1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фотографирање - основни поими

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Amy87, 26 Мај 2013.

 1. marambo

  marambo
  Баниран/a

  127
  64
  28 Март 2013
  Машко

  ова последното е најверојатно. хардверот е добар и можеби исто или приближно добар како кај поскапи модели, но софтверот ќе го затупат и го продаваат како буџет класа идиот камера.
   
 2. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Posto gledam deka se razbiras okolu hakiranjava sakam da te prasam dali na Canon Powershot SX 150 is moze da se stavi softver od 130is odnosno dali bi bil kompatibilen hardverski za da raboti kako 130is so namalena rezolucija na 12mp maksimum?
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Не
  Всушност види на оној линкот што го поставив и разбарај некој reverse engineering фирмвер ама мислам дека жестоко грешиш.
  Зошто би го правел ова(тоа)?

  Трета работа (важи за сите)
  Сте го пробале одличниот плагин Neat Image? Супер моќен плагин за Фотошоп су уште помоќни алгоритми за намалување на шум и работи (и има) со профили за секој апарат.
  Значи, не се работи за глуп филтер кој ќе мане surface blur или box blur туку шумот го намалува по компоненти и тоа по Лума и Хрома и, пак, по канали.
  Во две верзии го има NEat Image/Neat Image Pro

  Ова про побарајте го во продавница :D
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,432
  10,328
  13 Јуни 2009
  Браво уште еднаш за @FLEGMA.

  Ич не си бил флегма. Ха, ха.

  Прво што ќе направам е преименување на темава а утре боже здравје ќе му седнам на апрататчево и на плагинот за фотошоп.
   

Сподели

Вчитување...