1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

free unix shell

Дискусија во форумот 'BSD' започната од _EAX, 18 Септември 2007.

 1. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  sdf.lonestar.org


  dokolku nekoj ima XP i neke da se zamara so instalacii na linux ili unix moze da se zacleni, bespari e.
  pod XP samo siminjas putty i ja pisues adresata. kaj login, ke pises new za da kreiras nov user i ponataka samo citaj i odgovaraj.
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
 3. DeathWish

  DeathWish
  Intern

  58
  0
  14 Септември 2007
  Читам таму нешто пишува create you own shell но неможам да ја прочитам командата многу нејасно е напишано може некој да ми помогне?

  поздрав
   
 4. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  ti napraviv user, procitaj poraki
   
 5. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  Некоја страна каде што ќе може да се извршуваат програми?
   
 6. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  pa mislam deka moze da instaliras nekolku programi po tvoj kejf ama ne sum siguren, probaj zacleni se
   
 7. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  Бесплатно е членството ама за повеке услуги бараат да "донирам" пари, инаку на мене ми треба околу 500 кб простор и да може да извршува една програма.
   
 8. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  pa mislam deka davaa nekoj prostor ili se lazam.

  proveri na sdf.lonestar.org?
   
 9. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  A sto programa sakas da izvrsuvas ?
   
 10. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  Decki jas sakam da instaliram IRC server + 2 bota dali moze toa da se postigne na nekoja od gorenavedenite linkovi za free shell
  Mi treba okolu 10MB
   
 11. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  Мислам дека е забрането такви работи на тие сервери.
   
 12. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

 13. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  A kade ne se zabraneti free shell za IRC serveri i botovi?
   
 14. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  nikade.. osven na platenite :D .. t.e. kupi si shell za tie raboti.. ne se skapi
   
 15. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  znam deka ne se skapi ama nemam kreditna kartica...
   
 16. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  koj rece deka treba da imas kreditna kartica ? :)))) mkhost.. i MNOGU drugi..
   
 17. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
 18. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  da vi kazam nesto od koga ke go kreirate ovoj besplaten shell posle treba sekoj den da se logiras za da se odrzuva shellot inaku otide jabana.
   
 19. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  nema veze... jas na unixclan.no-ip.org imam shell vekje 4meseci ... a retko se logiruvam.. dali 2pati vo mesecot.. pa pak stoe
   
 20. the G man

  the G man
  Intern

  44
  1
  20 Јули 2007
  Едно прашање за сите: Каква врска има BSD оперативен систем (што е и името на секцијава) со unix shell? Мисламм, искрено не ми е јасно.
  Поздрав
   
 21. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Epa BSD e ... kako da kazam... verzija na linux imas poveke verzii i na site mozes da si krenes shell.
   
 22. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  BSD не е Linux :ha:
   
 23. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  FreeBSD® is an advanced operating system for x86 compatible (including Pentium® and Athlon™), amd64 compatible (including Opteron™, Athlon™64, and EM64T), UltraSPARC®, IA-64, PC-98 and ARM architectures. It is derived from BSD, the version of UNIX® developed at the University of California, Berkeley. It is developed and maintained by a large team of individuals. Additional platforms are in various
   
 24. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  BSD != Linux ... Iako e Unix like, ima razlika so linux...

  Inace, samo BSD rabote na licenciran kernel od Unixot i e Proprietary kako windows, ama ima i FreeBSD
   
 25. the G man

  the G man
  Intern

  44
  1
  20 Јули 2007
  И сеа пак не разбрав каква врска има BSD оперативен систем со unix shell(освен што има shell, а тоа си имаат сите unix-оидни системи, уште од седумдесет и некоја :) ) , дали ќе ми објасни некој?
   

Сподели

Вчитување...