1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

FreeBSD искуства!?

Дискусија во форумот 'BSD' започната од the G man, 22 ноември 2007.

 1. the G man

  the G man
  Intern

  44
  1
  20 Јули 2007
  Сакам да симнам FreeBSD од интернет и да го пробам зашто сакам да користам некој друг оперативен систем освен Windows. Сум пробал неколку различни линукси(Mandrake на времето, Suse 9, Suse 10, (K)Ubuntu, RedHat, сега спуштам Fedora...) и веројатно ќе продолжам да следам се во врска со Линукс што се дешава, но сакам да пробам нешто друго како FreeBSD(иако знам дека не е некоја голема разлика). Па затоа ќе замолам ако се нашол некој што го инсталирал и работел на овој оперативен систем да ми каже свое мислење, за да не го спуштам залудно!
  Поздрав
   
 2. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  vaka ke si ja pro4ita6 knigata:The Ultimate Guide to FreeBSD LINK
  pi6uva se detalno za BSD ina4e i jas sum TULA za BSD :)

  p.s. password za extraktiranje od rar e:tipsclub
   
 3. the G man

  the G man
  Intern

  44
  1
  20 Јули 2007
 4. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Јас пробав PC-BSD бидејќи разбрав дека е десктоп ориентиран. Прво искуство - катастрофа.

  Имено имало некаков bug во инсталерот на freeBSD (истот се користи базично и овде) ...нешто со табелата на партиции..требала да биде сортирана бла бла.. и наместо да се инсталира во 4 та партиција ја уништи прва и втора.. overwrite !!!! така да гадно беше

  Инаку после ја инсталирав на друг стар диск (го откачив новиот откако го оправив со backup) и добиваш...KDE..ништо посебно :) освен ако не ти требаат некои аспекти кои се BSDсовски
   
 5. vojkan

  vojkan
  Intern

  404
  4
  19 Јуни 2007
  FreeBSD go koristam podolgo vreme, no samo kako server. Doma imam edno malo FreeBSD serverche koe vo poslednite 6 godini mi sluzhi kako router, gateway i firewall. Instaliran e na P II so 512 MB Ram i do den denes niti sum go izgasil, niti pak sum imal bilo kakov problem.
  FreeBSD kako desktop ne go preporachuvam.
   
 6. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007

  Da, mozhebi na nekoj kje mu bide cudno da raboti na freebsd na desktop, eve jas ne sum rabotel na desktop so freebsd a imam raboteno so serveri na freebsd.. mnogu e brz i mokjen, i nema nekoja golema razlika so linuxot, pak da se napomene deka i FreeBSD e klon od Unix e.t. e Unix like software.
   
 7. NoLander

  NoLander
  Intern

  216
  15
  11 ноември 2007
  пред една недела селгнав TrueBSD стварно ми се допана брзиќко струја плус секој можен кодекс. Софтвере немаше некој глупости се што видов беше потребно дури има и скајп со основна инсталција (ливе).

  Абе руска работа
  ---------------------------
  Автор е некој русин
   
 8. apo

  apo
  Intern

  28
  1
  11 Април 2007
  FreeBSD za server ftw :bravo:
   
Слични теми
 1. dimitars
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,191
 2. SNP
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  3,086
 3. schafro
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  3,482
 4. Ивица
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  3,221
 5. shifty
  Одговори:
  36
  Прегледи:
  3,584
Вчитување...

Сподели

Вчитување...