• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Free antivirus

janko.petko

Intern
13 септември 2008
2
0
Здраво компјутердџии

Прв пост па веднаш проблем.
Значи вака.
Ми треба бесплатен антивирус кој има релативно редовен апдејт кој што кје можам да го симнам преку нет и потоа како фајл да го апдејтувам на друг компјутер кој што нема излез на нет.

Знаете ли некој таков и кој е тој?

Однапред ви благодарам

Поздрав
Јанко Петковски
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Еве ти еден од најдобрите весплатни антивируси AVG Free Edition ,превземи тука,а за да можеш да го апдејтуваш офлајн не знам дали може,освен да го апдејтуваш од компјутер со интернет,па новите фајлови да ги ставиш во тој компјутер без интернет
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Авирата мислам дека е бесплатна, а ова апдејтување офлајн незнам дали може.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Поголем дел од антивирусите, во менито за update имаат опција да одбереш локација. Смени ја локацијата од нивните сервери со локална папка и нема да имаш проблеми. Но биди сигурен дека првиот пат кога ќе правиш апдејт, да употребиш целосен апдејт, а не неделно или дневно издание.

поз
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
И од некои поголеми АВ компании, кои го наплаќаат својт продукт, има беsплатни изданиа..
Ex. BitDefender Free Edition

ps. Работите кои ги нуди АВ во платените верзии, и Free Edition, имаат ОГРОМНА разлика... Така да.. Можеби avg или avira е најдоброто решение доколку се одлучиш за бесплатна верзија.. Anyway.. Твој избор.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Една мала препорака. Доколку навистина сакаш да го заштитиш својот компјутер ми се чини дека 600 денари беше Kaspersky лиценцирана верзија, а можеш и да ја провериш цената на BitDefender во Анхоч.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Една мала препорака. Доколку навистина сакаш да го заштитиш својот компјутер ми се чини дека 600 денари беше Kaspersky лиценцирана верзија, а можеш и да ја провериш цената на BitDefender во Анхоч.

A sto ako koristis besplaten antivirus nema "navistina" da go zastitis kompjuterot?
Jas go koristam AntiVir i ne da e podobar od site najskapi antivirusi...........
Ama vo posledno vreme se povekje razmisluvam da go smenam .... zatoa sto mi stana monotono poveke od godina da nemam problem so virusi. Ke si stavam nekoj norton ili kasperski ke go zarazam dovolno kompjuterot i posle ke si go vratam AntiVirot.
Vaka ama bas ne e interesno koga ne mozes da fatis virus:D:D:D

P.S. - Nekoj ke rece deka toa cudo ne funkcionira zatoa ne naogja nisto.......... i toa kako funkcionira fakja sve zivo sto saka da se ufrli.........a isproban e na najopasnite strani....:bravo:
P.S.S - Tocno e deka nema antispyware zastita ama koga ke ja iskombiniras so nekoi besplatni takvi programcinja, dobivas besprekorna zastita za IC pari.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
@trakilaki

Не постои безпрекорна заштита. Ти можеш да се погрижиш за штетите на твојот компјутер да бидат помали, ама не постои идеална заштита.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@fuUuUzZzZy
постои идеална заштита:
- не уклучувај интернет,
- не ставај ЦД/ДВД-а во компјутерот,
- не ставај дискети,
- не ставај УСБ-а,
- не ставај мемориски картици, телефони...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
@fuUuUzZzZy
постои идеална заштита:
- не уклучувај интернет,
- не ставај ЦД/ДВД-а во компјутерот,
- не ставај дискети,
- не ставај УСБ-а,
- не ставај мемориски картици, телефони...
Зборувам за идеална заштита со помош на анти-вирусни/спајвер програми..
А додека пак со тие услови е сосема нормално.. Или крај краева не уклучувај го воопшто и секогаш ќе биде сигурен..
Ама поентата ми е за анти-вирусниве, а особено со AntiVir .. Pfff.. Гола вода :))
 

janko.petko

Intern
13 септември 2008
2
0
Благодарам многу на сите кои се потрудија да ми дадат совет. Благодарение на вашите совети успеав да најдам update за AVG како фајл од сајтот на Grisoft а истовремено и да го апдејтувам AVG-то на компјутерот без нет преку update from directory.

Thks again
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Благодарам многу на сите кои се потрудија да ми дадат совет. Благодарение на вашите совети успеав да најдам update за AVG како фајл од сајтот на Grisoft а истовремено и да го апдејтувам AVG-то на компјутерот без нет преку update from directory.

Thks again

Samo kolku za informacija od Avg free verzijata epten e slaba sum ja probal i nevredi.Bespatnata avira e mnogu podobra od ova:ermm:
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Зборувам за идеална заштита со помош на анти-вирусни/спајвер програми..
А додека пак со тие услови е сосема нормално.. Или крај краева не уклучувај го воопшто и секогаш ќе биде сигурен..
Ама поентата ми е за анти-вирусниве, а особено со AntiVir .. Pfff.. Гола вода :))

Ako ne si go probal barem vidi gi rejtinzite na site oficijalni testiranja ke vidis deka AntiVir i Nod32 se ubedlivo pred site drugi skapi gjubrinja(normalno testovite ne se za besplatnata verzija tuku za AntiVir Security Suite).
A ova izgleda e vo site oblasti vo trend vo Makedonija, da se koristi samo nesto sto e mnogu skapo pa makar i da ne e funkcionalno .... i posle posto jas neli koristam brend i ke se catalam deka toa sto go koristam e najdobro. So tek na vreme ke vidite za sto vi zboram .... aj uste ste mladi i neiskusni :LOL::LOL::LOL:

A deka ne postoi idealna zastita ... toa znam. Toa predhodnoto sto go napisav ne go sfakjaj bukvalno posto toa bese so doza na humor napisano. Veruvaj deka nisto opasno nemam fateno poslednive 1-2 godini a inace imam sam instalirano virusi i posle sum gi iscistil(otkako vise nema da mi trebaat :D ).
Eve bas posle ke instaliram eden softver pun so virusi za da gledam vecer i utre fudbal....champions league :D

Aj pozdrav
 

lumixoid

Gaining Experience
22 септември 2008
156
182
Avira дефинитивно.
Уште кога ќе го средиш да не појавува попап реклами при апдејтирање, за мерак е :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.275
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно