• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Фотоапарати, камери, објективи - Новости

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
995
3.508
Прага
Прашање, како ја носат цела таа опрема? Зарем не се многу тешки?
Навика ваљда? Јас кога почнав со фотографија работев кадевечер па користев батери грип + блиц на 16 -35 + тело, цел сетап над 2 кила беше. Од тогаш навака сеуште користам батери грип со 2 батерии само ради тежина, во спротивно рака ми се тресе од што е лесна камерата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.036
29.856
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Навика ваљда? Јас кога почнав со фотографија работев кадевечер па користев батери грип + блиц на 16 -35 + тело, цел сетап над 2 кила беше. Од тогаш навака сеуште користам батери грип со 2 батерии само ради тежина, во спротивно рака ми се тресе од што е лесна камерата.
Мене све сосе објективи ми делува на многу над 2кг, ранци, главниот акумулатор, тенда, држачи, сеедно видеото е драма.
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
305
680
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Колор сајенс на Никонот сега е најдобар, за разлика од дслр времето кога беше канон па 5 празни места па сите други. Јпег сликите од Z6 дирек од камера се одлични.

Слики и видео од Z9. Као вечити хејтер на Никон и страствен корисник на Канон.... алал да им е. Страшно добри бои и перформанси.

Испратено од IN2020 преку IT.mk форум апликација
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Конечно објективот кој лично долго го очекував ќе биде во МК нареден месец.


6-pooltable.jpg


Не им значи ништо на професионалци зашто е со пластичен маунт, не е од S линијата на објективи и се отвора само до f2.8.

Но тежи 155 грама што го прави најлесен и најкомпатен Z фул фрејм објектив. Фокусира на близина од 19 сантиметри. Идеален за прошетки и патувања. За 300 евра е најефтиниот Z фул фрејм објектив (исто и 40мм f2). Не дека нема да ти биде мака ако ти падне ама далеку од чувството со другите поскапи објективи.

Ќе беше идеално да е f2 и да беше „палачинка“. Но не е лошо и вака. Со нетрпение го очекувам да си го купам :)

Ако некој сака побрз „мини“ објектив за никон мирорлес за иста цена ќе може да си купи и 40мм f2. Но за мене 28мм е поинтересна фокална должина.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Во кратки црти да предложите солиден апарат за почетник со нормално не многу висока цена

Било кој телефон со подобра камера која има можност за RAW.

Ако навлезеш во областа и пројавиш интерес за лајтрум, фотошоп итн. веќе ќе имаш претстава до кој степен сакаш да инвестираш во апарат.

Само по себе, апарат со објективот кој доаѓа во пакет од продавница нема да ти понуди страшни разлики во фотографиите споредено со телефон. Посебно ако сликаш на „ауто“ со апаратот.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.541
3.482
Ресен
RAW од апарат трпи далеку повеќе едитирање од телефонски RAW, ако тоа е некаков фактор.

Како што кажа @gokica, ако го земаш за ауто и со објективот што доаѓа, подобро телефон.
Ако служи за учење фотографија, јас би зел на старо и обавезно 50mm 1.8f објектив. Со тој сетап се прави главната разлика од телефон.

За ново нешто во овај ценовен ранг:


 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.894
3.339
RAW од апарат трпи далеку повеќе едитирање од телефонски RAW, ако тоа е некаков фактор.

Како што кажа @gokica, ако го земаш за ауто и со објективот што доаѓа, подобро телефон.
Ако служи за учење фотографија, јас би зел на старо и обавезно 50mm 1.8f објектив. Со тој сетап се прави главната разлика од телефон.

За ново нешто во овај ценовен ранг:Зошто 50mm на кроп сензор место 35мм? Тоа би дошло еквивалент на 80mm, нема да е некако премногу тесна за day-to-day употреба?
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.541
3.482
Ресен
Зошто 50mm на кроп сензор место 35мм? Тоа би дошло еквивалент на 80mm, нема да е некако премногу тесна за day-to-day употреба?
За секој ден со китот, 50ката за учење на dept of field, aperture итн. Иначе да, 80мм доаѓа на кроп и нешто плус ако е Канон а баш тие затоа што се евтини како пластик фантастик пример и по мој вкус 80мм се подобри за портрети од 50мм.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.894
3.339
За секој ден со китот, 50ката за учење на dept of field, aperture итн. Иначе да, 80мм доаѓа на кроп и нешто плус ако е Канон а баш тие затоа што се евтини како пластик фантастик пример и по мој вкус 80мм се подобри за портрети од 50мм.

Секако дека се подобри, не за џабе 85mm се генерално фаворит за портрети со full frame.

Него, ме фати мерак пред скоро за апарат. Имам прилично добра камера на телефонот, ама пак ме фати мерак за некој mirrorless шо би го дополнил со еден pancake објектив за патување и уште два-три за секојдневна употреба. Некој случајно искуство со нешто од типот на Fujifilm X-T200?
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Секако дека се подобри, не за џабе 85mm се генерално фаворит за портрети со full frame.

Него, ме фати мерак пред скоро за апарат. Имам прилично добра камера на телефонот, ама пак ме фати мерак за некој mirrorless шо би го дополнил со еден pancake објектив за патување и уште два-три за секојдневна употреба. Некој случајно искуство со нешто од типот на Fujifilm X-T200?

Не сум имал искуство со тој апарат. Сите понови мирорлес се одлични. Ако буџетот не е ограничен и планираш да купуваш нови објективи тогаш земај тоа што ти фатило око.

Но ако планираш опрема и на старо (објективи, блицеви, тригери итн), сепак Canon и Nikon се најзастапени на фото берза и онлајн огласници кај нас. Исто и од Сони има понуда преку овие.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.894
3.339
Не сум имал искуство со тој апарат. Сите понови мирорлес се одлични. Ако буџетот не е ограничен и планираш да купуваш нови објективи тогаш земај тоа што ти фатило око.

Но ако планираш опрема и на старо (објективи, блицеви, тригери итн), сепак Canon и Nikon се најзастапени на фото берза и онлајн огласници кај нас. Исто и од Сони има понуда преку овие.

Фала ти. Немам некој буџет на ум, веројатно би зел апарат за месец-два така да можам и да земам нешто подобро. Од поефтиниве Fuji-то ми фати око, ама ако евентуално одлучам да зголемам буџет, можда би влегле во игра Canon EOS RP или можда Nikon Z5 како full frame опции. Мислам дека двата можам да ги земам до кај 1600 евра со еден објектив, како за почеток. А требит да разгледам и на фото берза.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Фала ти. Немам некој буџет на ум, веројатно би зел апарат за месец-два така да можам и да земам нешто подобро. Од поефтиниве Fuji-то ми фати око, ама ако евентуално одлучам да зголемам буџет, можда би влегле во игра Canon EOS RP или можда Nikon Z5 како full frame опции. Мислам дека двата можам да ги земам до кај 1600 евра со еден објектив, како за почеток. А требит да разгледам и на фото берза.

Сите се доволно добри. Види само за твојата намена кои објективи се на располагање. Канон не ги следам па колегиве ќе те информираат подобро.

Никон мирорлес нема пенкејк фиксен објектив. Најмали се 28 и 40мм за Z mount. Исто е мал и зум објективот 24-50 кој се продава со Z5. Споменувам зашто кажа дека ти треба мало апаратче за патувања. А ни еден од малите објективи не се профи.

Ако јас се прашувам, нема да купам мало и преносно. За тоа имаш телефон. Со добар апарат оди и добар објектив. Инаку нема некоја голема поента. Барем за мене. Ќе треба да правиш компромиси во поглед на квалитет на фотографија.

Edit: да не заборавам. Сега цените се подобри и има промоции. Со пандемијава тапа е побарувачката. Штом запролети и почнат повеќе настани, цените ќе се вратат. Така беше лани и годинава. Најдобро е да се купи фото опрема од ноември до јануари.
 
Последна промена:

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
28mm.jpeg

Чисто колку апдејт на темава да ја живнеме.

Првични импресии се одлични. Очекував многу полоши резултати. Многу брз фокус, подобра острина од тоа што очекував, лесно за носење. За цената е одлична зделка. Се надевам ќе успеам да напишам повеќе штом го тестирам повеќе.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
995
3.508
Прага
Погледнете го атачментот 109026

Чисто колку апдејт на темава да ја живнеме.

Првични импресии се одлични. Очекував многу полоши резултати. Многу брз фокус, подобра острина од тоа што очекував, лесно за носење. За цената е одлична зделка. Се надевам ќе успеам да напишам повеќе штом го тестирам повеќе.
Со здравје да си го служиш! Како е острината по аглите? Држи ли иста острина како во центарот? Канон и Никон имаа вакви проблеми на постарите генерации, и на ѕвезди се јавуваше тој comma ефектот. Оваа генерација не се сомневам дека е екстра. Чекаме повеќе слики.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.557
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Со здравје да си го служиш! Како е острината по аглите? Држи ли иста острина како во центарот? Канон и Никон имаа вакви проблеми на постарите генерации, и на ѕвезди се јавуваше тој comma ефектот. Оваа генерација не се сомневам дека е екстра. Чекаме повеќе слики.

Ти благодарам. Ова е најефтиниот Z објектив. Не е во иста лига со S линијата (или со L линијата на Канон). За мене лично беше доволно да е задоволително добро. А сепак да е мало и лесно.

Да најдам време, да излезам, ќе направам поинтересни фотки, па ќе постирам да ги дискутираме.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.315
Членови
31.509
Огласи
36
Најнов член
CapeNov
На врв Дно