1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ФотоАпарат

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Kapkata, 30 Мај 2013.

 1. Kapkata

  Kapkata
  Intern

  162
  22
  16 Мај 2010
  Здраво,вака заентереситани сме за апарт од т-хоме на рати поточно 12 пати по 1000 ден е сега го гледавме овај апарат тој е 20MP снима во HD резулуција но е многу ефтин е сега дали некој го има овај апарат дали е квалитетен ?

  Линк :

  Код:
  http://t-home.mk/mk/107/1052/67/Korisnichki_uredi/Foto_i_video_oprema/Foto_aparati/Sony_Cyber-shot_DSC-H200_.html
   
 2. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  407
  107
  15 Мај 2012
  Машко
  Другар ми го има, сега пред некоја недела го зеде. Кажи ми што те интересира или некој друг нека кажи што е побитно за да ти кажам. Има доста добар зум (барем така мислам) на одалеченост од некој си 300 метри извади јасна слика на доместос оставен на прозорец. Нешто што не ме бендиса е опцијата beauty shoot (сцена) премногу става blur и најглупиот човек може да го осети. Дали има некој Nikon l810 да направиме некоја споредба? Оти никонот е исто цена ама мислам дека ќе биди подобар. Има некој добри фотки другар ми воглавно повеќето ама кажи тебе за што ти треба...
   
 3. Kapkata

  Kapkata
  Intern

  162
  22
  16 Мај 2010
  дали вади добра слика односно нема да користам сцени . Исто така дали доборо вади видео снимки :) Оти за малку пари многу квалитет ?
   
 4. maci

  maci
  On your way to fame

  2,873
  633
  2 Април 2008
  чудно ми е што има две алкални батерии,би требало да е со литиумска батерија.
  и обично сони држеше до нивните мемори стик,овој гледам е со сд или микро сд,тоа е добро бидејќи сд се поефтини од сони мемори.
   
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  3,054
  3,475
  18 Април 2007
  Подобро е со алкални (АА) или ќе си земеш на полнење ( најубаво sanyo eneloop) или трк до трафика и купи. Со Li-ion што правиме ако ти цркне на средина на денот?
   
  На duleee му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  Литиумските се полнат 100 пати побрзо со квалитетен полнач.


  мислам дека не вреди. Ќе се разочараш од квалитетот на сликите. Џабе се 20 мегапиксели, тоа е само маркетиншки трик. сликите се едвај 5mp. Абе со телефон можеш боље да извадиш. Проблеми : overexposure, high iso, slow shutter speed, bad image stabilization... Еден од најразочарувачките апарати од сони.
  Личи на DSLR но далеку е од тоа.
  Nikon L810 е далеку подобар избор.

  еве ти ривју дечкото све кажа.
  View: https://www.youtube.com/watch?v=IAMqw79u39o
   
  На SlICK му/ѝ се допаѓа ова.
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,054
  3,475
  18 Април 2007
  Не кога си на пат, на излет или на плажа. АА има сегде да се купат, говорам од искуство.
   
 8. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  ја со стариот апарат Panasonic Lumix FS3 ,си носам 2 батерии (литиумски).
  Иначе со D5100 немам никакви проблеми. 700 слики прави пред да му цркне батеријата. А се полни за 1 саат. мераци :D
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Kapkata

  Kapkata
  Intern

  162
  22
  16 Мај 2010
  Во ред а дали некој има Nikon l810 апарат дали е задоволен од фото и видео квалитетот?
   
 10. maci

  maci
  On your way to fame

  2,873
  633
  2 Април 2008

  имам санио....се полнат за 10-11 саати,
  а литиум се полни за околу 2 саати.
  со батерии од трафика ќе направи макс 30 до50 штракања ако се со блиц,
  зависи колку итно му треба :)
   
 11. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  За тие пари мислам дека е еден од најдобрите. Sony и камери? мислам дека никогаш не се погодија во тој бизнис... све некои утки прават.
   
  На Audiofil му/ѝ се допаѓа ова.
 12. duleee

  duleee
  Intern

  107
  48
  4 Јуни 2010
  Машко
  Има некои моделчиња на Sony што и не се така лоши имам снимано неколку пати со една портабл со CMOS сензорче брка работа. А тие обичните или камерчиња до 200 еври некако нежни евтини пластики на другар му се расипа за 2 недели почна сама да се пали гаси шит..

  @Kapkata:
  Мој совет одиш во PixPlus или некоја слична продавница и ги бараш моделите што ги има во Т-Хоме тестираш фино лепо и видео и фото. Околу батериите ако ти е за по дома или за неколку фотки надвор или кратко видео Литиумска ке ти брка работа.
   
  На Bozter му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  дечкото во PixPlus во соравиа е фрик за апарати. прашај го, ќе ти го даде најдобриот :D
   
 14. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  407
  107
  15 Мај 2012
  Машко
  Сони-то има 3 или 4 (мислам дека се 4) аа батерии...нешто прочитав некој пост околу ова незнам дали разрешивте.
   
 15. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Колку ти е максималниот лимит на пари или исклучиво те интересираат рати?
   
 16. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Nikon ако не е DSLR не го ни гледај.Ова важи за сите модели што не се DSLR.Со ова се сум ти кажал.
   
 17. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко

  не си му кажал ништо. Бонбони се никон до 200 евра. л810 за парите е топ
   
 18. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Ni toj ne go biva.Podobro e da zeme Canon za tie pari.
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,414
  3,129
  24 Септември 2012
  Строго литиумски батерии.

  Обратно може да каже само некој кој не користел литиумска.
   
 20. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  829
  1,767
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Само два збора од мене:
  Овај Сони ич не ме бендисва. Тапа е. Плус без врска батерии, да се отепа човек од пари давање за алкални, или пак да се отепа од полнење на ричарџабл.
  Во некоја прилика пред извесно време препорачав Canon и си стојам на зборот. Canon и енд оф стори (зборуваме за идиоти фото апарати).
  Тоа беа моите два збора :)
   
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  Обратно може да каже некој што не користел Sanyo Eneloop батерии :D

  Иначе Canon SX150, 160 или уште подобро (ако може да се најде) SX130
  Не се скапи, вадат бонбона фотографии и може да им се хакне firmware-то да сликаат во RAW и триста чуда (брекетинг и моушн дитект на пример)
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 22. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  RAW уопште не ти треба...Јас имам на моето Канонче, и верувај дека нема да успееш да направиш ништо подобро, освен што можеби ке си се залажуваш :) Постпроцесот на Канончињата е толку многу добро направен, да не може да биде бољи :)
  Тоа го потврдуваат и други професионалци кои цел живот се занимаваат со тоа...
  Можеби за некој ХДР, за друго тешко :)
   
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,414
  3,129
  24 Септември 2012
  Литиум на никонот, енелуп на блицот. Фала многу.
   

Сподели

Вчитување...