• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Фриленсинг - Митови, Заблуди и Искуства

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
Е како проектот е фриленс, а нејкат да исплаќаат на физичко лице. Оксиморон.
Нејсе, онда да најдеш некоја фирма овде да им фактурира, и после овде со персоналец тебе да ти ги исплати.

Sent from Телефон using Tapatalk
Е ајде де :). И мене ми се коси со логика ама ете... Вака што пребарував ми излегува преку авторска агенција дека може, точно ли е?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,329
1,424
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Direct Contract преку Upwork.
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
138
255
Скопје
davorminchorov.com
Да ја реактивирам темава :).

Некој ако има искуство да сподели, се работи за фриленс проект но фирмата е во Германија.
Кажано е од нивна страна, дека директно никако не може да исплатат на физичко лице, во ниту еден случај. Без разлика кој пејмент процесор се користи(пејплал, пејонир, вајс).
Кои опции остануваат за кај нас, освен отварање фирма дооел?
Германциве спомнуваа за фриленс/хонорарец ако има па така „пријавен“ некако да можеле да пуштат пари, во спротивно не сакаат да слушнат за директна исплата.
Ја би рекол смени си го клиентот додека можеш и не дозволувај вакви игри да си играат со тебе.

Секогаш имај строги правила што прифаќаш а што не, и не прифаќај секаков клиент за било која пара.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,329
1,424
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Инфо дали имате колку провизија би земале и двете варијанти?
Мора во долари. 3.4% од сумата. Ти не треба да имаш акаунт.
И се согласувам со @Rufflesaurus тоа е прв знак дека нешто не е океј. Реално не е некаков проблем да те платат како физичко лице директно на банкарска сметка или како и да сакаш ти.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
Ја би рекол смени си го клиентот додека можеш и не дозволувај вакви игри да си играат со тебе.

Секогаш имај строги правила што прифаќаш а што не, и не прифаќај секаков клиент за било која пара.
Секако, но ова искочи првпат вака да каже клиент дека не може да плаќа директно на физичко лице. И мене од старт ми личеше малку shady т.е зошто да не би можело, секако фриленс работа е.
Со клиенти од други земји никогаш немало проблем, но со германциве малку затупеа :).
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,329
1,424
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Секако, но ова искочи првпат вака да каже клиент дека не може да плаќа директно на физичко лице. И мене од старт ми личеше малку shady т.е зошто да не би можело, секако фриленс работа е.
Со клиенти од други земји никогаш немало проблем, но со германциве малку затупеа :).
А бе не мора да е шејди, едноставно не сака да се замара или да има некаков потенцијален проблем у смектоводство или не дај боже УЈП (нивно). А реално не може да има никаков проблем.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,245
1,231
Скопје
Да ја реактивирам темава :).

Некој ако има искуство да сподели, се работи за фриленс проект но фирмата е во Германија.
Кажано е од нивна страна, дека директно никако не може да исплатат на физичко лице, во ниту еден случај. Без разлика кој пејмент процесор се користи(пејплал, пејонир, вајс).
Кои опции остануваат за кај нас, освен отварање фирма дооел?
Германциве спомнуваа за фриленс/хонорарец ако има па така „пријавен“ некако да можеле да пуштат пари, во спротивно не сакаат да слушнат за директна исплата.
агенција за ауторски.. ќе ти земат уше 2-3%. провизија
 
  • Ја почнал/а темата
  • #85

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,417
2,259
А бе не мора да е шејди, едноставно не сака да се замара или да има некаков потенцијален проблем у смектоводство или не дај боже УЈП (нивно). А реално не може да има никаков проблем.
За еден од клиентите што работев, се случи да не банираат од една од платформите за трансфер на пари. Наведената причина беше затоа што беа директно префрлани на физички лица без договор. Ако не се лажам, Xoom беше платформата што не банираше.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
172
72
Да ја реактивирам темава :).

Некој ако има искуство да сподели, се работи за фриленс проект но фирмата е во Германија.
Кажано е од нивна страна, дека директно никако не може да исплатат на физичко лице, во ниту еден случај. Без разлика кој пејмент процесор се користи(пејплал, пејонир, вајс).
Кои опции остануваат за кај нас, освен отварање фирма дооел?
Германциве спомнуваа за фриленс/хонорарец ако има па така „пријавен“ некако да можеле да пуштат пари, во спротивно не сакаат да слушнат за директна исплата.
Една опција ти е ако се согласуваат да ти исплаќаат преку агенција, ама само и само ако ти се согласат.

Јас работам за УК пазар и морав да отворам фирма, преку пејмент процесор не сакаа ни да слушнат, а преку агенција отпадна бидејќи морав да имам professional indemnity insurance (се работи за многу сериозни проекти и големи клиенти и не сакаат ни да слушнат да работиш без осигурување, кнап беше времето и не можев да се објаснувам со нашите агенции да бараат таков тип на осигурување).
Направи си математика дали ќе ти се исплати да имаш фирма бидејќи си има давачки.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно