• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Фотоапарати, камери, објективи - Новости

 • Ја почнал/а темата
 • #51

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
Canon 2021 Lens Roadmap Leaked: 16 New RF Lenses On the Way
 • Canon TS-R 14mm f/4L
 • Canon TS-R 24mm f/3.5L
 • Canon RF 10-24mm f/4L USM
 • Canon RF 14-35mm f/4L IS USM
 • Canon RF 24mm f/1.8 IS STM Macro
 • Canon RF 35mm f/1.2L USM
 • Canon RF 100mm f/2.8L Macro IS USM
 • Canon RF 135mm f/1.4L USM
 • Canon RF 100-400mm f/5.6-7.1 IS USM
 • Canon RF 400mm f/2.8L IS USM
 • Canon RF 500mm f/4L IS USM
 • Canon RF 600mm f/4L IS USM
 • Canon RF 800mm f/5.6L IS USM
 • Canon RF 1200mm f/8L IS USM

За сите што мислат да се префрлат на Канон и мирорлес :rolleyes:
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,032
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Веќе имало тема за нови камери и опрема. Јас отворив друга без да видам. Но ај да не ги спојувам да не се измеша ќе продолжиме овде.

Никон се појави со новите Z6 и Z7 mark II:


Не сум прочитал ништо од најавите и мислењата но онака бегло гледам дека претпоставките беа горе доле точни. Уште еден процесор за побрз фокус. Цената како и првата серија кога излезе. Дали се подобри? Ај да прочитам. Иако не очекувам спектакуларни измени.

Очигледно е крик за спасување зашто гледам има најава за 4К @ 60FPS кај Z6 со апдејт на фирмвер во 2021. Сепак ќе биде кроп по се изгледа.

Сепак ќе знаеме поточно во ноември за Z6 II и во декември за Z7 II.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #53

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
Уште побитно... во првиот квартал на 2021 ќе дознаеме Никон за колку пари ќе го продава кучата :LOL:
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
240
582
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,947
12,065
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,947
12,065
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
А му велев уште во старт...
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,032
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ја помагам нашата економија и фотографската фела. Купи продај и само за арно за народот нека е.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,032
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Немам сеуште купено. Но го мерачам Nikon Z6. Дали ќе купам зависи од тоа дали ќе го продадам D7200. Ептен е недомаќински три апарати за сликање дома. :)
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,201
1,998
Немам сеуште купено. Но го мерачам Nikon Z6. Дали ќе купам зависи од тоа дали ќе го продадам D7200. Ептен е недомаќински три апарати за сликање дома. :)
Аха, не сфатив добро. Треба да видиме што цена ќе биде MK 1 Z6.
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
240
582
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
Еве да ти дадам и опција половен ако сакаш Z6. Да го земам z6ii јас. Пиши пп ако сакаш.
Немам сеуште купено. Но го мерачам Nikon Z6. Дали ќе купам зависи од тоа дали ќе го продадам D7200. Ептен е недомаќински три апарати за сликање дома. :)
Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

Иванчо

On your way to fame
22 мај 2013
379
523
Resen, Resen, Macedonia
Немам сеуште купено. Но го мерачам Nikon Z6. Дали ќе купам зависи од тоа дали ќе го продадам D7200. Ептен е недомаќински три апарати за сликање дома. :)
ако си си за фул фрејм јас имам д750 само тело, купено јануари :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,032
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
ако си си за фул фрејм јас имам д750 само тело, купено јануари :)
Благодарам за понудата. Ќе ти пишам ако се одлучам за таква опција.

Во моментов сум на раскрсница што да се прави. Бидејќи сакам да запливам во фул фрејм води, почетната инвестиција ќе биде многу значајна.

DSLR или мирорлес со сите свои предности и недостатоци. Откако за тоа ќе решам, новчаникот во џеб и ќе има шопинг.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,627
Мислења
821,975
Членови
28,272
Најнов член
coolshoeshine
На врв Дно