Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Фотошоп помош

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
230
259
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Ми треба помош за фотошоп. Прашањето ми е следно. Пример имам слики на кои сакам да додадам од сите страни рамка со одреден дизајн. Значи оригиналната слика да биде во преден план, а рамката до позадина. Се работи за слики во различни димензии и голем број на слики. Големината на оригиналната слика да остане иста и фиксно да се додава рамка со одреден дизајн. Пример по 50 пиксели од секоја страна. Вака нешто.
 

Атачменти

 • slika.jpg
  slika.jpg
  39,6 KB · Прегледи: 35

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.403
13.288
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
IrfanView.

1. Точно како твојата слика (еднобојно):

Clipboard_04-03-2024_01.jpg

2. Рамки со некои „дизајни“:

Clipboard_04-03-2024_02.jpg

Се разбира, IrfanView многу лесно се автоматизира со скрипти.
 

FatCat

Gaining Experience
4 март 2022
115
62
што конкретно ти треба помош? некој да ти ги направи бараш или прашуваш како се прави тоа?
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.427
3.484
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Ми треба помош за фотошоп. Прашањето ми е следно. Пример имам слики на кои сакам да додадам од сите страни рамка со одреден дизајн. Значи оригиналната слика да биде во преден план, а рамката до позадина. Се работи за слики во различни димензии и голем број на слики. Големината на оригиналната слика да остане иста и фиксно да се додава рамка со одреден дизајн. Пример по 50 пиксели од секоја страна. Вака нешто.
layer style > blending options > stroke > (outisde ) size ( 50 px ) + color (white)
 

Атачменти

 • Capture.PNG
  Capture.PNG
  199 KB · Прегледи: 24

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.778
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно