Фотоапарати, камери, објективи - Новости

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Прашање, како ја носат цела таа опрема? Зарем не се многу тешки?
Навика ваљда? Јас кога почнав со фотографија работев кадевечер па користев батери грип + блиц на 16 -35 + тело, цел сетап над 2 кила беше. Од тогаш навака сеуште користам батери грип со 2 батерии само ради тежина, во спротивно рака ми се тресе од што е лесна камерата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Навика ваљда? Јас кога почнав со фотографија работев кадевечер па користев батери грип + блиц на 16 -35 + тело, цел сетап над 2 кила беше. Од тогаш навака сеуште користам батери грип со 2 батерии само ради тежина, во спротивно рака ми се тресе од што е лесна камерата.
Мене све сосе објективи ми делува на многу над 2кг, ранци, главниот акумулатор, тенда, држачи, сеедно видеото е драма.
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
291
683
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Колор сајенс на Никонот сега е најдобар, за разлика од дслр времето кога беше канон па 5 празни места па сите други. Јпег сликите од Z6 дирек од камера се одлични.

Слики и видео од Z9. Као вечити хејтер на Никон и страствен корисник на Канон.... алал да им е. Страшно добри бои и перформанси.

Испратено од IN2020 преку IT.mk форум апликација
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,800
11,317
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Конечно објективот кој лично долго го очекував ќе биде во МК нареден месец.


6-pooltable.jpg


Не им значи ништо на професионалци зашто е со пластичен маунт, не е од S линијата на објективи и се отвора само до f2.8.

Но тежи 155 грама што го прави најлесен и најкомпатен Z фул фрејм објектив. Фокусира на близина од 19 сантиметри. Идеален за прошетки и патувања. За 300 евра е најефтиниот Z фул фрејм објектив (исто и 40мм f2). Не дека нема да ти биде мака ако ти падне ама далеку од чувството со другите поскапи објективи.

Ќе беше идеално да е f2 и да беше „палачинка“. Но не е лошо и вака. Со нетрпение го очекувам да си го купам :)

Ако некој сака побрз „мини“ објектив за никон мирорлес за иста цена ќе може да си купи и 40мм f2. Но за мене 28мм е поинтересна фокална должина.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,303
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно