1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Freelance - пишување текстови - статии

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од skopje_mkd, 23 Август 2019.

 1. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  354
  188
  5 Февруари 2016
  Незнам дали е на право место темава (ако не е молба до модераторите да ја сместат на правото).

  Ми треба инфо да сподели некој искуство лично или од познаник за пишување текстови за сајтови на англиски јазик. Дали треба индивидуално да контактира страни кај што би можела да се пронајде на темата од сајтот. Или има некоја фриленс платформа кај што самите блогови, сајтови бараат. Не е за мене другарка има завршено новинарство и сака да проба на интернет за дополнителна заработка.
   
 2. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  831
  891
  9 Декември 2015
  Машко
  Како и за се друго што може да се работи онлајн, ќе си оди на сајтови за фриленсери - Upwork, Fiverr etc. и ќе си ја проба среќата. Има и сајтови што бараат луѓе да им пишуваат ама обично се американски сајтови што бараат native speakers.
   
  artweb, Sherminator и на skopje_mkd им се допаѓа ова.
 3. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,112
  596
  12 Април 2017
  Машко
  Јас работам преку Upwork и има доста клиенти, но повеќето се со ретардирани цени. Често во feed ми излегува некој шо сака 5 долари по артикл на кој што ќе изгубиш 3-4 часа.

  Треба да ги бараш и бираш клиентите. Треба стварно труд да се вложи.
   
  На artweb и Sherminator им се допаѓа ова.
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  611
  11 ноември 2015
  Машко
  Кажи ми што конкретно работиш?
  Баш сега се регистрирав и гледам дека има мрежа, па ме интересира што конкретно треба да работиш ако одбереш мрежа? Доколку знаеш.
   
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,112
  596
  12 Април 2017
  Машко
  Најголемиот клиент ми е поврзан со web hosting и web development. Али во овие категории нема многу клиенти.

  Ти треба да знаеш англиска граматика(користи Grammarly) и да знаеш релативно добро да формираш реченици. Има многу кои ти даваат артикли да ги напишеш со други зборови, само да поминат copyscape.
   
  На WeiWuWei и BorisSapphire им се допаѓа ова.
 7. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  611
  11 ноември 2015
  Машко
  Мене како што баш не ми лежи англискиот... значи не е за мене :D
   
 8. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  831
  891
  9 Декември 2015
  Машко
  За rewrite ако ти треба 3-4 саати мењај професија
   
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,112
  596
  12 Април 2017
  Машко
  Мораш англиски, интернационален пазар е

  Па не, јас ретко правам rewrite. Мислев на пишување на нов пост со истражување и слично..
   
 10. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  831
  891
  9 Декември 2015
  Машко
  Се е до искуство. За 1 саат со рисрч со се може да се направи топ пост. А за 3-4 саати може да се направи viral article од 500 зборови :)
   
 11. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  831
  891
  9 Декември 2015
  Машко
  Не е само до англискиот, треба и да си таков човек. И тие што ги бива за пишување се откажуваат после година дена обично. Напорно е.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,112
  596
  12 Април 2017
  Машко
  Ипак мислам дека многу варира во која индустрија и која тема стрикно. За 2.5 часа сум напишал артикл од 2200 зборови, али ако се погоди нешто во кое што немам големо знаење може да пишуам 4 часа 1000 зборови.

  Се зависи од тоа колку истражување е потребно.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  831
  891
  9 Декември 2015
  Машко
  Точно. Затоа е подобро да се фокусираш на некое niche после извесно време. На почеток за се имам пишувано, сега 2-3 niches и толку. Полесно е и побрзо а и повеќе се плаќа кога имаш искуство во некои категории.
   
  Sherminator, TheMarshal, BEST и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Anungunrama

  Anungunrama
  Intern

  55
  48
  5 Февруари 2019
  Машко
  Ја фриленсам статии (content writing\rewriting) ама надвор од Upwork пошто профилот таму ми го скинаа уште непочнат со работа :D Go figure. Никако да се наканам да направам профил на Fiverr и да пробам таму, ваљда има работа. Ако знае некој некаква платформа како што се бараше на првиот пост, споделете :)
   
 15. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  63
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Јас работам/работев на Upwork. Сега дирекно за фирма работам, која ја најдов преку Upwork, но пак работам на некое проектче. Инаку се наоѓаат клиенти на upwork, меѓутоа ако си почетник и немаш Reviews, мора да почнеш за пониска сума. Со тек на време расте цената. Секако, ќе се најдат идиоти кои сакаат текст за скоро џабе - не прифаќа такви.
  Имам и на freelencer профил. Пишував и таму за неколку клиенти, но сепак upwork ја препорачувам повеќе.

  Имате и групи разни на фб - nomad, copywriting.. каде се нуди често работа.
   
 16. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Пишав приватна порака во петокот. Нема одговор.
   
Слични теми
 1. HocusPocus
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,468
 2. Pinceta
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  8,204
 3. Mr.Jack
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  447
 4. Mr.Jack
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  612
Вчитување...

Сподели

Вчитување...