1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

FreeBSD OpenBSD kako desktop

Дискусија во форумот 'BSD' започната од schafro, 15 Септември 2009.

 1. schafro

  schafro
  Intern

  2
  0
  15 Септември 2009
  Zdravo prilicno sum nov vo koristenjeto na *nix OS momentalno imam instalirano Sidux so xfce i vo poslednive 2-3 nedeli se zezav so instaliranje 15 razlicni distribucii (poveketo kako rezultat na mojata nemoznost da ja konfiguriram mrezata nejse) znam deka FreeBSD I OpenBSD se prilicno dobri ,brzi i stabilni kako serveri no imaat li nekoi dobri karakteristiki kako desktop OS sporedeni so Linux ? Dali se potrebni site 3 cd's za bazicna instalacija ? Kolku prostor na hard disk zafaka bazicna instalacija so Xorg ? Dali ke treba da instaliram sam Xorg ,Desktop Menager, hal , alsa , nvidia driveri (ako se ova alatki koi BSD gi koristi) slicno kako shto treba se da se instalira kaj Arch linux ? Ima li nekoj instalirano Xfce i kolku Ram memorija zafaka ( momentalno so Sidux podignatiot sistem mi koristi okolu 80 mb shto e znacitelno pomalce od site drugi distribucii shto gi imam probano , duri i od Xubuntu i od Zenwalk )? Kakva podrshka ima FreeBSD i OpenBSD koga stanuva zbor za Motorolla SB5101E (modemot koj najcesto go davaat nashive kablovski operatori) i kolku e lesno da se konfigurira mrezata?
  Kako stojat FreeBSD i OpenBSD so dokumentacija , besplatni online tutorijali i knigi?
  Ako ima nekoj koj bi mozel da mi odgovori na prashanjava bi vi bil beskrajno blagodaren!
  Ne bi sakal da me nasocite kon PC-BSD bidejki premnogu me potseka na Windows i premnogu e Point-and -Click , barem ot toa shto mozev da go vdiam.Thx
   
 2. varelg

  varelg
  Intern

  67
  0
  13 Декември 2007
  Наместо одговор на секое прецизно поставено прашање, еден предлог- инсталирај си го BSD во виртуелна машина па таму види дали ќе ти работат оние работи кои ти ги сакаш од тој ОС како десктоп.
  За серверски ОС, десктоп е сосема друго поле на игра: многу важно би требало да ти биде препознавање и користење на хардверот, така да ако редовно си го подновуваш хардверот со нови компоненти или екстерни уреди, Уникс окружувањето можеби и нема да биде најудобното и освен Убунту со се` друго ќе имаш главоболка.
   
 3. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,268
  548
  3 Април 2008
  Што се однесува на декстоп, BSD-ата се малце поназад во подршката за разни графички отколку Linux. На пр. сите слободни драјвери, intel, nouveau (за nvidia) и radeon почнаат да користат KMS (kernel mode setting) и мемориски менаџер во кернелот, а BSD тоа сеуште го нема.
   
Слични теми
 1. Ismet

  OpenBSD 4.0

  Ismet, 7 Април 2007, Во форумот: BSD
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  7,081
 2. the G man
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,479
 3. tanco

  OpenBSD 4.3

  tanco, 5 Јуни 2008, Во форумот: BSD
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  3,587
 4. SNP
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  3,104
 5. Ивица
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  3,246
Вчитување...

Сподели

Вчитување...