да ја реактивирам темава :).

Некој ако има искуство да сподели, се работи за фриленс проект но фирмата е во Германија.
Кажано е од нивна страна, дека директно никако не може да исплатат на физичко лице, во ниту еден случај. Без разлика кој пејмент процесор се користи(пејплал, пејонир, вајс).
Кои опции остануваат за кај нас, освен отварање фирма дооел?
Германциве спомнуваа за фриленс/хонорарец ако има па така „пријавен“ некако да можеле да пуштат пари, во спротивно не сакаат да слушнат за директна исплата.
Една опција ти е ако се согласуваат да ти исплаќаат преку агенција, ама само и само ако ти се согласат.

Јас работам за УК пазар и морав да отворам фирма, преку пејмент процесор не сакаа ни да слушнат, а преку агенција отпадна бидејќи морав да имам professional indemnity insurance (се работи за многу сериозни проекти и големи клиенти и не сакаат ни да слушнат да работиш без осигурување, кнап беше времето и не можев да се објаснувам со нашите агенции да бараат таков тип на осигурување).
Направи си математика дали ќе ти се исплати да имаш фирма бидејќи си има давачки.
 
10 август 2021
4
0
Здраво на сите. Нов сум на форумот, и барав одговори низ целата тема меѓутоа најдов само делумни или одговори на само одерени аспекти од она што всушност ме интересира во врска со работата со фриленсинг.

Имено станува збор за тоа што сакам да почнам да работам со фриленсинг и се интересирам околу законските и даночните обврски на едно правно лице кои се занимава со работа онлајн.

1. Дали доколку започнам да работам онлајн, треба да се пријавам некаде како хонорарен работник или фриленсер или слично.

2. Независно од тоа дали треба да се пријавам или не, претпоставувам дека добиените средства треба да се оданочат.

3. Колку е легално поседување на сметка и картичка на payoneer . Затоа што знам дека до неодамна постоеше а веројатно постои и сеуште застарен закон кој доста ги ограничува слободите на македонски граѓани со место на живеење во Македонија, при поседување на странска банкарска сметка.
Дали истата треба да биде некаде пријавена, и дали приливот на средства на неа од страна на вебсајтот, мора да бидат префрлени на мекдонска девизна сметка, или можат слободно да се прават трансакции во земјава со неа.

Барав секаде одговори, но како што кажав не ми се јасни законските регулативи во врска со фриленсингот и онлајн исплата. Воглавно, до сега работев со виза во странствно и размислувам да се занимавам со фриленсинг откако ќе се вратам во Македонија.

Би ви бил многу благодарен на вашите одговори или споделувањето на личните искуства.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
985
969
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
1. Не треба да се регистрираш, пошто не пости таков субјекат кај нас. По твоја желба можеш да си отвориш фирма (препорачувам дооел, никако ТП) за да си плаќаш пензиско и здравствено осигурување доколку имаш сигурна работа и константни приходи.
2. Да, точно.
3. Payoneer не се смета како сметка во банка, туку повеќе е платежен сервис како PayPal. Парите што ти стигнуваат преку Payoneer може да ги повлечеш во наша банка директно и да ги пријавиш во UJP преку e-pdd порталот.

@Најубав
 
Последна промена:
10 август 2021
4
0
@wolverine Ти благодарам на брзиот одговор!!!

Значи од тебе разбрав дека фирма не мора да регистрирам, и можам дапродолжам да работам така без никакви правни последици. Во овој случај, доколку не отворам фирма можам да бидам здравствено осигуран како невработен и не би требало да има тоа никакви последици врз моето здравствено осигирување.

А доколку отворам фирма би требало тоа да не биде Трговец Поединец и би сакал да те прашам зошто твојата препорака е баш таква :D?

Околку пријавата во УЈП; треба потврди од payoneer, бараат нешто за во УЈП или треба да се приложи само од домашната банкарска сметка?

Поздрав
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
985
969
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
@wolverine Ти благодарам на брзиот одговор!!!

Значи од тебе разбрав дека фирма не мора да регистрирам, и можам дапродолжам да работам така без никакви правни последици. Во овој случај, доколку не отворам фирма можам да бидам здравствено осигуран како невработен и не би требало да има тоа никакви последици врз моето здравствено осигирување.

А доколку отворам фирма би требало тоа да не биде Трговец Поединец и би сакал да те прашам зошто твојата препорака е баш таква :D?

Околку пријавата во УЈП; треба потврди од payoneer, бараат нешто за во УЈП или треба да се приложи само од домашната банкарска сметка?

Поздрав
1. Не мораш фирма, можеш да се водиш како невработен и тогаш имаш здравствено пошто ќе бидеш пријавен под завод, а парите да си ги подигаш на лична сметка со 10% данок. Во овој случај ќе немаш пензија (бидеќи не се водиш вработен и не плаќаш пензиско, затоа и ти препорачав фирма за да може некогаш да имаш пензија.)

Инаку Лично сметам дека ДООЕЛ (друштво со ограничена одговорност) е подобра опција ради тоа што не одговараш со целиот свој имот (личниот имот) туку само тоа што е на фирмата во случај да заглавиш. Со ТП одговараш со целиот личен имот. Во други работи мислам дека се слични.

2. На е-пдд треба да имаш акаунт и после тука ќе го внесеш приливот, ќе избереш држава на потекло и ќе ти селектира валута од таа држава, внесуваш целосната сума во девиза и ќе ти пресметаат колку во денари треба да се плати и при тоа ќе мора да прикачиш некаков доказ. Screenshot од freelance сајтот од повлекувањето на Payoneer како и screenshot од Payoneer трансакцијата.
 
Последна промена:

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
220
107
@wolverine Ти благодарам на брзиот одговор!!!

Значи од тебе разбрав дека фирма не мора да регистрирам, и можам дапродолжам да работам така без никакви правни последици. Во овој случај, доколку не отворам фирма можам да бидам здравствено осигуран како невработен и не би требало да има тоа никакви последици врз моето здравствено осигирување.

А доколку отворам фирма би требало тоа да не биде Трговец Поединец и би сакал да те прашам зошто твојата препорака е баш таква :D?

Околку пријавата во УЈП; треба потврди од payoneer, бараат нешто за во УЈП или треба да се приложи само од домашната банкарска сметка?

Поздрав
Дали ќе треба да отвориш фирма зависи пред се од клиентите. Ако тие не сакаат да ти плаќаат преку пејпал/пајонир, а станува збор за поголем обем на работа вреди да имаш фирма.

За фирма каква и да е ќе имаш околу 100 евра месечни давачки: сметководител, комунална такса кон градот, завршна сметка, девизна сметка, денарска сметка, електронско банкарство...
Ако имаш канцеларија ќе бидат давачките поголеми: простор, поскапа струја и тн.

Кај Дооел одговараш со 5000 евра кои се почетен влог (имаш 1 година за да ги уплатиш како паричен или непаричен влог (за ова треба проценител околу 150-200 евра, али затоа може да ставиш компјутери, сервери, канцелариски материјал, возило и сл.).
Кај ТП ако се случи нешто и те тужат, одговараш со целиот имот што е на твое име.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
220
107
Ај да видиме колку ќе конфискуваат

Очекувам како и секој закон да остане на хартија
Ќе го јаде некоја поситна риба, затоа и пишав, тие што ги вадат преку пејпал/пајонир и сл. од фриленс добро е да се повнимателни.
Гарант ќе има дупки како да се избегне.
 

Blagojcebt

Gaining Experience
1 септември 2009
134
50
Ќе го јаде некоја поситна риба, затоа и пишав, тие што ги вадат преку пејпал/пајонир и сл. од фриленс добро е да се повнимателни.
Гарант ќе има дупки како да се избегне.
Пишува за имот стекнат во предходната година,. Не за цел имот и слично
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
220
107
Пишува за имот стекнат во предходната година,. Не за цел имот и слично
Да де за имот во претходна година :)
Јас барем познавам повеќемина со >4-5к УСД месечно како фриленсери, пари преку пејпал/пајонир.
Во 1 година тоа е од 45-60к, што значи дека во година до две може да собере цел стан.
Како ќе ги оправдаш овие пари ако истиот го уплатиш во кеш?
 

rootismyhome

Intern
10 април 2021
32
30
Да де за имот во претходна година :)
Јас барем познавам повеќемина со >4-5к УСД месечно како фриленсери, пари преку пејпал/пајонир.
Во 1 година тоа е од 45-60к, што значи дека во година до две може да собере цел стан.
Како ќе ги оправдаш овие пари ако истиот го уплатиш во кеш?
Стан во ќеш и вака и така не можеш да купиш, барем легално. Ако најдат начин да уплатат со ќеш, тогаш сигурно имаат начин и за ова.

Прашањето е што прават тие луѓе со 4,5к ќеш секој месец
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
220
107
Стан во ќеш и вака и така не можеш да купиш, барем легално. Ако најдат начин да уплатат со ќеш, тогаш сигурно имаат начин и за ова.

Прашањето е што прават тие луѓе со 4,5к ќеш секој месец
Нема во кеш, ќе ја наполниш прво сметката во банка. А таму ако ги носиш по 2-3к нема да ти побараат потекло :)

Како мислиш што прават? Што работат за да заработуваат толку, или што им прават на парите тука?
 

rootismyhome

Intern
10 април 2021
32
30
Нема во кеш, ќе ја наполниш прво сметката во банка. А таму ако ги носиш по 2-3к нема да ти побараат потекло :)

Како мислиш што прават? Што работат за да заработуваат толку, или што им прават на парите тука?

Не сум знаел дека не бараат потекло кога ставаш депозит.

Мислев што прават со толку ќеш, али ете можело во банка да се ставаат како што пиша.
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
91
61
Јас како и за сѐ, late for everything (Earlsweatshirt - Solace). :LOL: Сега кога фати коронава, милиони луѓе останаа без работа и сѐ повеќе луѓе гледаат да заработат преку фриленс а тоа значи ненормална конкуренција, т.е 50 пропосалс за 5-6 мин.
Брутален период за почетници како мене за фриленс.

Иако имам редовна работа, за денар плус пред месец и пол отворив акаунт на Upwork. 90% ми е среден профилот, ми фали само да направам добро портфолио, мојата неуспешност во добивање на проекти мислам дека се должи на тоа што портфолиото ми е празно, иако праќам доста пропосалс. Друго нешто што ме кочи е стравот од неуспешно завршување на проект, што значи негативен ривју а тоа е гробар за почетници, еден лош ривју на почеток и збогувај се со фриленс кариерата на платформата, пошто не дозволуваат да го затвориш профилот и да направиш нов свеж профил.
Имам 5 завршени работи со 5 ѕвезди од кои 2 ги направивме со мој другар за мал БУСТ, сепак доста тешко стигнувам до работа hence Портфолиото, најверојатно.
Мене и те како ми се исплаќа да заработам уште 5-10к+ денари месецот. Пошто после работа немам никакви обврски.
Друго незнам што да кажам за себе.

За други фриленсери што мака мачат да фатат некоја работа му го препорачувам јутуб каналов Josh Burns, има доста совети за Upwork.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,123
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно